Concediu de maternitate pentru tatăl copilului - când este cazul?

Aș vrea să renunț la concediul de maternitate și să mă întorc la muncă. Este posibil să treci concediul de maternitate tatălui copilului??

Anna, Varșovia

Desigur, mama copilului, după ce a utilizat 14 săptămâni de concediu de maternitate, poate demisiona din acesta și se poate întoarce la muncă (articolul 180 § 5 din Codul muncii). Partea rămasă a concediului poate fi utilizată de tatăl copilului la cererea acestuia.

Concediu și indemnizație de maternitate

Concediul de maternitate se acordă pentru următorul număr de săptămâni:

  • 20 de săptămâni - dacă se naște un copil,
  • 31 de săptămâni - dacă se nasc gemeni,
  • 33 de săptămâni - dacă se nasc triplete,
  • 35 de săptămâni - dacă se nasc cvadruplete,
  • 37 săptămâni - dacă quintuplete sau mai multe se nasc într-o singură livrare.

Pentru întreaga perioadă a concediului de maternitate, se plătește o prestație sub forma unei indemnizații de maternitate (articolul 29 alineatul (5) din Legea privind prestațiile în numerar de la asigurările sociale în caz de boală și maternitate; text consolidat, Jurnalul Legilor din 2014 , punctul 159, astfel cum a fost modificat; în continuare: Legea privind beneficiile). Vezi si

  • Cerere de concediu de paternitate - șablon cu discuție
  • Concediu pentru îngrijirea copiilor cu două locuri de muncă

Alocația se plătește în cuantum de 100% din baza de calcul, iar de la jumătate din vacanță este de 60%. Dacă mama solicită concediu pentru creșterea copilului în termen de 21 de zile de la naștere, indemnizația de maternitate se plătește cu o rată de 80% pentru întreaga perioadă..

Concediu de maternitate pentru tatăl copilului

Dacă mama renunță la indemnizația de maternitate la care are dreptul, tatăl copilului, care are asigurare de boală, poate primi alocația pentru restul perioadei (articolul 180 § 6 și § 7 din Codul muncii după modificare). Mama copilului trebuie să primească alocația de maternitate timp de cel puțin 14 săptămâni.

În acest scop, mama copilului trebuie să transmită contribuabilului său cu cel mult 7 zile înainte de a se întoarce la serviciu:

  • cerere pentru scurtarea concediului de maternitate,
  • certificat al angajatorului tatălui copilului despre concediul de maternitate acordat acestuia,
  • declarația tatălui copilului la data întreruperii activității neagricole - dacă tatăl desfășoară o activitate neagricolă,
  • certificat al contribuabilului plătitor al tatălui copilului la data la care și-a încetat activitatea de câștig - în cazul în care este supus asigurării din alte motive decât cele menționate la punctele anterioare.

La rândul său pentru a primi concediu de maternitate pentru tatăl copilului, tatăl trebuie să prezinte plătitorului său contribuția următoarele documente:

  • o copie prescurtată a certificatului de naștere al copilului sau copia legalizată a acestuia (de către plătitorul contribuției),
  • un certificat al perioadei de primire a indemnizației de maternitate de către mama copilului, perioada indemnizației la care are dreptul și procentul din indemnizația încasată de mamă,
  • ZUS-3, ZUS Z-3b sau ZUS Z-3a, respectiv.

Concediul de maternitate nu trebuie să fie folosit pe deplin de mama copilului. Mama copilului care dorește să se întoarcă la muncă după naștere este obligată să primească indemnizația de maternitate timp de cel puțin 14 săptămâni. După acest timp, pentru restul concediului de maternitate, alocația poate fi încasată de un alt membru al familiei, de exemplu tatăl copilului, iar mama copilului se poate întoarce la muncă. Vă recomandăm: Atunci când prestațiile de pensionare și invaliditate sunt prescrise?

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here