Depășirea plății - Îmi poate primi angajatorul banii înapoi?

Plata salariilor excesive poate apărea în multe situații. Uneori rezultă dintr-o eroare umană și uneori este cauzată de o situație despre care angajatorul nu știa la momentul calculării și plății salariilor. Când are dreptul un angajator să deducă salariul în exces fără consimțământul angajatului? Și când trebuie să-și dea acordul în scris? Citiți acest articol și veți ști răspunsul.

Atunci când un angajator poate face o deducere din salariile unui angajat fără consimțământul acestuia?

Salariul angajatului este protejat în special împotriva deducerilor nejustificate. Pe baza articolului. 87 § 1 din Codul muncii, trebuie precizat că numai:

  • sumele executate în temeiul ordinelor de executare pentru acoperirea plăților de întreținere;
  • sume executate în temeiul ordinelor de executare pentru alte creanțe decât plățile de întreținere;
  • avansuri acordate salariatului;
  • penalitățile financiare prevăzute la art. 108 din Codul muncii - pentru nerespectarea sănătății și securității la locul de muncă, venirea la muncă sub influența alcoolului sau consumul de alcool la locul de muncă.

Vezi si

  • Deduceri de întreținere pentru salariul minim

Plata salariilor în exces datorită absenței angajatului

Adesea în companii, plățile salariale se fac înainte de sfârșitul lunii. Rezultatul este că unii angajați primesc mai mult decât au dreptul. Introdus prin Legea din 7 aprilie 1989 de modificare a Legii - Codul muncii și de modificare a anumitor acte, art. 87 § 7 din Codul muncii, totuși, spune că "se va deduce suma totală a sumelor plătite la data anterioară a plății pentru perioada de absență de la muncă pentru care angajatul nu își păstrează dreptul la remunerație".

Acest lucru este confirmat de hotărârea Curții Supreme din 4 octombrie 1994 (dosarul nr. 1 PRN 71/94), în care citim că „esența„ deducerii ”prevăzută la art. 87 § 7 din Codul muncii constă în posibilitatea ca o companie să reducă cuantumul remunerației salariatului care urmează să fie plătit într-o lună dată cu remunerația plătită acestuia numai în data plății anterioare pentru timpul absenței de la serviciu, pentru care el nu are dreptul la remunerație ". Plata salariilor excesive, care rezultă din absența angajatului de la muncă, determină angajatorul să deducă suma plătită în exces fără consimțământul angajatului în luna următoare. Nu este permisă deducerea unei remunerații excesive în lunile următoare.

Exemplul 1.

Maria a primit o remunerație pe 22 ianuarie 2020 pentru întreaga lună (pentru ianuarie) în valoare de 4.500 RON brut. Cu toate acestea, pe 22 ianuarie, s-a îmbolnăvit și a primit un concediu medical până la sfârșitul lunii. Plata salariilor excesive, care a avut loc în acest caz, înseamnă că în februarie angajatorul are dreptul deplin să deducă remunerația pentru timpul de lucru în care a lipsit doamna Maria. În acest loc, angajatorul va plăti Marii salariul medical, care se ridică la 80% din baza de calcul, calculată ca medie a celor 12 luni anterioare momentului bolii..

Exemplul 2.

Domnul Marek este profesor și a participat la greva profesorilor în perioada 8-27 aprilie 2019. La 1 aprilie 2019, domnul Marek a primit salariul integral pentru luna aprilie în avans. Deoarece nu există remunerație pentru timpul grevei, în luna mai, domnul Marek a primit remunerația redusă cu suma plătită în mod necuvenit în luna precedentă. Aceasta înseamnă că salariul domnului Marek era foarte mic - nici măcar nu îndeplinea condiția de a menține salariul minim. Cu toate acestea, acest comportament al angajatorului este corect.

A fost menționat în hotărârea Curții Supreme menționată mai sus: „o comparație a articolelor 1 și 7 ale articolului discutat (87 din Codul muncii) arată și alte diferențe între aceste dispoziții. Astfel, în timp ce numai o anumită parte (§ 3) și într-o anumită ordine (§ 2) pot fi deduse din remunerația pentru muncă, în ceea ce privește deducerea, valoarea deducerii nu este supusă niciunei restricții - se deduce „integral” (§ 7). Mai mult, în temeiul art. 87 § 1 într-o lună dată, este posibil să se deducă din remunerația angajatului o creanță care a apărut mult mai devreme, în timp ce în conformitate cu § 7 din acest articol, numai sumele plătite angajatului la data plății anterioare pot fi deduse din remunerația pentru munca la o dată dată de plată ". Deducerea remunerației plătite în mod greșit în luna anterioară (de exemplu, din cauza bolii angajatului sau a altei absențe) poate fi făcută până la suma totală - nu se aplică restricții, așa cum este cazul deducerilor indicate la art. 87 § 1 din Codul muncii.

Plata în exces a salariilor - modul în care angajatorul le poate recupera?

Dacă plătiți mai mult decât salariul dvs. din greșeală, angajatorul nu va deduce automat suma în exces din următorul dvs. salariu. Trebuie să aibă acordul scris al angajatului pentru compensare. Important, acest consimțământ trebuie să se refere la o anumită sumă și situație. Este inacceptabil să se facă deduceri pe baza consimțământului general, de ex., Referitoare la evenimente viitoare.

Consimțământul pentru compensare trebuie, de asemenea, să fie scris, deoarece, așa cum a fost confirmat în hotărârea sa din 1 octombrie 1998 (I PKN 366/98, articolul 684), Curtea Supremă, "angajatul își exprimă consimțământul pentru a face deduceri în scrierea fără forma scrisă. remunerația pentru o muncă diferită de cele menționate la art. 87 § 1 și 7 din Codul muncii este invalid (Art. 58 § 1 din Codul civil în legătură cu Art. 91 și 300 din Codul muncii) ". Pentru a efectua o deducere a plății în plus plătite unui angajat, angajatorul trebuie să aibă un consimțământ scris pentru care angajatul trebuie să specifice suma specifică a plății în plus și perioada pentru care a fost datorată remunerația..

Dacă, totuși, angajatul nu dorește să returneze în mod voluntar banii, de exemplu, pentru că i-a cheltuit deja pentru propriile nevoi, atunci angajatorul rămâne la instanță. El se poate baza pe art. 405 din Codul civil, indicând că „oricine, fără temei juridic, a obținut un beneficiu material pe cheltuiala altei persoane, este obligat să acorde beneficiul în natură și, dacă acest lucru nu a fost posibil, să-i restituie valoarea”.

Cu toate acestea, nu este atât de simplu, deoarece art. 409 din Codul civil spune că „obligația de a elibera beneficiul sau de a restitui valoarea acestuia expiră dacă cel care l-a folosit, l-a consumat sau l-a pierdut în așa fel încât să nu mai fie îmbogățit, decât dacă, în timp ce dispune de beneficiile sau utilizarea acestuia, el ar trebui să ia în considerare obligația de returnare ".

Prin urmare, pentru ca angajatorul să aibă șansa de a câștiga un litigiu cu un angajat în instanță cu privire la rambursarea remunerației în exces, el ar trebui să demonstreze că angajatul ar trebui să ia în considerare obligația de a o returna. Cu toate acestea, va fi dificil să se demonstreze că angajatul a fost conștient de faptul că remunerația umflată primită de acesta nu este datorată și ar trebui returnată. Când primesc bani într-un cont bancar, nu fiecare angajat verifică cu atenție soldul contului și istoricul încasărilor și este posibil să nu observe că mai mult decât ar fi trebuit să fie primit. Angajatul poate cheltui aceste fonduri pentru propriile sale nevoi, mai ales atunci când suma nu este mare. De asemenea, ați putea crede că suma salarială mai mare decât de obicei din contul dvs. nu este o greșeală, ci mai degrabă o formă de bonus sau recompensă discreționară..

Problema principală va fi să încercați să rezolvați problema într-un mod amiabil, adică să explicați angajatului că plata salariilor excesive este o greșeală și este de acord cu el condiții de rambursare favorabile. Vă recomandăm: să lucrați ilegal. Ce consecințe pentru un angajat fără contract?

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here