Schimbarea unui nume de familie sau nume - când și cum?

Schimbarea numelui de regulă, este legat de căsătorie sau divorț. Cu toate acestea, puteți schimba numele și prenumele și în alte cazuri, atunci când se datorează motive importante. Cum să o facă? Este posibil să schimbați numele în numele partenerului? Care sunt motivele valide pentru schimbarea numelui? 

Schimbarea numelui și căsătoria

Cel mai adesea, numele de familie este schimbat în legătură cu căsătoria.
Fiecare soț decide singur care va fi numele său de familie după căsătorie. Care sunt opțiunile aici? Soții pot:

  • poartă un nume de familie comun fiind numele anterior al unuia dintre ei; sau
  • fiecare dintre soți își poate păstra numele de familie anterior sau
  • fiecare dintre soți poate combina numele de familie al celuilalt soț cu numele de familie - totuși, numele de familie creat ca urmare a fuziunii nu poate consta în mai mult de două părți.

Declarația făcută în fața șefului biroului de registru decide asupra numelui de familie pe care îl va avea fiecare soț după intrarea în căsătorie. Declarația poate fi depusă imediat după căsătorie sau înainte ca șeful biroului de registru să întocmească un certificat care să ateste că nu există circumstanțe care să excludă căsătoria. Dacă declarația nu este depusă, fiecare soț își păstrează numele de familie anterior. Vezi si

  • Cum să obțineți un pașaport pentru un adult și un copil?
  • Angajare suplimentară - dacă angajatorul ar trebui informat?
  • Indemnizație pentru orele suplimentare pentru angajații cu jumătate de normă

Schimbarea numelui și divorțul

Schimbarea numelui este posibil și după divorț. Un soț divorțat care și-a schimbat numele de familie ca urmare a intrării în căsătorie poate reveni la numele de familie pe care îl avea înainte de a se căsători. Pentru a face acest lucru:

  • să depună o declarație de returnare a denumirii anterioare în fața șefului oficiului registrului sau a unui consul;
  • face acest lucru în termen de trei luni de la divorțul devenind definitiv.

Acest lucru se datorează art. 59 din Codul familiei și tutelei.

Acționează asupra schimbării numelui și prenumelui

Numele de familie poate fi schimbat nu numai în legătură cu căsătoria sau divorțul. Este reglementat de actul privind schimbarea numelui și prenumelui. Acesta definește cine, când și cum poate schimba numele sau prenumele în modul administrativ.

Schimbarea numelui înseamnă:

  • înlocuind numele selectat cu alt nume,
  • înlocuirea a două nume date cu un singur nume sau invers, adăugarea unui nume de mijloc,
  • schimbarea ortografiei numelui sau numelor
  • schimbarea ordinii numelor.

Schimbarea numelui înseamnă:

  • schimbați cu un nume diferit,
  • schimbarea ortografiei numelui de familie,
  • schimbarea numelui de familie datorită formei adecvate sexului feminin sau masculin.

Schimbați doar din motive întemeiate

Nu vă puteți schimba numele sau prenumele în Polonia doar pentru că nu vă mai place cel precedent. Schimbarea numelui sau un nume este posibil atunci când este cauzat de motive întemeiate. Legea privind schimbarea numelui și prenumelui oferă un exemplu de listă de motive importante. Este vorba despre schimbări:

  • numele sau prenumele care își bate joc de sau nu se potrivește cu demnitatea umană;
  • prenumele sau prenumele utilizate;
  • în numele sau prenumele care a fost modificat ilegal;
  • în numele sau prenumele care se poartă în conformitate cu legea țării a cărei cetățenie este

„Utilizat în prevederile art. 4 sec. 1 din Legea din 2008 privind schimbarea numelui și a numelor de familie, termenul „motiv important” aparține așa-numitelor termeni vagi, iar consimțământul autorității competente pentru schimbarea numelui și prenumelui se face la discreția administrativă. Un motiv important pentru schimbarea numelui ar trebui evaluat separat în fiecare caz în parte, iar solicitantul ar trebui să convingă autoritatea administrativă că motivul modificării indicat de acesta este suficient de semnificativ pentru ca autoritatea să facă modificarea, luând în considerare să fie obiectiv semnificativ. Motive importante pentru schimbarea numelui și prenumelui pot rezulta nu numai din convingerea subiectivă a persoanei care solicită schimbarea, ci trebuie să îndeplinească și criterii obiectivate și raționalizate pentru evaluarea lor. Limitarea considerațiilor de către organele administrației de stat ar trebui să fie stabilirea existenței (sau absenței) elementelor de evidentă lipsă de temei în motivele partidului, de exemplu, caracteristici ale capriciului sau contrarității. "Hotărârea Curții administrative supreme din 22 septembrie , 2017, dosar ref. nr II OSK 69/16

Schimbarea numelui în numele istoric

Persoana care dorește să își schimbe numele ar trebui să indice noul nume. Aici puteți fi tentat să adoptați un nume cunoscut în mod obișnuit, de exemplu unul istoric. Cu toate acestea, nu va fi posibil să treceți la un astfel de nume în majoritatea cazurilor.

Ce se întâmplă dacă cineva ar dori să-și schimbe numele de familie într-un nume istoric, renumit în domeniul culturii, științei, activității politice, sociale sau militare? El trebuie să demonstreze că:

  • schimbarea numelui este din motive întemeiate și
  • are membri ai familiei cu acel nume de familie; un membru al familiei este soțul sau ascendentul (adică tatăl, mama, bunicul, bunica, străbunicul, străbunica etc.) ale persoanei care solicită schimbarea numelui sau prenumelui.

Schimbați numele partenerului - este posibil??

Îți poți schimba numele pe motiv că ești într-o relație informală? Faptul că vă aflați într-o relație informală nu este un motiv suficient pentru a vă schimba numele de familie cu cel al partenerului. Acest lucru a fost declarat de Curtea Administrativă Supremă în hotărârea sa din 10 octombrie 2017, dosar ref. nr II OSK 293/16.

Curtea Administrativă Supremă a declarat că „clasificarea unei schimbări de nume a unei societăți necunoscute sistemului juridic polonez ca motive valabile încalcă această ordine juridică. Acest lucru se aplică parteneriatelor civile, persoanelor de același sex, precum și relațiilor dintre persoane de diferite sexe. [...] Necesitatea subiectivă de a schimba numele de familie într-un nume de familie rezultat dintr-o relație de fapt, deși justificată de legături emoționale și viață comună nu este de a îndeplini premisa "numai din motive importante ".

Când un străin își poate schimba numele sau prenumele în Polonia??

De asemenea, străinii își pot schimba numele și prenumele în Polonia - dar numai cu unele.

Posibilitatea de a schimba numele și prenumele în aceleași condiții ca și în cazul cetățenilor polonezi se aplică străinilor care nu au cetățenia vreunei țări. Condiția este ca aceștia să aibă un loc de reședință în Polonia.

De asemenea, este permisă schimbarea numelui și prenumelui unui străin care a obținut statutul de refugiat în Republica Polonia. Modificările pot fi făcute numai din motive deosebit de importante legate de amenințarea la dreptul la viață, sănătate, libertate sau securitate personală. În practică, acest lucru se aplică persoanelor care au fugit din țara lor din cauza pericolului amenințător și trebuie să își schimbe identitatea..

Schimbarea prenumelui părintelui - ce zici de numele copilului?

Dacă schimbarea numelui de către un părinte se extinde la numele copiilor? Se aplică următoarele reguli.

Dacă ambii părinți își schimbă numele de familie:

  • schimbarea numelui de familie se extinde și asupra copiilor minori ai acelei căsătorii;
  • schimbarea numelui de familie se va extinde și asupra copiilor născuți din căsătoria respectivă.

Dacă unul dintre părinți schimbă numele de familie (sau numele de familie):

  • este necesar consimțământul celuilalt părinte pentru a extinde schimbarea la numele de familie al copiilor minori și al copiilor care provin de la aceiași părinți;
  • consimțământul celuilalt părinte nu este necesar atunci când acesta nu are capacitatea juridică deplină sau este lipsit de autoritatea părintească sau este mort;
  • dacă copilul are 13 ani sau mai mult în momentul schimbării numelui, este necesar și consimțământul copilului pentru a schimba numele copilului.

Ce se întâmplă dacă părinții nu pot comunica? Apoi, fiecare dintre părinți poate solicita instanței de tutelă consimțământul schimbării numelui de familie al copilului. Cazul va fi soluționat de instanță.

Schimbarea numelui cu acordul copilului

S-a menționat anterior că schimbarea numelui părintele poate extinde la numele copilului. Cu toate acestea, copiii cu vârsta peste 13 ani trebuie să fie de acord să-și schimbe numele de familie.

Copilul își exprimă consimțământul pentru a schimba numele:

  • personal în fața șefului biroului de registru sau a adjunctului acestuia; sau
  • în scris cu semnătură certificată de notar.

Copiii care locuiesc în afara teritoriului Republicii Polonia își pot exprima consimțământul prin consulul Republicii Polonia.

Situația este similară atunci când părintele trebuie să fie de acord cu schimbarea numelui de familie al copilului. Apoi, trebuie să mergeți la un notar public și să semnați consimțământul în prezența acestuia sau la șeful biroului de registru și să vă dați consimțământul personal. Oamenii care locuiesc în afara Poloniei ar trebui să soluționeze problema cu consulul.

Schimbarea numelui și prenumelui - unde să depuneți cererea?

O cerere pentru schimbarea numelui sau prenumelui este depusă la șeful biroului de registru selectat. Dacă cineva locuiește în străinătate, cererea poate fi depusă prin consul. Într-un astfel de caz, șeful biroului de registru căruia urmează să i se transfere cererea este indicat în cerere.

Cine ar trebui să depună cererea? Numele sau prenumele se schimbă la cererea persoanei care solicită schimbarea. Numele sau prenumele unui copil minor se schimbă la cererea reprezentantului legal al copilului.  

Cererea pentru schimbarea numelui sau prenumelui include:

  • prenumele (numele) și prenumele și numele de familie ale persoanei afectate de modificare
  • indicația șefului biroului de registru care a întocmit certificatul de naștere și certificatul de căsătorie, dacă schimbarea numelui sau a prenumelui privește acest certificat,
  • Numărul PESEL, dacă este atribuit;
  • numele sau prenumele la care urmează să se facă schimbarea;
  • indicarea locului în care a fost întocmit certificatul de naștere al copiilor minori, dacă schimbarea numelui sau a prenumelui vizează aceste acte;
  • adresa poștală a solicitantului;
  • fundamentare;
  • declarația solicitantului că, în același caz, nu a depus anterior o cerere la un alt șef al oficiului registrului sau că nu a fost refuzată nicio decizie.
  • dacă solicitantul și copiii săi minori nu au înregistrări de stare civilă întocmite pe teritoriul Republicii Polonia, solicitantul depune o cerere de transcriere a documentelor de stare civilă străine împreună cu cererea de schimbare a numelui sau a prenumelui.

Decizia de modificare a numelui sau prenumelui este emisă de șeful biroului de registru la care a fost depusă cererea sau de către adjunctul acestuia. Decizia este executorie imediată. Decizia de a vă schimba numele sau prenumele. Vă recomandăm: Divorțul - când și care sunt consecințele?

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here