Încetarea raportului de muncă înainte de începerea angajării

Încetarea contractului de muncă înainte de începerea perioadei de angajare, aceasta este o situație rară, cu toate acestea, atunci când se întâmplă, aceasta poate provoca multe probleme, atât pentru angajator, cât și pentru angajat. Trebuie să ne dăm seama că momentul încheierii unui contract de muncă nu este același cu momentul începerii muncii. De obicei, ziua în care începe lucrarea este ziua semnării contractului. Cu toate acestea, părțile la contract pot indica orice dată de la care angajatul va începe efectiv această lucrare. Deci, în perioada dintre semnarea contractului și începerea lucrărilor, oricare dintre părți are dreptul de a rezilia contractul??

În prezent, piața muncii este foarte dinamică. În fiecare zi există zeci de oferte de locuri de muncă în fiecare domeniu al economiei. Prin urmare, poate exista o situație în care contractul de muncă va fi semnat, de exemplu, în ianuarie, dar data începerii lucrului va fi stabilită la 1 februarie din cauza perioadei de preaviz pentru un nou angajat din compania anterioară. În acest timp, angajatul poate primi o ofertă mai bună sau angajatorul poate găsi un angajat mai competent. Ce ar trebui să faci atunci? Aștepți până la prima zi de angajare și apoi anulezi? Sau poate există șansa de a rezilia contractul de muncă înainte de începerea perioadei de muncă? Vom încerca să răspundem la aceste întrebări în acest articol. Vezi si

  • Încetarea unui contract de muncă pe perioadă nedeterminată
  • Lucrul de acasă - cum se face eficient?

Contractul de muncă și posibilitatea încetării acestuia

La început, ar trebui discutate posibilitățile generale de reziliere a contractului de muncă, deoarece, în funcție de situația dintre angajator și angajat, încetarea acestuia poate diferi între ele. Problema încetării unui contract de muncă este reglementată de Codul muncii (denumit în continuare Codul muncii). Prevederea art. 30 din Codul muncii indică faptul că relația de muncă poate fi reziliată de:

  • acordul părților,
  • denunţare,
  • rezilierea fără notificare prealabilă.

Încetarea contractului de muncă de comun acord

Cea mai favorabilă opțiune pentru partea care ia inițiativa de a rezilia contractul este acordul părților. Orice contract de muncă poate fi reziliat prin acord, dar o astfel de soluție rămâne neutră, întrucât partea care a propus rezilierea contractului nu este identificată prin acord. Datorită acestei metode, părțile nu mai sunt obligate să observe perioade - pot stabili în mod independent data la care va avea loc încetarea contractului de muncă. Cu toate acestea, dacă părțile nu stabilesc acest termen, contractul se consideră reziliat la semnarea unui astfel de acord.

Încetarea contractului de muncă

Un contract de muncă este de obicei reziliat atunci când cealaltă parte la contract nu este dispusă să îl rezilieze de comun acord. O notificare de reziliere este o declarație unilaterală de intenție făcută celeilalte părți din relația de muncă. Da încetarea contractului de muncă, dar numai după expirarea perioadei specificate în contract și dacă nu există o astfel de prevedere - în Codul muncii. Rezilierea contractului cu preaviz se aplică contractelor încheiate pentru o perioadă determinată, pentru o perioadă nedeterminată și pentru o perioadă de probă..

Conform art. 36 din Codul muncii, perioada de preaviz pentru un contract de muncă încheiat pe perioadă nedeterminată și pentru o perioadă specificată depinde de perioada de angajare la un anumit angajator și se ridică la:

  • 2 săptămâni, dacă angajatul a fost angajat de mai puțin de 6 luni;
  • 1 lună, dacă angajatul a fost angajat de cel puțin 6 luni;
  • 3 luni, dacă angajatul este angajat de cel puțin 3 ani.

Atât angajatorul, cât și angajatul trebuie să rezilieze contractul în scris. În același timp, angajatorul, la rezilierea contractului de muncă, este obligat să indice motivul care justifică rezilierea și, de asemenea, să instruiască angajatul cu privire la dreptul său de a face apel la instanța de muncă..

Rezilierea contractului de muncă fără notificare prealabilă

Ultima cale spre încetarea contractului de muncă este să o rezolvi fără notificare prealabilă. Tipul discutat de încetare a raportului de muncă este legat de apariția unor circumstanțe excepționale, care, în plus, trebuie reflectate în dispozițiile Codului muncii. Un exemplu de motiv pentru rezilierea unui contract fără notificare de către angajator este încălcarea gravă de către angajat a sarcinilor sale de bază. Angajatul, pe de altă parte, poate rezilia contractul, printre altele ca rezultat al determinării efectului nociv al muncii desfășurate asupra sănătății sale sau angajarea de către angajator a unei încălcări grave a obligațiilor de bază față de angajat.

Rezilierea contractului fără preaviz este o declarație unilaterală de voință făcută de o parte la relația de muncă cu cealaltă parte. Rezultă întreruperea imediată a raportului de muncă. În plus, declarația trebuie făcută în scris și indică motivul care justifică rezilierea contractului. Angajatorul este, de asemenea, obligat să includă în declarație instrucțiunile angajatului privind concedierea la care are dreptul.

Posibilitatea rezilierii contractului de muncă înainte de începerea perioadei de muncă

Revenind la întrebarea adresată la începutul acestui articol, se poate răspunde imediat că, de regulă, atât angajatorul cât și angajatul pot rezilia contractul de muncă înainte de începerea angajării efective..

Problema discutată este explicată prin hotărârea Curții Supreme din 29 octombrie 2007 (dosar ref. II PK 56/07). Curtea Supremă a subliniat că nu există motive legale pentru a interzice încetarea contractului de muncă chiar înainte de începerea perioadei de muncă. Conform hotărârii:

"Atunci când părțile au indicat în contractul de muncă data începerii acestuia mai târziu de data încheierii contractului, timpul dintre încheierea acestuia și încheierea raportului de muncă nu este perioada de angajare. Prin urmare, subordonatul nu are dreptul la niciun drept rezultat din relația de muncă în această perioadă. Oricare dintre părți poate, la acel moment, să rezilieze contractul de muncă în conformitate cu regulile generale prevăzute în KP, adică cu sau fără notificare, deoarece posibilitatea rezilierii contractului nu depinde de stabilirea unui raport de muncă între părți. Este, de asemenea, acceptabil încetarea contractului de muncă prin acordul părților ".

Încetarea contractului și calculul duratei angajării

Metoda de calcul a duratei perioadei de angajare se poate dovedi problematică atunci când se încearcă încetarea raportului de muncă prin notificare. Curtea Supremă a decis că dispoziția art. 26 din Codul muncii (data stabilirii raportului de muncă) nu condiționează stabilirea unui raport de muncă de începerea efectivă a acestuia de către angajat. În consecință, posibilitatea rezilierii unui contract de muncă nu depinde de stabilirea unei relații de muncă între părți (începutul perioadei de muncă). Perioada de preaviz făcută înainte de stabilirea raportului de muncă este, prin urmare, perioada prevăzută la art. 36 § 1 punctul 1 din Codul muncii, adică perioada prevăzută pentru un angajat angajat mai puțin de 6 luni, adică 2 săptămâni.

Regula de mai sus nu poate fi aplicată dacă salariatul a avut anterior o relație de muncă cu același angajator. Într-un astfel de caz, perioadele de angajare ar trebui să fie adunate. Abia atunci va deveni clar care este perioada de preaviz efectivă pentru angajator sau angajat. În cazul în care părțile la contractul de muncă au prelungit perioada de preaviz, prelungirea se referă doar la încetarea de către angajator, nu de către angajat. Știm deja că angajatorul și angajatul au o perioadă de preaviz de două săptămâni. Dacă această perioadă se încheie înainte de data la care angajatul trebuia să se prezinte la locul de muncă, situația este clară. Dar dacă termenul se termină după data începerii angajării? Conform doctrinei, un angajat ar trebui să se prezinte la muncă și să lucreze pentru o perioadă corespunzătoare perioadei de preaviz. În caz contrar, angajatorul va avea dreptul să rezilieze contractul de muncă fără notificare prealabilă din vina angajatului din lipsa nejustificată de la muncă. Pe de altă parte, dacă angajatorul îl eliberează pe angajat de obligația de a efectua munca pe durata perioadei de preaviz, atunci angajatul va avea dreptul la remunerație..

Încetarea contractului și poziția angajatorului și a angajatului

Atunci când un angajator încetează un contract de muncă, un angajator este împovărat cu mai multe formalități decât un angajat. Acest lucru se datorează direcției alese de legiuitor în Codul muncii, și anume protecția intereselor părții mai slabe din punct de vedere economic - angajatul.

Conform art. 38 din Codul muncii, la rezilierea unui contract încheiat pe perioadă nedeterminată și pe perioadă determinată, angajatorul este obligat să își justifice decizia. Mai mult, în cazul unui contract pe perioadă nedeterminată, dacă există o organizație sindicală la unitate, angajatorul trebuie să anunțe în scris organizația sindicală a angajatului care îl reprezintă pe angajat..

Pe de altă parte, angajatul are o sarcină mai ușoară atunci când decide să rezilieze contractul. De regulă, nu trebuie să indice motivul rezilierii. La rândul său, el este obligat să respecte doar termenele de preaviz.

Încetarea contractului de muncă înainte de începerea perioadei de muncă - sumar

De regulă, atât angajatorul, cât și salariatul au dreptul să înceteze relația de muncă înainte de a începe angajarea. Cea mai bună opțiune este rezilierea contractului de comun acord. Apoi, părțile pot conveni să înceteze relația de muncă în ziua semnării acordului, fără consecințe negative pentru ambele părți..

Dacă situația descrisă mai sus nu este o opțiune, contractul va fi reziliat. Trebuie să se recunoască faptul că perioada de preaviz dată înainte de începerea relației de muncă este o perioadă de două săptămâni. Cu excepția cazului în care salariatul a avut anterior o relație de muncă cu același angajator, atunci perioadele de angajare ar trebui rezumate și, prin urmare, pot fi prelungite. Trebuie reamintit faptul că, dacă perioada de preaviz se încheie după data începerii angajării, atunci angajatul ar trebui să se prezinte la locul de muncă, altfel poate ajunge la concedierea disciplinară, adică încetarea contractului de muncă fără preaviz din vina angajatului. Vă recomandăm: concediu anual - când să comandați?

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here