Contract de mandat cu un străin - reguli de impozitare

Aș dori să închei un contract de mandat cu un cetățean al Ucrainei. Am citit că astfel de contracte sunt supuse unei taxe unice în loc de o plată în avans a impozitului pe venit. Este adevărat că un contract de mandat cu un străin este taxat astfel?

Joanna, Zakopane

Un contract de mandat cu un străin dă naștere unei obligații fiscale. Cu toate acestea, dacă un impozit forfetar sau un avans pe impozitul pe venitul personal va fi plătit pentru acest contract depinde de statutul străinului. De regulă, venitul unui rezident în temeiul unui contract de mandat este impozitat conform regulilor generale. Pe de altă parte, trebuie să se plătească o taxă forfetară pentru contractul nerezident.

Rezident fiscal

Un rezident fiscal este un străin care îndeplinește cel puțin una dintre cele două condiții:

  • are un loc de reședință în Polonia timp de cel puțin 183 de zile într-un an calendaristic,
  • centrul intereselor personale și economice este situat în Polonia.

Nerespectarea oricăreia dintre aceste condiții și neprezentarea unui certificat de rezidență fac din străin un impozit nerezident. Vezi si

  • Cerere pentru stabilirea existenței unei relații de muncă
  • Care sunt responsabilitățile unui lucrător de birou?
  • L4 gravidă - care sunt drepturile angajatului?

Cu toate acestea, dacă străinul nu are un loc de reședință pe teritoriul Poloniei, dar prezintă un certificat de rezidență eliberat de autoritatea fiscală din țara sa de origine, acesta este supus impozitării în condițiile specificate în dubla impunere acord de evitare..

Contract de mandat cu un străin a zo alee pentru impozitul pe venit

Dacă contract de mandat cu un străin se încheie cu un rezident fiscal polonez, apoi din venitul din acest acord, ținând cont de costurile deductibile din impozite, o plată în avans pentru impozitul pe venit în valoare de 17% sau după depășirea pragului de impozitare - 32%. Un străin care locuiește pe teritoriul Poloniei, dar nu a prezentat un certificat de reședință, este supus impozitului forfetar de 20%. După încheierea cooperării cu contractorul sau după sfârșitul anului fiscal, contractantul ar trebui să furnizeze informații despre avansurile de impozit pe venit primite în formularul PIT-11. În plus, până la sfârșitul lunii ianuarie a anului următor, plătitorul este obligat să depună PIT-4R la biroul fiscal, arătând toate avansurile colectate.

Taxă forfetară

Inclus contract de mandat cu un străin cine este un impozit nerezident înseamnă că trebuie să se plătească o taxă forfetară de 20% din venit din acest contract. Acest lucru este afirmat în art. 29 din Legea privind impozitul pe venitul persoanelor fizice. În plus, cheltuielile deductibile din impozit nu pot fi deduse din veniturile prevăzute în acest contract.

La încheierea contractului cu antreprenorul ale cărui venituri au fost taxate cu o taxă forfetară, acesta ar trebui să primească formularul IFT-1 / IFT-1R, iar până la sfârșitul lunii ianuarie a anului următor, declarația fiscală PIT-8AR ar trebui să fie depuse la biroul fiscal.

Rezumând, dacă trebuie să percepeți un avans pe impozitul pe venit sau un impozit forfetar pe veniturile din contractul încheiat cu un străin depinde de statutul fiscal al străinului. Vă recomandăm: Este posibil să lucrați la maternitate?

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here