Termen limită pentru plata salariilor angajaților

În conformitate cu Codul muncii (denumit în continuare Codul muncii), ca urmare a încheierii unui contract de muncă, angajatul se angajează să efectueze o muncă de un anumit tip pentru angajator, iar angajatorul se angajează să angajeze angajatul pentru remunerație. Prin urmare, remunerația este elementul de bază și unul dintre cele mai importante elemente ale relației de muncă. Plata remunerației este o obligație a angajatorului, care ar trebui îndeplinită cu multă sârguință. Deci, pentru ca implementarea sa să fie îndeplinită în conformitate cu legea, angajatorul ar trebui să acorde o mare atenție data plății remunerației. Deci, ce termene ar trebui să respecte angajatorul în legătură cu plata salariilor? Care ar trebui să fie forma de plată? Este posibil să se schimbe regulile de remunerare? Vom răspunde la aceste întrebări în acest articol.

Termenul de plată a remunerației în regulament

Conform art. 85 din Codul muncii, remunerația pentru muncă trebuie plătită cel puțin o dată pe lună calendaristică. Ziua plății ar trebui să fie stabilită în avans la o dată fixă ​​și specificată, în regulamentele de muncă, în regulamentele de remunerare sau într-un contract colectiv de muncă. Dacă angajatorul nu a pregătit astfel de reglementări, data trebuie specificată în contractul de muncă. Codul muncii permite, de asemenea, posibilitatea plății salariilor în părți, de exemplu, în fiecare săptămână sau două. Cu excepția cazului în care reglementările sau contractul de muncă prevăd altfel, remunerația legală se plătește cu restanțe, adică după efectuarea muncii.

Conform art. 85 § 3 din Codul muncii, dacă ziua de plată convenită este o zi liberă (duminică, sărbătoare legală, zi liberă suplimentară), remunerația se plătește în ziua precedentă. Aceasta înseamnă că, dacă data plății este stabilită pentru a 10-a zi a lunii și că ziua se încadrează într-o zi de sărbătoare de sâmbătă, aceasta ar trebui plătită cel târziu în vinerea precedentă sărbătorii..

Cu toate acestea, dacă nici contractul, nici regulamentul privind remunerația nu specifică o dată pentru plata remunerației, remunerația ar trebui plătită în ultima zi a lunii calendaristice. Cu toate acestea, în cazul remunerației pe bucăți sau comision, aceasta ar trebui să fie plătită imediat după stabilirea sumei totale, dar nu mai târziu de 10 zile de la următoarea lună calendaristică. O practică obișnuită în sistemele de lucru menționate mai sus este plata unei plăți în avans până la a 25-a zi a lunii și după calcularea exactă a remunerației rămase datorate - până în a 10-a zi a lunii calendaristice următoare..

Componentele remunerației suplimentare pentru perioade mai lungi de o lună, de exemplu bonusuri trimestriale sau anuale, sunt plătite la datele specificate în regulamentele de remunerație sau în convenția colectivă și, dacă nu există astfel de dispoziții, la data specificată în contractul de muncă. Această remunerație este plătită cu restanțe, de exemplu, bonusul anual este plătit la sfârșitul anului calendaristic sau la începutul anului următor pentru care.

Ce îl amenință pe angajator pentru nerespectarea termenului de plată??

În situația în care angajatorul nu respectă termenele convenite pentru plata salariilor, angajatul are dreptul la dobândă legală pentru întârzierea plății. Curtea Supremă, printr-o rezoluție din 19 septembrie 2002 (numărul de referință al dosarului: III PZP 18/02), a subliniat că angajatul are dreptul la plata cu întârziere a remunerației pentru întârziere, tot în partea din care angajatorul a plătit asigurările sociale contribuții și asistență medicală și un avans pe impozitul pe venitul personal.

Mai mult, doctrina este de părere că cererea de întârziere în plata remunerației pentru muncă este strâns legată de relația de muncă, întrucât privește răspunderea pentru neîndeplinirea obligației de plată a remunerației în locul și timpul specificat la art. 86 din Codul muncii și ar trebui să fie luate în considerare de către instanța de muncă, chiar dacă angajatul nu a depus această cerere.

În cazul unei întârzieri în plata remunerației, angajatorul este amenințat nu numai cu obligația de a plăti dobânzi, deoarece în cazul în care angajatul a suferit o pierdere din cauza întârzierii în plata remunerației, el poate cere, de asemenea, despăgubiri pentru acest cont în conformitate cu art. 471 din Codul civil.

Limitarea cererilor de remunerare ale angajaților este reglementată la art. 291 § 1 din Codul muncii și, în conformitate cu această dispoziție, este de 3 ani.

Poate angajatorul să schimbe data plății salariilor??

Termenul de plată a salariilor poate fi modificat de angajator, cu toate acestea, de fiecare dată când este obligat să informeze angajații despre acest fapt. Trebuie subliniat faptul că modificările regulilor de remunerare fără a informa angajații sunt invalide. Curtea Supremă din hotărârea din 6 octombrie 2004 (referința dosarului: I PK 569/03) a declarat că „avizul care modifică condițiile de remunerare rezultate din reglementările de remunerare, fără a modifica aceste reglementări și de a informa angajații despre aceasta, nu modifică remunerarea pentru munca ".

Furnizarea de informații angajaților cu privire la modificările remunerației nu trebuie să fie făcută în scris, angajatorul poate face acest lucru și oral, electronic (printr-o cutie poștală electronică) sau prin afișarea informațiilor la avizier..

Este important ca modificările să fie introduse în aceeași formă în care au fost făcute inițial. Deci, dacă regulile de plată a remunerației sunt stabilite în regulamentele de remunerare sau în contractul colectiv de muncă, atunci angajatorul ar trebui să introducă modificări și în aceste acte. Dacă aceste reguli au fost convenite individual cu fiecare angajat în contractele de muncă, atunci angajatorul va fi obligat să încheie o anexă la contractul inițial cu fiecare dintre subalternii săi. În plus, dacă există o organizație sindicală la locul de muncă, orice modificare ar trebui să fie convenită cu organizația sindicală înainte de introducerea lor..

Forma de plată a remunerației

Conform art. 86 din Codul muncii, plata remunerației ar trebui făcută pe mâna angajatului sub formă de bani, adică în numerar. În plus, datorită dezvoltării rapide actuale a tranzacțiilor fără numerar, § 3 art. 86 din Codul muncii permite efectuarea plăților sub forma unui transfer în contul bancar indicat de angajat - angajatul este responsabil de alegerea băncii. În cazul unui transfer bancar, angajatorul este responsabil pentru punctualitate, ceea ce înseamnă, de asemenea, că angajatorul este obligat să efectueze transferul într-un timp în care remunerarea angajatului să fie creditată în contul său bancar la data plății. Angajatorul este, de asemenea, plătit cu costurile efectuării transferului. Orice altă plată a remunerației poate avea loc numai dacă se stipulează astfel în contractul colectiv de muncă sau dacă angajatul și-a dat consimțământul..

Plata remunerației, cu titlu excepțional, poate fi făcută parțial și într-o altă formă, de exemplu, un deputat, dacă o astfel de formă este prevăzută de lege sau de un contract colectiv de muncă. Pe de altă parte, este inacceptabil să plătiți în mărfuri, sub forma unui bilet la ordin sau a unor valori mobiliare (de exemplu, acțiuni, obligațiuni).

Codul permite, de asemenea, angajaților să fie „plătiți” o remunerație suplimentară într-o altă formă decât cea materială. Aceasta poate fi, de exemplu, închirierea unui apartament unui angajat, acordarea unui telefon, laptop sau mașină de companie pentru uz privat și angajat. Un beneficiu non-numerar este, de asemenea, plata de instruire, vacanță sau călătorie turistică. Toate beneficiile menționate mai sus sunt considerate gratuite, adică plătite de angajator fără nicio remunerație plătită în schimb.

În plus, Codul muncii acordă angajaților dreptul de a accesa documentele care constituie baza pentru calcularea remunerației, de exemplu, reguli pentru calcularea comisioanelor, calcularea sporurilor, calcularea plăților suplimentare..

Poate angajatorul să dezvăluie salariul angajatului??

Angajatorul nu are dreptul să dezvăluie informații cu privire la valoarea remunerației angajatului, dacă nu și-a dat consimțământul. În conformitate cu rezoluția a 7 judecători ai Curții Supreme din 16 iulie 1993 (numărul de referință al dosarului: I PZP 28/93), divulgarea cuantumului remunerației unui angajat fără acordul său expres constituie o încălcare a drepturilor personale protejate de art. 23 și art. 24 din Codul civil. Într-o astfel de situație, angajatul are dreptul să solicite despăgubiri de la angajator pentru prejudiciul suferit.

Ce se întâmplă dacă angajatorul plătește salariatului o remunerație nejustificată?

De asemenea, se poate întâmpla ca angajatorul să plătească din greșeală salariatului aceeași remunerație de două ori sau să o plătească în exces. În acest caz, angajatorul nu poate rambursa singur beneficiul necuvenit. Prin urmare, dacă angajatul nu returnează voluntar surplusul de fonduri transferat, angajatorul rămâne doar cu o cerere de rambursare a plății în exces, adică un proces pentru îmbogățirea nedreaptă urmărit în instanță.

Date de plată a salariului - rezumat

În situația legală actuală, plata remunerației de către angajator trebuie efectuată cel puțin o dată pe lună, la o dată fixă, prestabilită, imediat după determinarea sumei totale, dar nu mai târziu de a 10-a zi a lunii următoare. Termenul de plată a salariilor ar trebui să fie stabilite în regulamentele de muncă, regulamentele de remunerare sau într-un contract colectiv de muncă. Cu toate acestea, dacă angajatorul nu a pregătit astfel de reglementări, data trebuie specificată în contractul de muncă.

Amânarea datei de plată pentru luna calendaristică anterioară cu zile mai târziu de a 10-a zi a lunii următoare poate fi utilizată numai dacă valoarea remunerației este calculată în funcție de performanță (de exemplu, în sistemul de reparații sau comision).

Angajatorul ar trebui să fie atent cu privire la plata la timp a salariilor, deoarece fiecare zi de întârziere poate duce la obligația de a plăti angajatului dobânzi legale pentru întârzieri. Mai mult, dacă un angajat a suferit o pierdere din cauza întârzierii în plata salariului, el poate cere despăgubiri pentru prejudiciul suferit. Vă recomandăm: Boala în prima lună de muncă și baza pentru indemnizația de boală

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here