Accident la locul de muncă al unui student care este contractant și care beneficiază de ZUS

Sunt un student angajat în baza unui contract de mandat. Din acest motiv, nu plătesc contribuții pentru asigurări sociale și de sănătate, inclusiv asigurări de accidente. Accidentul la locul de muncă al studentului care este contractant va sta la baza plății vreunei prestații??

Maria, Rakow

Contractul de mandat, ca contract de drept civil, este cea mai populară formă de angajare a studenților. Acest lucru se datorează atât specificului contractului în sine, care asigură contractorului o libertate de muncă relativ mare, cât și costurilor reduse de angajare, deoarece studenții până la vârsta de 26 de ani sunt scutiți de la plata contribuțiilor ZUS și, în plus, sunt supusă unei alinări fără PIT pentru tineri.. Art. 6 din Legea privind sistemul de asigurări sociale
paragraf 2a. punctul 4 Persoanele specificate în sec. 1 punct 4 nu sunt supuse asigurării obligatorii de pensionare și invaliditate, dacă sunt studenți ai școlilor secundare sau studenți, până la vârsta de 26 de ani.

Pro și contra scutirii de la contribuții

Pe de o parte, atunci când este scutit de ZUS, directorul poate oferi contractorului un salariu mai mare, dar pe de altă parte, în perioada de executare a acestei lucrări, antreprenorul nu este acoperit de nicio contribuție socială. Cu toate acestea, acest lucru nu înseamnă că studentul nu are nicio asigurare. De regulă, un student până la vârsta de 26 de ani ar trebui să aibă asigurare la părinte sau asigurare oferită de universitate.

Aceste informații sunt importante, în special în contextul prestațiilor de boală sau accident.

Accident la locul de muncă al unui student care este antreprenor

În cazul în care contractantul nu este supus contribuțiilor la pensie pentru limită de vârstă și invaliditate, el nu este, prin urmare, acoperit de asigurarea pentru accidente. Prin urmare un accident de muncă al unui student care este contractantul nu este supus niciunei performanțe. În cazul în care contractantul are un accident la locul de muncă, din păcate nu are dreptul la beneficii de boală sau de reabilitare din fondurile de asigurare pentru accidente.. Prestațiile de boală sau reabilitare datorate unui accident de muncă se plătesc din fondul de asigurare pentru accidente, nu din fondul de asigurări de boală.

Cu toate acestea, trebuie remarcat faptul că clientul nu este eliberat de obligațiile care decurg din reglementările de sănătate și siguranță. Dacă lucrarea poate fi periculoasă, antreprenorii ar trebui să fie instruiți în domeniul sănătății și siguranței și să se familiarizeze cu riscurile profesionale, precum și să fie îndrumați pentru examinări medicale. Vă recomandăm: Beneficiul bolii după un avort spontan

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here