Concediu fără plată - când îl pot lua?

Concediul fără plată este descris în art. 174 și 174.1 din Codul muncii. Este tratat ca o perioadă de suspendare a raportului de muncă. Ce înseamnă? Când un angajat se află în concediu fără plată, acesta nu primește remunerație. Astfel, el este scutit de prestarea muncii pentru angajator. În același timp, pentru această perioadă, angajatorul nu plătește contribuții sociale pentru angajat, inclusiv asigurarea de boală, ceea ce înseamnă că angajatul își pierde dreptul la prestații de boală (de exemplu, prestații de boală sau de maternitate) în timpul concediului neplătit..

Perioada de concediu fără plată nu este inclusă în vechimea în muncă a angajatului. [Alert-info]

Concediu fără plată la cererea angajatului

De regulă, concediul fără plată se acordă la cererea scrisă a angajatului. Acesta nu trebuie trimis de angajator pentru el. Trebuie remarcat faptul că solicitarea angajatului pentru un astfel de concediu nu trebuie justificată. Angajatorul are dreptul să refuze acordarea unui concediu fără plată și, mai important, nu trebuie să-și justifice decizia. Vezi si

  • Concediu pentru un angajat care adoptă un copil
  • Bani de sărbători - este posibil?

Durata concediului fără plată

Reglementările nu indică termenul pentru care unui angajat i se poate acorda concediu fără plată. Astfel, poate dura de la câteva zile la chiar și câțiva ani. Cu toate acestea, în practică, concediul fără plată este de obicei acordat pentru o perioadă de la câteva zile la 3 luni. Atunci când iau concediu fără plată pentru o perioadă mai lungă, părțile își rezervă cel mai adesea dreptul de a întrerupe concediul din motive importante, atât pentru angajat, cât și pentru angajator.

Concediu fără plată pe durata muncii pentru un alt angajator

Există un tip special de concediu fără plată. Angajatorul acordă angajatului concediu fără plată pe durata muncii pentru alt angajator. În acest caz, opusul este adevărat. Angajatorul este cel care, cu acordul scris al angajatului, îi acordă concediu fără plată pe durata muncii pentru alt angajator; în mod excepțional, concediul fără plată este, de asemenea, inclus în vechimea în muncă, angajatorul acordând concediul.

Reveniți la serviciu după concediu fără plată

După încheierea concediului fără plată, angajatul are dreptul de a reveni la muncă. Angajatorul nu poate nega acest lucru angajatului. Cu toate acestea, dacă angajatul nu apare la locul de muncă după ce a luat concediul, angajatorul are dreptul de a rezilia contractul fără preaviz, din vina angajatului.

Concediu fără plată și beneficii de la ZUS

Concediul fără plată este o pauză în exercitarea muncii, angajatul nu își îndeplinește obligația de a lucra în timpul concediului. A fi în vacanță afectează și primirea de către angajat a prestațiilor de boală.

[alert-info] "În conformitate cu art. 12 sec. 2 pct. 1 din Legea cu privire la prestațiile în numerar din asigurările sociale în caz de boală și maternitate, dacă angajatul este incapabil de muncă în perioada concediului fără plată, angajatul nu are dreptul la prestații de boală ".

Prin urmare, un angajat care intră în concediu fără plată nu va primi o indemnizație de boală, inclusiv o indemnizație:

  • îngrijirea,
  • maternitate,
  • compensatorie,
  • beneficii de reabilitare.

Exemplul 1.

Domnul Tomasz a depus o cerere și a plecat în concediu fără plată de la 1 august 2020 la 31 august 2020. În această perioadă, angajatul s-a îmbolnăvit și nu a mai putut lucra în perioada 16 - 28 august. Prin urmare, acest angajat nu va primi prestații de boală, deoarece absența sa de boală a avut loc în timpul concediului fără plată.

Indemnizație după concediu fără plată 

Se poate întâmpla ca un angajat să se îmbolnăvească în timpul concediului fără plată și absența sa de boală să continue, chiar și după încheierea concediului fără plată. Atunci ce? În acest caz, dacă incapacitatea de muncă din cauza bolii, îngrijirii sau maternității apare în perioada concediului fără plată și continuă după încheierea concediului, angajatul are dreptul la prestații, precum și la plata de boală, dar numai pentru perioada de incapacitate de muncă în urma concediului.

Exemplul 2.

Domnul Arkadiusz este în concediu fără plată, pentru care a depus o cerere, de la 1 la 31 iulie. S-a îmbolnăvit în timp ce era în concediu fără plată, iar absența lui durează continuu în perioada 15 iulie - 12 august. În acest an calendaristic, angajatul a folosit deja 30 de zile de plată medicală. Angajatul nu are dreptul la prestații de boală pentru perioada de incapacitate de muncă care se încadrează în perioada de concediu fără plată, adică între 15 și 31 iulie. Pentru perioada de incapacitate de muncă după concediu fără plată, angajatul are dreptul la:

  • pentru perioada 1-3 august (3 zile) - plată medicală,
  • pentru perioada 4 - 12 august - indemnizație de boală.

Interesant este faptul că, dacă angajatul se află în concediu fără plată și data încetării concediului se încadrează în ziua în care se încheie relația de muncă, angajatul, în cazul bolii sale, nu are dreptul la o prestație de boală pentru perioada din concediul fără plată. Cu toate acestea, angajatul va primi indemnizația de boală dacă continuă să ia concediu medical după concediu neplătit. În acest caz, indemnizația - dacă încetează angajarea - este plătită de ZUS.

rezumat

Concediul fără plată este un tip special de concediu, deoarece angajatul nu primește remunerație pentru muncă pentru această perioadă și chiar pierde drepturile angajatului, de exemplu dreptul la prestații de boală în timpul absenței. Concediul fără plată, dacă un angajat solicită acest lucru, nu este inclus în vechimea angajatului; este diferit atunci când angajatorul acordă concediu fără plată pe durata muncii pentru alt angajator - atunci această perioadă este inclusă în stagiu. Angajații folosesc destul de des acest concediu într-o situație în care au epuizat limita de concediu de odihnă și au nevoie de zile libere la serviciu. Vă recomandăm: Când aveți dreptul la o acțiune rezervată?

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here