Paternitate și concediu special în cazul nașterii gemenilor

Persoanele angajate în cadrul unei relații de muncă au dreptul la mai multe privilegii legate de nașterea unui copil. Cu toate acestea, dimensiunea lor nu depinde întotdeauna de sarcina multiplă sau singulară. Concediul de maternitate și concediul parental sunt prelungite în cazul nașterii a mai mult de un copil, dar este diferit în cazul altor concedii de la serviciu.

Ce este concediul special în cazul nașterii gemenilor??

Concediul special se acordă unui angajat angajat în baza unui contract de muncă. Scopul său este de a oferi angajatului timp liber în momente deosebit de importante în viața umană. Concediu special este disponibil, printre altele, pentru din cauza nunții angajatului, decesului celui mai apropiat membru al familiei sau nașterii unui copil. Ultima ocazie vă dă dreptul la 2 zile de concediu special; din păcate, nu depinde de numărul de copii născuți la o singură naștere. Aceasta înseamnă că concediu special în cazul nașterii gemenilor, ca și în cazul nașterii unui copil, acesta are dreptul la aceeași sumă.

Concediul special ar trebui utilizat în următoarele zile legate de evenimentul pentru care este acordat.

Vezi si

  • Boala și concediul fără plată al angajaților - dacă vacanța este întreruptă?
  • Boala profesională în atribuțiile angajatorului
  • Divorțul - când și ce consecințe are?
Pentru a primi un concediu special, angajatorul trebuie să depună o cerere de concediu cu indicarea datei concediului, iar angajatorul, de regulă, nu poate refuza acordarea acestui concediu.. Concediu special în cazul nașterii gemenilor nu are ca rezultat pierderea salariului. Angajatul își păstrează dreptul la acesta în aceleași condiții ca și pentru perioada concediului anual.

Concediu de paternitate

După cum sugerează și numele, concediul de paternitate se acordă unui angajat angajat în baza unui contract de muncă care devine tată. Important, concediul de paternitate este disponibil atât pentru tații biologici, cât și pentru cei care au adoptat un copil.

Concediul de paternitate este de 14 zile și poate fi utilizat de către angajat până când copilul are 24 de luni. Angajatul are dreptul să ia concediul o dată sau în două părți, fiecare timp de 7 zile. La fel ca în cazul altor concedii legate de filiație, pentru a primi concediul, angajatul trebuie să depună o cerere adecvată angajatorului, cu cel puțin 7 zile înainte de începerea planificată a concediului..

Deși Codul muncii indică faptul că un angajat are dreptul la concediu de paternitate „pentru un copil”, ceea ce implică un număr singular aici, ca și în cazul unui concediu special, durata concediului nu depinde de numărul de copii născuți la un naștere. Astfel, nașterea gemenilor nu dă dreptul lucrătorului la o prelungire a concediului de paternitate. Acest lucru este confirmat de răspunsul Ministerului Familiei, Muncii și Politicii Sociale la întrebarea nr. 3996 privind concediul de paternitate: „[...] concediul de paternitate este, prin urmare, un supliment semnificativ la catalogul larg al drepturilor angajaților legate de performanță a funcțiilor părintești, rezultate din legislația poloneză a muncii. Prin urmare, nu este necesar să se întreprindă o inițiativă legislativă pentru modificarea dispozițiilor și eventual prelungirea duratei concediului de paternitate în cazul nașterilor multiple ".

Important, pentru perioada concediului de paternitate, angajata nu are dreptul la remunerație, ci la alocația de maternitate. Se plătește în valoare de 100% din bază.

Dreptul la concediu pentru îngrijirea copiilor

Conform art. 188 din Codul muncii, un angajat care crește un copil sub 14 ani are dreptul să plece de la serviciu într-un anumit an calendaristic. Durata acestuia este de 2 zile sau 16 ore, iar angajatul decide cum va fi utilizat dreptul (în zile sau ore) la depunerea primei cereri pentru un astfel de concediu liber din an. Numai unul dintre părinți poate folosi acest drept pe parcursul anului. Reglementările nu interzic tatălui să își exercite acest drept atunci când mama se află în concediu de maternitate, părinte sau îngrijire a copilului. Cu toate acestea, ca și în alte cazuri, valoarea concedierii nu depinde de numărul de copii crescuți. În plus, posibilitatea de a folosi 2 zile de îngrijire nu este legată de faptul că există o persoană în gospodăria comună care ar putea avea grijă de copil.

Pentru perioada îngrijirii copiilor, astfel cum se prevede la art. 188, aveți dreptul la remunerație în aceleași condiții ca și în cazul concediului special.

Indemnizație de îngrijire pentru tată în timpul concediului de maternitate al mamei

Persoanele acoperite de asigurarea de boală pot beneficia de indemnizația de îngrijire. Cu toate acestea, pentru a primi o astfel de prestație, este necesar, în acest caz, să îndepliniți condițiile relevante prevăzute în Legea privind prestațiile în numerar de la asigurările sociale în caz de boală și maternitate (în continuare, legea privind indemnizația). Alocația pentru îngrijitor este plătită întotdeauna la o rată de 80% din baza pentru alocație.

Indemnizație suplimentară de îngrijire

În conformitate cu art. 32a din Legea privind alocațiile, un tată asigurat care a întrerupt exercitarea unui loc de muncă remunerat pentru a asigura îngrijirea personală a unui copil are dreptul la o indemnizație suplimentară de îngrijire dacă mama:

  • rămâne într-un spital sau într-o altă unitate de tratament a unei entități medicale care desfășoară activități medicale, cum ar fi internarea și serviciile de sănătate non-stop, din cauza stării de sănătate care face imposibilă acordarea de îngrijire personală copilului sau
  • are un certificat de incapacitate de a trăi independent sau
  • și-a abandonat copilul.

În acest caz, indemnizația suplimentară de îngrijire se acordă pentru maximum 8 săptămâni și această sumă se aplică tuturor copiilor - nu va avea dreptul la fiecare separat.

Alocație pentru îngrijirea copilului

Tatăl poate profita de indemnizația de îngrijire pentru un copil în condiții generale. De regulă, o astfel de prestație se plătește numai dacă nu există un membru al gospodăriei care să poată asigura îngrijirea descendentului. Cu toate acestea, există excepții de la această regulă. Dacă mama este în concediu de maternitate, atunci tatăl poate profita de indemnizația de îngrijire dacă:

  • un copil cu vârsta de până la 2 ani este bolnav;
  • mama se îmbolnăvește și nu există nicio altă persoană din gospodărie care să poată avea grijă de copil.

Alocația pentru îngrijirea copilului pentru îngrijirea unui copil poate fi încasată timp de 60 de zile pe parcursul unui an calendaristic. Limita nu se extinde în funcție de numărul de copii.

Alocație de îngrijire pentru un membru al familiei

De asemenea, merită menționat faptul că angajații au, de asemenea, dreptul la o indemnizație de îngrijire pentru îngrijirea unui membru bolnav de familie. Prin urmare, dacă o mamă aflată în concediu legat de maternitate primește un concediu medical, atunci tatăl poate folosi o indemnizație de îngrijire pentru a o îngriji pentru o perioadă de 14 zile pe parcursul anului..

rezumat - concediu special în cazul nașterii gemenilor

Tatăl copilului are multe opțiuni pentru prelungirea perioadei de ședere cu nou-născutul. Perioadele de concediu nu se extind, însă, în funcție de numărul de copii crescuți. Concediu de paternitate, concediu de la locul de muncă conform art. 188 din Codul muncii sau concediu special în cazul nașterii gemenilor au aceeași dimensiune ca pentru un copil. Vă recomandăm: Alocație de îngrijire pentru un membru al familiei și inspecții de la ZUS

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here