Concediu pentru îngrijirea copilului cu două locuri de muncă

Conform art. 186 din Codul muncii, un angajat a cărui vechime totală nu este mai mică de 6 luni are dreptul la concediu parental în scopul îngrijirii personale a unui copil. Durata concediului este de până la 36 de luni și poate fi utilizată până la sfârșitul anului calendaristic în care copilul împlinește vârsta de 6 ani.

Dacă, datorită stării de sănătate confirmată de un certificat de handicap sau gradului de handicap, copilul necesită îngrijirea personală a angajatului, indiferent de concediul menționat mai sus, acesta poate fi acordat concediu parental până la 36 de luni, dar pentru o perioadă care nu depășește vârsta de 18 ani. Hotărârea Curții Supreme - Camera muncii, asigurărilor sociale și afaceri publice - I PK 691/03
„Concediul parental este o pauză în îndeplinirea muncii destinate îndeplinirii obligațiilor legate de părinți - nașterea și creșterea copiilor. Concediul pentru îngrijirea copiilor este considerat o absență justificată de la locul de muncă, timp în care durabilitatea relației de muncă este supusă unei protecții speciale. Vezi si

  • Protecția femeilor însărcinate - ce drepturi au femeile însărcinate?
  • Concediu anual după întoarcerea de la îngrijirea copiilor
  • Există obligația de a lua concediu pentru creșterea copilului??

Cerere de vacanță 

Concediul pentru îngrijirea copiilor este acordat în cel mult 5 părți la cererea scrisă a angajatului depusă cu cel puțin 21 de zile înainte de începerea utilizării acestuia. Cererea ar trebui să fie însoțită de documente care să confirme existența și domeniul de aplicare al dreptului la concediu, specificate în detaliu în § 23 din Regulamentul ministrului familiei, muncii și politicii sociale din 8 decembrie 2015 privind cererile privind drepturile angajaților legate de părinți și documente anexate la astfel de cereri. Angajatorul este obligat să respecte cererea angajatului de concediu pentru creșterea copilului.

Muncă câștigată în vacanță 

Utilizarea concediului pentru creșterea copilului nu exclude efectuarea simultană de către angajat a unui loc de muncă remunerat pentru angajatorul actual sau alt angajator sau altă activitate, precum și educație sau instruire, dacă acest lucru nu exclude posibilitatea îngrijirii personale a copilului.

Dacă se stabilește că angajatul a încetat definitiv să acorde îngrijire personală copilului, angajatorul îl sună să se prezinte la muncă la data indicată de acesta, dar nu mai târziu de 30 de zile de la data primirii acestor informații și nu mai devreme de 3 zile din ziua convocării (articolul 1862 din Codul muncii).

Angajat cu două locuri de muncă

În cazul în care un angajat este angajat în cadrul a două sau mai multe relații de muncă, acesta poate decide dacă își ia concediul pentru creșterea copilului în cadrul fiecăreia dintre aceste relații. Cu toate acestea, discreția sa este limitată de faptul că trebuie să poată îngriji personal copilul.

Exemplul 1.

Un angajat cu normă întreagă care lucrează pentru angajatorul A și un angajat cu jumătate de normă pentru angajatorul B au decis că va folosi concediul pentru creșterea copilului pentru angajatorul A, în timp ce pentru angajatorul B nu va înceta să efectueze o muncă plătită care se efectuează acasă, sub forma telemunca. În aceste condiții, combinarea concediului pentru creșterea copilului cu angajatorul A cu munca pentru angajatorul B poate fi considerată acceptabilă, presupunând că nu este atât de absorbantă munca încât să împiedice îngrijirea personală a copilului (se efectuează cu jumătate de normă, acasă - pe care o este legat de o restricție a opțiunilor de îngrijire personală, dar nu și de excluderea acesteia).

Concediu pentru îngrijirea copiilor cu doi angajatori și contribuții la asigurările sociale 

Conform art. 6 sec. 1 punctul 19 din Legea din 13 octombrie 1998 privind sistemul de asigurări sociale, persoanele aflate în concediu pentru creșterea copilului sunt supuse în mod obligatoriu asigurării de pensie și pensionare de invaliditate, iar contribuțiile pentru această asigurare sunt finanțate integral de la bugetul de stat prin ZUS (articolul 16 (8 ) din Legea privind sistemul de asigurări sociale).

Conform art. 18 sec. 5b din Legea privind sistemul de asigurări sociale, baza pentru calcularea contribuțiilor la asigurarea de pensie pentru pensionare și invaliditate pentru persoanele aflate în concediu pentru creșterea copilului este suma de 60% din remunerația lunară medie prognozată adoptată pentru a determina cuantumul limitării baza anuală de contribuție.

În același timp, baza pentru calcularea contribuțiilor la asigurarea de pensionare și invaliditate pentru persoanele aflate în concediu parental nu poate fi mai mare decât remunerația medie lunară plătită pentru perioada de 12 luni calendaristice anterioare concediu parental și nu poate fi mai mic de 75% din salariul minim (articolul 18 alineatul (14) din Legea privind sistemul de asigurări sociale). Valoarea limitării bazei anuale pentru calcularea contribuțiilor la pensie și pensie de invaliditate în 2020 este de 156.810,00 RON, iar salariul mediu estimat adoptat pentru determinarea acestuia este de 5227,00 RON (anunțul ministrului familiei, muncii și politicii sociale privind valoarea limitării bazei anuale, valoarea contribuțiilor pentru asigurarea de pensionare și invaliditate în 2020 și valoarea remunerației medii prognozate adoptate pentru determinarea acesteia). Astfel, baza pentru calcularea contribuțiilor la asigurarea de pensie pentru pensionare și invaliditate pentru persoanele aflate în concediu parental este, în 2020, suma de 3.136,20 RON (5.227,00 RON × 60%).
De la 1 ianuarie 2020, remunerația minimă pentru muncă este de 2.600,00 RON (§ 1 din Regulamentul Consiliului de Miniștri privind cuantumul remunerației minime pentru muncă și cuantumul ratei orare minime în 2020). Prin urmare, baza pentru calcularea acestor contribuții poate fi mai mică decât suma de 1.950,00 RON (2.600,00 RON x 75%).

Regulile discutate privind contribuțiile la pensie pentru limită de vârstă și invaliditate se aplică indiferent dacă persoana îndreptățită la concediu pentru creșterea copilului o ia pentru unul sau mai mulți angajatori.

Concediu pentru îngrijirea copiilor cu doi angajatori și primă de asigurări de sănătate 

Cazul primelor de asigurări de sănătate este diferit. Conform art. 66 sec. 1 pct. 32 din Legea cu privire la serviciile de sănătate finanțate din fonduri publice, obligația asigurării de sănătate se aplică persoanelor aflate în concediu parental care nu sunt supuse obligației de asigurare de sănătate sub un alt titlu.

În conformitate cu art. 81 sec. 8 pct. 10 din Legea cu privire la serviciile de îngrijire a sănătății, baza pentru calcularea contribuțiilor la asigurările de sănătate pentru persoanele aflate în concediu pentru creșterea copilului este suma corespunzătoare cuantumului indemnizației speciale de îngrijire în conformitate cu prevederile privind prestațiile familiale. Cuantumul indemnizației de îngrijire specială este de 620,00 RON pe lună (§ 1 punctul 13 din Regulamentul Consiliului de Miniștri privind valoarea venitului familial sau a venitului cursantului care constituie baza pentru solicitarea alocației familiale și a alocației de îngrijire specială, valoarea alocațiile familiale și valoarea indemnizației pentru îngrijitor).

Conform art. 86 sec. 1 punctul 13 din Legea privind serviciile de sănătate, contribuțiile la asigurările de sănătate sunt finanțate de la bugetul de stat - sunt plătite de ZUS. Prin urmare - în cazul utilizării concediului parental de către aceeași persoană cu mulți angajatori - regulamentul cuprins în art. 82 sec. 7 din Legea privind serviciile de îngrijire a sănătății, care arată că, în cazul unei confluențe de titluri care urmează să fie acoperite de obligația de asigurare de sănătate, și în cadrul fiecăruia dintre aceste titluri, prima este finanțată de la bugetul de stat, prima se plătește numai pentru titlul care a apărut primul. Dacă titlurile au fost create simultan, prima este plătită pentru primul titlu raportat care urmează să fie acoperit de asigurarea de sănătate.

Aceasta înseamnă că, dacă o persoană ia un concediu pentru creșterea copilului cu doi sau mai mulți angajatori, prima de asigurare de sănătate se plătește numai pentru luarea concediului pentru creșterea copilului cu un singur angajator - cel care a acordat concediul mai întâi și dacă concediile au fost acordate simultan - cel care care a prezentat mai întâi raportul care conține contribuțiile acumulate. De la angajatul căruia i se acordă concediu parental, angajatorul ar trebui să obțină informații dacă ia și acest concediu de la ceilalți angajatori - pentru a stabili din care dintre titlurile concurente urmează să fie plătită prima de asigurare de sănătate.

După cum se poate observa din cele de mai sus, utilizarea concediului parental de către aceeași persoană pentru mulți angajatori are diverse consecințe juridice în domeniul plății contribuțiilor la asigurările de sănătate. Vă recomandăm: Sunt drepturile unui angajat care își schimbă locul de muncă reglementate de lege?

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here