Plata salariului - ce formă?

Datorită Legii din 10 ianuarie 2018 de modificare a anumitor acte, în legătură cu scurtarea perioadei de stocare a dosarelor angajaților și a electronicizării acestora, metoda de transfer a remunerației către un angajat pentru muncă s-a modificat. În legătură cu modificarea Codului muncii, din 2019 a devenit forma implicită plata salariului în contul angajatului.

Forma de plată a remunerației în 2020

Înainte de 2019, Codul muncii nu indica în mod clar forma în care ar trebui plătită remunerația. După obținerea acordului scris al angajatului sau prin încheierea unei clauze corespunzătoare din contractul de muncă corporativ, remunerația, pe lângă plata în numerar, ar putea fi plătită prin transfer către un cont bancar sau prin mandat poștal.

Reglementările actuale stipulează sub ce formă, în mod implicit, ar trebui plătită remunerația angajaților. Art. 86 § 3 din Codul muncii
"Plata remunerației se face în contul de plată indicat de angajat, cu excepția cazului în care angajatul a depus personal o cerere pe suport de hârtie sau electronică pentru plata remunerației. " Aceasta înseamnă că, de la 1 ianuarie 2019, remunerația pentru muncă ar trebui plătită către contul bancar furnizat de angajat sau la cererea scrisă a angajatului în numerar.

Forma implicită de plată a remunerației pentru muncă este transferul către un cont bancar. Plata salariului persoana este posibilă după ce angajatul depune o cerere de plată a remunerației în numerar.

Angajații care și-au primit personal remunerația înainte de 2019 pot decide dacă doresc să își schimbe forma remunerației sau să primească în continuare remunerația în numerar. Angajații își declară dorința de a rămâne la forma actuală de plată a remunerației prin depunerea personală a unei cereri de plată a remunerației. Cu toate acestea, pentru a schimba forma de plată a remunerației, aceștia furnizează angajatorului numărul contului bancar.

Obligația de informare a angajatorului 

În termen de 21 de zile de la intrarea în vigoare a modificării dispozițiilor privind forma de plată a remunerației, angajatorul a fost obligat să informeze fiecare angajat cu privire la necesitatea de a furniza numărul de cont bancar la care dorea să primească remunerația sau să depună o cerere de plată a remunerației în persoană.

Angajatul ar trebui, în termen de 7 zile de la primirea informațiilor, să furnizeze numărul contului bancar sau să depună personal o cerere de plată a remunerației. În cazul în care angajatul nu indică numărul contului și nu depune o declarație de transfer a remunerației în mâinile sale, angajatorul este obligat să plătească salariul personal.

Plata remunerației în contul bancar al angajatului - reguli

La schimbarea formei de plată a remunerației din numerar în non-numerar, trebuie să ne amintim că transferul cu remunerația ar trebui să se facă la o astfel de dată încât banii să apară pe contul bancar al angajatului cel târziu la data plății remunerația indicată de angajator în reglementările interne.. 

Art. 86 § 1 din Codul muncii
"Angajatorul este obligat să plătească remunerația la locul, data și ora specificate în reglementările de muncă sau alte dispoziții ale legislației muncii. "

Persoanele care nu au un cont bancar pot folosi așa-numitul un cont de plată de bază care este gratuit. Din august 2018, băncile trebuie să deschidă astfel de conturi pentru a permite colectarea de venituri sau beneficii, de exemplu, remunerația pentru muncă. Vă recomandăm: părăsirea neautorizată a locului de muncă - care sunt consecințele?

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here