Rezilierea contractului pentru indemnizația de îngrijire

De regulă, angajatorul nu încetează contractul de muncă cu un angajat absent. Cu toate acestea, există situații în care angajatul nu își justifică absența - ce drepturi are atunci angajatorul? Dacă rezilierea contractului privind indemnizația de îngrijire posibil?

Indemnizație de îngrijire

Indemnizația de îngrijire poate fi utilizată atunci când este necesar să se acorde îngrijire:

  • un copil sub 8 ani din cauza:
  • închiderea neprevăzută a unei creșe, a unui club pentru copii, a unei grădinițe sau a unei școli,
  • necesitatea izolării unui copil din cauza suspiciunii unei boli infecțioase,
  • boala bonei sau a îngrijitorului de zi,
  • naștere, boală, ședere într-un spital sau într-o altă unitate medicală a soțului / soției sau părintelui copilului care are grijă de copil (nașterea sau boala trebuie să împiedice această îngrijire)

și: 

  • un copil cu dizabilități care are sub 18 ani din cauza nașterii, a bolii, a spitalizării sau a altor facilități medicale ale soțului / soției sau părintelui copilului care are grijă de copil;
  • un copil bolnav care este invalid, sub 18 ani;
  • membri bolnavi ai familiei, altele decât copilul, adică soțul, părintele, părintele copilului, tatăl vitreg, mama vitregă, socrii, bunicii, nepoții, frații și copiii cu vârsta peste 14 ani, cu condiția ca aceștia să fie într-o fermă comună în timpul casei de îngrijire.

Indemnizația de îngrijire poate fi utilizată nu mai mult de 60 de zile într-un an calendaristic în cazul îngrijirii pentru:

  •  copil sănătos până la vârsta de 8 ani;
  •  copil bolnav cu vârsta de până la 14 ani;

14 zile într-un an calendaristic la îngrijirea:

  •  un copil cu vârsta peste 14 ani;
  •  un alt membru al familiei bolnave;

30 de zile într-un an calendaristic dacă are grijă de:

  • un copil bolnav cu dizabilități care a împlinit vârsta de 14 ani, dar nu a împlinit încă vârsta de 18 ani;
  • un copil cu dizabilități cu vârsta peste 8 ani, dar sub 18 ani, ca urmare a nașterii, bolii sau șederii în spital a propriului soț sau a părintelui propriului copil, care se ocupă în permanență de copil.

Indemnizația suplimentară de îngrijire datorată închiderii unei creșe, a unui club pentru copii, a unei grădinițe sau a unei școli din cauza COVID-19 nu este inclusă în limita de 60 și 14 zile într-un an calendaristic.

Rezilierea contractului privind indemnizația de îngrijire

Art. 41 din Codul muncii (denumit în continuare Codul muncii) interzice rezilierea unui contract de muncă în timpul vacanței salariatului și în timpul celeilalte absențe justificate ale acestuia de la muncă, când perioada care dă dreptul la încetarea contractului de muncă nu a expirat fără preaviz . De regulă, îngrijirea este o absență justificată, prin urmare, în timp ce angajatul beneficiază de indemnizație de îngrijire, angajatorul nu poate rezilia contractul.  Angajatorul nu poate rezilia contractul în timp ce îngrijirea pentru copii plătită este în curs.

Vezi si

  • Beneficiul de boală la încetarea contractului de mandat
  • Alocația de maternitate și adopția unui copil
În perioada de primire a indemnizației de îngrijire, angajatorul poate rezilia contractul de muncă fără preaviz din vina angajatului (așa-numita acțiune disciplinară). Într-o astfel de situație, există o condiție prealabilă pentru aplicarea acestui tip de reziliere și în conformitate cu art. 52 din Codul muncii este posibil în situația:

  • încălcarea gravă de către un angajat a obligațiilor de bază ale angajaților;

  • un angajat care săvârșește o infracțiune pe durata contractului de muncă care îl împiedică să fie angajat în funcția pe care o ocupă, dacă infracțiunea este evidentă sau a fost confirmată printr-o hotărâre definitivă;

  • pierderea drepturilor necesare îndeplinirii muncii în funcția deținută de angajatul din culpă.

 Beneficiul pentru îngrijitor nu vă protejează împotriva concedierii

După încheierea perioadei de absență justificată și de revenire la serviciu, angajatorul are dreptul de a rezilia contractul.

Ar putea fi grija să fie o modalitate de a evita rezilierea?

Protecția împotriva concedierii se acordă numai în cazul unei absențe justificate de la serviciu. Prin urmare, protecția nu se acordă atunci când un angajat este concediat în cursul muncii normale și numai după ce a obținut dreptul la concediu de copil pentru indemnizație de îngrijire. Acest lucru se datorează faptului că protecția concedierii este legată de absenteismul angajaților; cu toate acestea, dacă angajatul a efectuat o muncă într-o anumită zi, atunci el sau ea poate primi o notificare.

Într-o situație în care un angajat se prezintă la locul de muncă, dar numai pentru a depune un concediu medical, iar într-o anumită zi nu și-a îndeplinit atribuțiile oficiale, dând apoi notificarea rezilierii, potrivit Curții Supreme, I PKN 366/97 , va constitui o încălcare a protecției în temeiul art. 41 din Codul muncii În acest caz, rezilierea va fi ineficientă.

Acordul părților privind indemnizația de îngrijire

Protecția împotriva rezilierii nu se aplică în cazul rezilierii contractului de muncă de comun acord între părți - într-o astfel de situație, atât angajatul, cât și angajatorul pot rezilia raportul de muncă. Rezilierea poate avea loc în orice moment, de asemenea, în timpul îngrijirii copiilor. Este important ca rezilierea unui contract de muncă în acest mod să fie eficientă numai dacă ambele părți sunt de acord cu acesta.

rezumat

Rezilierea contractului privind indemnizația de îngrijire poate fi considerat ineficient deoarece în perioada absenței justificate de la locul de muncă, angajatul este protejat împotriva concedierii. Cu toate acestea, există situații în care rezilierea contractului este posibilă, de exemplu datorită unui acord între angajat și angajator. Vă recomandăm: Concediul pentru îngrijirea copiilor este plătit??

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here