Limitarea concediului anual - când are loc?

În 2015, am născut un copil. După ce am folosit concediul de maternitate și concediul pentru creșterea copilului, am solicitat un concediu de îngrijire a copiilor de doi ani. În timpul vacanței mele am rămas din nou însărcinată și am născut un al doilea copil. Ce este în această situație? Dar vacanța mea? Este posibil să expui un concediu de odihnă??

Anna, Cracovia

Limitarea concediului

Cererile în cadrul raportului de muncă, inclusiv cererea pentru concediu restant, sunt prescrise după 3 ani de la data la care cererea a devenit scadentă (articolul 291 § 1). Perioada de 3 ani, așa cum se indică în jurisprudență, curge în ziua în care devine scadentă. În cazul concediului anual, acesta va fi ultima zi de la sfârșitul anului calendaristic pentru care se datorează concediul sau ultima zi de la sfârșitul lunii septembrie (timpul maxim în care angajatul poate folosi concediul restant). Limitarea concediului prin urmare, are loc la 3 ani după cele menționate mai sus termenele limită.

Concediu de limitare și îngrijire a copiilor

Cu toate acestea, este diferit în cazul concediului pentru îngrijirea copiilor. După cum puteți citi în articolul 293 din Codul muncii, termenul de prescripție nu începe, dar atunci când începe termenul de prescripție, acesta este suspendat pe durata obstacolului, când, din cauza forței majore, persoana îndreptățită nu își poate continua pretențiile înainte organul competent desemnat să soluționeze litigiile.. Art. 293 din Codul muncii
Perioada de prescripție pentru o cerere de concediu anual nu începe, iar cea inițiată este suspendată pe durata concediului pentru îngrijirea copiilor. În cazul concediului anual, termenul de prescripție este suspendat pe durata concediului pentru îngrijirea copilului. Angajatul nu pierde dreptul la concediu de odihnă, pe care nu l-a luat înainte de concediul pentru îngrijirea copiilor și perioada de 3 ani nu se aplică în acest caz. Termenul de prescripție începe totuși după încheierea concediului pentru îngrijirea copiilor. Vă recomandăm: baza de calcul a beneficiilor contractantului - cum să o determinați?

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here