Reducerea timpului de lucru cu timpul pauzelor pentru alăptare și micul dejun

Fiecărui angajat care lucrează minimum 6 ore pe zi i se garantează o pauză de 15 minute în fiecare zi. Pauza suplimentară poate fi utilizată și de lucrătorii în domeniul computerelor, de persoanele cu dizabilități și de femeile care alăptează. Fie că are loc în legătură cu aceste puteri reducerea timpului de lucru despre timpul acestor pauze? Citiți articolul nostru pentru detalii.

Ce pauze sunt incluse în timpul de lucru? 

Timpul de lucru este timpul în care angajatul rămâne la dispoziția angajatorului în locul indicat de angajator, incluzând, pe lângă perioada de performanță efectivă a muncii, și pauzele, care sunt incluse în acest timp. Acestea sunt:

  • pauza de mic dejun (15 minute);
  • o pauză pentru gimnastică pentru lucrătorii cu dizabilități (15 minute);
  • o pauză în funcționarea monitorului de ecran după fiecare oră de funcționare (5 minute);
  • pauză pentru alăptare (de 2 ori jumătate de oră dacă cineva hrănește un copil, de 2 ori 45 de minute dacă hrănește mai mult de un copil).

Cine are dreptul la o pauză de mic dejun?

O pauză de mic dejun de 15 minute are dreptul fiecărui angajat al cărui timp de lucru zilnic este de cel puțin 6 ore. Această pauză este inclusă în timpul de lucru în conformitate cu art. 134 din Codul muncii, ceea ce înseamnă că toți angajații care lucrează cel puțin 6 ore pe zi trebuie să aibă o pauză de 15 minute pentru a lua micul dejun. O pauză de mic dejun de 15 minute nu este disponibilă angajaților care lucrează mai puțin de 6 ore pe zi. Legiuitorul a prevăzut doar o pauză de 15 minute pentru micul dejun, indiferent de numărul de ore de lucru dintr-o zi dată - se datorează, așadar, atât acelor angajați care lucrează 6 ore pe zi, cât și celor cărora timpul lor de lucru zilnic este de 12 ore (de ex. angajați într-un sistem de timp de lucru echivalent). 

Desigur, angajatorul poate, în reglementările interne, să modifice în mod liber lungimea pauzei de mic dejun pentru angajați - este important ca aceasta să nu fie mai scurtă decât rezultă din prevederile Codului muncii..  În reglementările de muncă, angajatorul poate stabili durata pauzei de mic dejun, condițiile și timpul de utilizare a acestuia, care nu pot fi mai puțin favorabile decât cele specificate în Codul muncii. Dacă nu există prevederi relevante în reglementările de muncă, angajatul decide el însuși timpul de utilizare a pauzei de 15 minute pentru micul dejun. În locurile de muncă în care există un loc comun desemnat pentru a mânca mesele (de exemplu, o cantină sau o bucătărie), timpul pauzei pentru micul dejun ar trebui să fie numărat din momentul în care angajații se află deja la locul de luat masa. Timpul de pauză ar trebui să fie de fapt consumat pentru a mânca o masă și nu pentru a ajunge la locul unde este mâncat. Acest lucru este important, de exemplu, dacă cantina este situată în decurs de 10 minute de la locul de muncă al angajatului - atunci angajatul nu va putea folosi fizic pauza de mic dejun conform intenției, dacă ora sosirii ar fi inclusă în durata pauza..

Pauză de mic dejun nefolosită și timp de lucru mai scurt

Mulți angajați, în special la locurile de muncă mai mici, nu iau pauza de mic dejun, ci își iau masa, de exemplu la computer, în timp ce lucrează. În această situație, poate un angajat care nu ia pauza de 15 minute să-și scurteze timpul de lucru și să plece astfel cu 15 minute mai devreme??

Dacă un angajat nu reușește să ia o pauză de 15 minute pentru micul dejun, nu înseamnă că un angajat poate părăsi locul de muncă cu 15 minute mai devreme. Timpul zilnic de lucru al unui angajat cu normă întreagă este de 8 ore, ceea ce înseamnă că angajatul trebuie să fie la dispoziția angajatorului pentru cele 8 ore menționate mai sus. Plecarea cu 15 minute mai devreme înseamnă că angajatul este la dispoziția angajatorului nu 8 ore, ci 7 ore și 45 de minute. Dacă un angajat părăsește lista de prezență cu 15 minute mai devreme și intră mai târziu, angajatorul poate impune o amendă sau o altă sancțiune prevăzută în Codul muncii, inclusiv concedierea disciplinară. Cu toate acestea, o astfel de pedeapsă drastică sub forma concedierii disciplinare de la muncă ar trebui aplicată în cazuri foarte excepționale, deoarece, conform hotărârii Curții Supreme din 24 februarie 2012 (II PK 143/11), „simpla părăsire a locului de muncă de către un angajat înainte de finalizarea acestuia (înainte de o zi lucrătoare) nu este suficient ca angajatorul să aplice sancțiunile prevăzute la art. 52 § 1 punctul 1 din Codul muncii, în cazul îndeplinirii de către angajat a sarcinilor de bază ale angajaților programate pentru ziua respectivă și luând în considerare situația sa specifică (de exemplu, legată de starea sa de sănătate, bunăstare, necesitatea de a solicita sfatul medicului sau asistență) ". Angajatul nu își poate scurta ziua de lucru cu 15 minute în cazul în care nu ia pauza de mic dejun. Aceasta poate fi tratată ca o încălcare a obligațiilor de bază ale angajaților (respectarea regulilor de organizare și disciplină de muncă), iar angajatorul poate pedepsi angajatul pentru un astfel de comportament..

Pauză pentru alăptare și timp de lucru

Angajații care au devenit mame recent pot lua pauze pentru alăptare după întoarcerea la muncă. Art. 187 din Codul muncii prevede că „o femeie angajată care își alăptează copilul are dreptul la două pauze de jumătate de oră la serviciu, incluse în timpul de lucru. Un angajat care alăptează mai mult de un copil are dreptul la două pauze la locul de muncă, câte 45 de minute fiecare. Pauzele pentru alăptare pot fi acordate în comun la cererea angajatului. Angajații angajați mai puțin de 4 ore pe zi nu au dreptul la pauze de alăptare; dacă timpul de lucru nu depășește 6 ore pe zi, angajații au dreptul la o pauză pentru hrană ".

Exemplul 1.

O angajată a avut recent un copil și, după concediul de maternitate, s-a întors la serviciu, unde a făcut o declarație că alăptează copilul și că ar dori să combine cele două pauze de o jumătate de oră și să plece cu o oră mai devreme. Într-o zi, angajatul nu a plecat cu o oră mai devreme, ci a rămas la locul de muncă din cauza numărului mai mare de îndatoriri din ziua respectivă. Dacă angajații au dreptul la ore suplimentare pentru timpul de lucru în timpul unei pauze de asistență medicală? 

O pauză pentru alăptare este o scutire de la obligațiile unui angajat care alăptează un copil, însă nu afectează standardul zilnic al timpului de lucru, care este încă de 8 ore. O pauză pentru alăptare nu reduce această normă la 7 ore și numai munca care depășește timpul de lucru zilnic este muncă suplimentară. Munca în timpul unei pauze de alăptare nu este, prin urmare, baza pentru a plăti angajatului ore suplimentare.

Poate angajatorul să solicite un certificat medical de la un lucrător care alăptează??

Se întâmplă ca angajatorii să solicite unui angajat care a luat o pauză pentru alăptare de mult timp să prezinte un certificat medical care să confirme faptul că alăptează un copil. Cu toate acestea, o astfel de acțiune a angajatorului este inacceptabilă, deoarece, așa cum se indică în scrisoarea din 10 martie 2016 (PNB - 316 - 4560 - 15 - 1/16), departamentul juridic al Inspectoratului Național al Muncii, "nu există temeiuri legale pentru solicitarea unui angajat care alăptează să depună un certificat medical care să confirme acest fapt. De asemenea, nu există prevederi legale care să prevadă că un medic trebuie să elibereze un certificat de alăptare ". Angajatorul nu poate solicita un certificat medical privind alăptarea unui copil. Singurul document pe baza căruia se poate acorda o pauză pentru alăptare este declarația angajatului.

rezumat

Un angajat care alăptează un copil, după cum rezultă direct din art. 187 § 1 din Codul muncii, ea poate combina cele două pauze într-una singură și să vină la muncă mai târziu sau să plece mai devreme. Acest lucru este dintr-un motiv simplu: ar fi dificil pentru ea să meargă la bebelușul ei de două ori pe zi lucrătoare pentru a-i hrăni, deoarece călătoria singură spre casă poate dura uneori mai mult de 30 de minute. Pauza de mic dejun este diferită. Acest lucru a fost stabilit ca o pauză de recuperare și masă și nu există nici o modalitate de a o combina cu o pauză de hrănire, deoarece va merge împotriva ideii de introducere a acestuia. Vă recomandăm: Două plăți salariale - care este suma lor?

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here