Indemnizație de vacanță - angajatorul este obligat să o plătească?

Lucrez într-o fabrică mare de producție de câțiva ani. Niciunul dintre membrii echipajului nu a primit vreodată o indemnizație de vacanță de la angajatorul lor. Poate fiecare angajat să solicite o astfel de remunerație? Indemnizația de vacanță este plătită în mod obligatoriu de fiecare angajator sau plata poate fi refuzată?

Angelika, Radom

Acum vreo zece ani, fiecare loc de muncă mai mare avea propriul centru de vacanță, unde își trimiteau angajații în vacanță. Astăzi este destul de dificil să găsești un angajator care să se laude cu propria stațiune de vacanță. Cu toate acestea, există încă obligația de a plăti angajații indemnizație de vacanță. Cu toate acestea, această obligație trebuie îndeplinită doar de anumiți antreprenori în anumite situații.

Beneficiul de vacanță sau Fondul de beneficii sociale al companiei

Conform din Legea privind fondul de beneficii sociale al companiei, art. 3, fiecare angajator care, la 1 ianuarie, are mai puțin de 50 de angajați, este scutit de înființarea Fondului de beneficii sociale al companiei (ZFŚS). O alternativă la fond ar trebui să fie o indemnizație de vacanță.

În cazul locurilor de muncă care angajează mai mult de 50 de angajați cu normă întreagă, aceștia sunt obligați să creeze un fond de beneficii sociale, prin urmare prestația de vacanță este înlocuită cu subvenție pentru odihnă.

Locurile de muncă care angajează mai puțin de 50 de angajați cu normă întreagă pot demisiona atât din înființarea Fondului de beneficii sociale al companiei, cât și din plata prestațiilor de vacanță. Cu toate acestea, aceștia trebuie să-și anunțe angajații în acest sens până cel târziu la sfârșitul lunii ianuarie a anului respectiv. Unitățile bugetare trebuie să înființeze un fond de beneficii sociale, indiferent de numărul de angajați.

Vezi si

  • Echivalent pentru spălarea hainelor

Beneficiu de concediu - cine are dreptul să utilizeze

Prestațiile pentru concediu nu sunt plătite din fondul social și, prin urmare, se datorează tuturor angajaților care sunt angajați în baza unui contract de muncă. În această situație, dreptul și valoarea indemnizației de vacanță nu depind de situația materială, familială sau de sănătate. Plata vacanței nu poate fi făcută în funcție de durata serviciului.

Un angajat care ia un concediu neîntrerupt de 14 zile într-un an calendaristic dat are dreptul să primească o remunerație suplimentară. Important, 14 zile sunt zile calendaristice, nu zile lucrătoare, deci nu contează dacă a existat o vacanță în timpul vacanței sau câte zile de vacanță a folosit efectiv angajatul. Angajatul care își ia concediul în perioada de preaviz are, de asemenea, dreptul la prestație. Art. 3 sec. 5 noineclintit despre fondul de beneficii sociale al companiei
Indemnizația de vacanță menționată la alineatul 4, angajatorul plătește angajatorul o dată pe an fiecărui angajat care ia într-un anumit an calendaristic concediul de odihnă pentru cel puțin 14 zile calendaristice consecutive.

Cât costă indemnizația de vacanță??

Dispozițiile legale care reglementează plata prestațiilor de vacanță nu definesc limita inferioară a acestora. Cu toate acestea, acestea indică faptul că suma maximă a indemnizației de concediu de odihnă poate fi echivalentul deducerii la fondul social aplicabil într-un anumit an calendaristic. La rândul său, valoarea amortizării depinde de valoarea salariului mediu lunar pe economia națională în a doua jumătate a anului precedent.. 

Suma maximă a plății de concediu în 2020 (proporțional cu timpul de lucru):

  • pentru o persoană angajată în condiții normale - 1.550,26 RON,
  • pentru o persoană angajată în condiții speciale sau muncă de natură specială - 2.067,01 RON,
  • per angajat minor:

           - primul an de învățământ - 206,70 RON,
           - anul 2 de învățământ - 248,04 RON,
           - anul 3 de educație - 289,38 RON.

Dacă angajatorul într-un anumit an plătește cuantumul prestației de concediu mai mic decât cuantumul contribuției la fondul social, el trebuie să anunțe toți angajații cu privire la aceasta până la sfârșitul lunii ianuarie. Regulile de plată a prestațiilor de vacanță ar trebui incluse în reglementările interne ale locului de muncă. Cu toate acestea, dacă acest lucru nu a fost specificat, regulile în vigoare stipulează că indemnizația de vacanță ar trebui plătită cel târziu în ajunul concediului anual de odihnă al angajatului. În acest scop, angajatul nu este obligat să depună o cerere. Vă recomandăm: concediu anual - când să comandați?

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here