Concediu de jumătate de zi - poate angajatorul să-l acorde?

Conform principiului prevăzut la art. 14 din Codul muncii, salariatul are dreptul la odihnă, care este prevăzut în dispozițiile privind timpul de lucru, zilele nelucrătoare și sărbătorile. În art. 152 din Cod, se afirmă că un angajat are dreptul la un concediu anual, neîntrerupt, plătit. Angajatul nu poate renunța la acest drept. După cum se poate vedea din cele de mai sus, regula este concediul neîntrerupt, deși - în conformitate cu art. 162 din Codul muncii - la cererea salariatului, concediul poate fi împărțit în părți. Cu toate acestea, într-un astfel de caz, cel puțin o parte a concediului ar trebui să dureze nu mai puțin de 14 zile calendaristice consecutive. Prin urmare, dreptul la concediu anual a fost încadrat în așa fel încât concediul să nu poată fi împărțit numai în câteva perioade scurte. Acest lucru ajută la atingerea obiectivului acestui concediu, care este odihna efectivă a angajatului (în special, regenerarea forței). Poate obține angajatul concediu pentru jumătate din ziua lucrătoare?

Părăsiți dimensiunea

Conform art. 154 din Codul muncii, valoarea concediului anual este:

  1. 20 de zile - dacă angajatul este angajat de mai puțin de 10 ani,
  2. 26 de zile - dacă angajatul este angajat de cel puțin 10 ani.

Valoarea concediului pentru un angajat cu fracțiune de normă este determinată proporțional cu valoarea timpului de lucru al angajatului, în funcție de concediul specificat mai sus, prin care o zi incompletă de concediu este rotunjită la o zi întreagă.

Exemplul 1.

Experiența profesională a angajatului este de 14 ani. Este angajat un sfert din timp. Prin urmare, dreptul său de concediu este de 7 zile, conform calculului: 26 de zile x ¼ loc de muncă cu normă întreagă = 6,5 zile ≈ 7 zile. Vezi si

  • Concediu de concediu restant - până când poate fi folosit?
  • Concediu anual acordat în ore
  • Lăsați la cerere - modul de utilizare?

Cum să dai concediu?

Modul de acordare a concediilor anuale este reglementat în articolul 1542 din Codul muncii. Conform acestei prevederi, se acordă concediu:

  1. în zilele lucrătoare pentru angajat, în conformitate cu programul de lucru aplicabil acestuia,
  2. ore, corespunzător timpului de lucru zilnic al angajatului într-o zi dată.

La acordarea concediului, o zi de concediu corespunde a 8 ore de lucru, cu excepția cazului în care standardul zilnic de lucru aplicabil, care rezultă din reglementări separate, este mai mic de 8 ore (este cazul angajaților cu handicap moderat sau sever, al căror standard de timp de lucru zilnic este de 7 ore, în conformitate cu articolul 15 alineatul (2) din Legea privind reabilitarea profesională și socială și ocuparea forței de muncă a persoanelor cu dizabilități).

Exemplul 2.

Angajatul X, care lucrează cu normă întreagă, are un concediu anual de 20 de zile, ceea ce corespunde 160 de ore (în conformitate cu principiul că o zi de concediu corespunde a 8 ore). Angajatorul a primit cererea angajatului de concediu de odihnă de luni până vineri, care sunt zile lucrătoare pentru angajat. Angajatul lucrează în conformitate cu sistemul de bază al timpului de lucru (art. 129 din Codul muncii), ceea ce înseamnă că în fiecare dintre aceste zile ar lucra 8 ore. Prin urmare, angajatorul, atunci când acordă unui angajat concediu pe oră, conform cerințelor art. 1542 § 1 din Codul muncii, pentru fiecare dintre cele cinci zile menționate mai sus, concediul se acordă timp de 8 ore, adică în suma corespunzătoare timpului de lucru zilnic al angajatului într-o zi dată. În total, vacanța va fi de 40 de ore după cum se calculează: 5 zile de vacanță x 8 ore = 40 de ore de vacanță. Aceasta înseamnă că numărul anual de ore de concediu va fi redus la 120 de ore.

Exemplul 3.

Colegul angajatului din exemplul anterior, angajatul Y, angajat și cu normă întreagă și având aceeași indemnizație anuală de concediu de 20 de zile, va lua concediul în aceleași zile. Cu toate acestea, acest angajat efectuează munca în cadrul unui sistem de timp de lucru echivalent în care - în conformitate cu art. 135 § 1 din Codul muncii - este permisă prelungirea timpului de lucru zilnic, dar nu mai mult de 12 ore, într-o perioadă de decontare care nu depășește 1 lună, iar timpul de lucru zilnic prelungit este echilibrat cu un timp de lucru zilnic mai scurt pe anumite zile sau zile libere. În zilele în care angajatul Y își va lua concediul, repartizarea timpului său de lucru este următoarea:

  1. Luni - 6 ore,
  2. Marți - 8 ore,
  3. Miercuri - 4 ore,
  4. Joi - 6 ore,
  5. Vineri - 8 ore.

Prin urmare, concediul anual acordat acestui angajat - așa cum prevede legea - în cantitatea de ore corespunzătoare timpului de lucru zilnic al angajatului într-o zi, se va ridica la 32 de ore, conform calculului: 6 ore + 8 ore + 4 ore + 6 ore + 8 ore = 32 ore. Astfel, în acest caz, indemnizația anuală de concediu va fi redusă la 128 de ore. La suprafață, se poate avea impresia că, întrucât în ​​ambele exemple de mai sus, angajații își iau concediul exact în aceleași zile, orele de concediu pentru ambii angajați ar trebui să fie reduse cu același număr de ore. Cu toate acestea, trebuie amintit că, dacă concediul unui angajat care lucrează în regim de timp de lucru echivalent se încadrează în zilele în care, conform programului său de lucru, ar trebui să lucreze mai puțin de 8 ore pe zi, atunci pentru a echilibra timpul de lucru în perioada de soluționare adoptată, el va avea în alte zile, va lucra mai mult de 8 ore pe zi, în timp ce în aceleași zile colegul său care lucrează în sistemul de timp de lucru de bază va lucra doar 8 ore pe zi. Astfel, principiul acordării concediului pe oră nu duce la o preferință (tratament inegal) a angajaților, în funcție de sistemul timpului de lucru în care sunt angajați..

Este posibil să luați concediu de jumătate de zi?

Conform art. 1542 § 4 din Codul muncii, acordarea unui angajat unui concediu orar într-o zi de lucru corespunzătoare unei părți din timpul zilnic de lucru este permisă numai dacă partea rămasă a concediului este mai mică decât timpul de lucru zilnic complet al angajatului în ziua căruia i se acordă concediu.

Prevederea menționată mai sus corespunde principiului codului dreptului de odihnă al angajatului citat la început. Este evident că luarea unui concediu de odihnă doar pentru o parte a zilei de lucru și pentru restul zilei de lucru nu poate fi considerată o situație care să permită odihna reală și efectivă. Din acest motiv, Codul muncii vă permite să luați concediu pentru o parte din ziua lucrătoare numai în mod excepțional.

Exemplul 4.

În decembrie, numărul de ore de concediu de odihnă la care are dreptul angajatul X a scăzut la 4 din cauza utilizării succesive a concediului în lunile precedente. La 15 decembrie, adică în ziua în care timpul zilnic de lucru al angajatului este de 8 ore, angajatorul acordă angajatului, la cererea acestuia, un concediu de odihnă. În aceste condiții, angajatul va fi acordat concediu pentru jumătate din ziua lucrătoare, adică timp de 4 ore, adică până la epuizarea indemnizației de vacanță și, în consecință, restul de 4 ore vor trebui lucrate de către angajat în acea zi. Numai în astfel de cazuri este permisă acordarea concediului pentru o parte (de exemplu, jumătate) din ziua lucrătoare.

Concediu de jumătate de zi și plecări private

Se întâmplă adesea ca angajații să-i ceară angajatorului să le permită să aranjeze probleme personale în timpul zilei de lucru, ceea ce este uneori asociat cu o cerere de „concediu de o zi” sau „concediu de jumătate de zi”. Așa cum s-a indicat mai sus, îndeplinirea cererii unui astfel de angajat este posibilă numai atunci când condiția prevăzută la art. 1542 § 4 din Codul muncii, adică atunci când o parte din concediul care trebuie luat acoperă mai puține ore decât timpul de lucru zilnic complet al angajatului în ziua pentru care urmează să fie acordat concediul. Sunt cazuri rare.

Cu toate acestea, există o altă soluție pe care o puteți folosi. Este menționat în art. 151 § 21 din Codul muncii: unui angajat, la cererea sa scrisă, i se poate acorda concediu de la serviciu pentru a se ocupa de chestiuni personale (așa-numita plecare privată), cu obligația de a compensa aceasta. O astfel de scutire de la muncă pentru o parte a zilei nu este un concediu de odihnă și, prin urmare, nu face obiectul restricțiilor prevăzute la art. 1542 § 4 din Codul muncii.

Regula generală legată de acordarea concediului de odihnă este de a se asigura că angajatul are o odihnă reală. Prin urmare, prevederile legislației muncii reglementează cazurile în care concediul trebuie acordat numai pentru perioade scurte și cu atât mai mult pentru o perioadă mai scurtă decât o zi. Acordarea concediului pentru o parte a zilei de lucru este permisă numai într-un singur caz, când numărul de ore de concediu rămas de utilizat este mai mic decât numărul de ore pe care angajatul le-ar fi lucrat, conform programului său de lucru, în ziua respectivă pentru care se acordă concediul. Vă recomandăm: Ore suplimentare pentru directori și manageri

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here