Drepturile părinților în Codul muncii - care sunt acestea?

Abordarea angajatorului față de angajații părinți s-a schimbat semnificativ de-a lungul anilor. În prezent, Codul muncii dedică un întreg departament drepturilor părintești și tot mai multe companii se angajează să ofere angajaților lor asistență și protecție mai mare decât cea cerută de legea aplicabilă. Care sunt drepturile părinților în Codul muncii? Multe companii oferă acum angajaților lor alte beneficii, denumite în mod obișnuit „beneficii”. Exemple de astfel de drepturi includ: acoperirea costurilor unei layete pentru un nou-născut, ateliere și programe de mentorat, posibilitatea de a lucra la distanță, evenimente și evenimente pentru copii, o grădiniță la locul de muncă, acoperirea costurilor excursiilor de vacanță pentru copii sau a întregului familie. Beneficiile menționate mai sus nu rezultă din prevederile Codului muncii, ci din contractele încheiate între angajatori și angajați și reglementările în vigoare în cadrul companiei.

Drepturile de bază ale codului părinților sunt legate de concedii, condițiile de angajare, timpul de lucru și posibilitatea rezilierii contractului de muncă. Unele dintre drepturile părintești se extind și asupra femeilor care așteaptă un copil.

Drepturile părinților în Codul muncii - concediu de maternitate, concediu de paternitate

Viitorii părinți și părinți au dreptul la mai multe tipuri de concediu, în funcție de momentul utilizării acestuia:

  • concediu de maternitate - după nașterea unui copil și cu până la șase săptămâni înainte de nașterea acestuia;
  • concediu parental - după utilizarea concediului de maternitate;
  • concediu de paternitate - să fie utilizat numai de tatăl copilului;
  • concediu pentru îngrijirea copiilor - concediu fără plată.

Art. 180 § 1-3 din Codul muncii
"1. Angajații au dreptul la concediu de maternitate în cuantum de:
1) 20 de săptămâni - în cazul nașterii unui copil într-o singură naștere;
2) 31 de săptămâni - în cazul nașterii a doi copii într-o singură naștere;
3) 33 de săptămâni - dacă se nasc trei copii într-o singură naștere;
4) 35 de săptămâni - în cazul nașterii a patru copii într-o singură naștere;
5) 37 de săptămâni - în cazul nașterii a cinci sau mai mulți copii într-o singură naștere.
2. Înainte de data preconizată a nașterii, lucrătoarea nu poate utiliza mai mult de 6 săptămâni de concediu de maternitate.
3. După naștere, aveți dreptul la un concediu de maternitate care nu este utilizat înainte de naștere până la epuizarea sumei menționate la § 1. ".

Durata concediului de maternitate depinde de numărul de copii născuți în același timp - durata exactă a concediului de maternitate rezultă din calculul indicat mai sus.

În condițiile Codului muncii, tatăl copilului poate utiliza, de asemenea, o parte din concediul de maternitate.

După utilizarea concediului de maternitate sau după expirarea perioadei de indemnizație de maternitate, angajata are dreptul la un concediu parental de 32 de săptămâni (în cazul nașterii unui copil) sau la 34 de săptămâni (în alte cazuri) pentru perioada corespunzătoare acestui părăsi. Această sumă de concediu este disponibilă în comun pentru ambii părinți ai copilului. Concediul parental poate fi acordat o dată sau parțial, până când copilul împlinește vârsta de 6 ani.

Vezi si

  • Există concediu pentru îngrijirea copiilor??
  • Munca unui tânăr numai cu acordul părinților?
  • Răspunderea părintească - drepturile și obligațiile copiilor și părinților

Concediul de paternitate este de două săptămâni - tatăl poate folosi acest concediu în orice moment după nașterea copilului, dar nu mai târziu până când copilul împlinește 24 de luni. Concediul de paternitate poate - în funcție de decizia tatălui - să fie luat o dată sau în două părți, câte o săptămână.

Concediul pentru îngrijirea copiilor este de maximum trei ani. Acest tip de concediu se acordă angajaților care au fost angajați pentru o perioadă de cel puțin șase luni - toate perioadele anterioare de angajare sunt incluse în această perioadă, indiferent de durata muncii, tipul muncii, durata contractului etc. (a se vedea rezoluția Curții Supreme din 22 februarie 1979, V PZP 7/78).

Mama are dreptul la pauze de alăptare

Multe femei aleg să-și alăpteze bebelușii sau să-și exprime laptele printr-o pompă pentru sân. Legea vine în ajutorul femeilor care alăptează și le oferă posibilitatea de a profita de pauzele din munca lor. Art. 187 din Codul muncii
"1. Un angajat care își alăptează copilul are dreptul la două pauze de jumătate de oră la serviciu, incluse în timpul de lucru. Un angajat care alăptează mai mult de un copil are dreptul la două pauze la locul de muncă, câte 45 de minute fiecare. Pauzele pentru alăptare pot fi acordate în comun la cererea angajatului.
2. Angajații angajați mai puțin de 4 ore pe zi nu au dreptul la pauze de alăptare. Dacă timpul de lucru al angajatului nu depășește 6 ore pe zi, are dreptul la o pauză pentru hrană. "

Dimensiunea pauzei de alimentare este următoarea:

  • 2 x 30 de minute - în cazul unui copil;
  • 2 x 45 de minute - pentru doi sau mai mulți copii;
  • 1 x 30 sau 45 de minute - pentru o femeie care lucrează cu jumătate de normă (de la 4 la 6 ore).

O femeie angajată mai puțin de 4 ore pe zi nu are dreptul la o pauză pentru alăptare.

Pauzele de alăptare pot fi combinate - caz în care angajații vor avea 60 sau respectiv 90 de minute. Combinarea pauzelor trebuie să fie precedată de o cerere adecvată a angajatului care dorește să utilizeze o astfel de facilitate. Pauzele pot fi acordate în orice moment. De asemenea, este posibil să porniți mai târziu sau să terminați mai devreme. O femeie care alăptează nu este obligată să prezinte niciun certificat medical care să confirme modul în care copilul este hrănit - angajatorul nu îi poate cere să furnizeze astfel de documente. Declarația făcută de angajat este suficientă pentru a profita de pauzele de alăptare.

Niciuna dintre reglementările în vigoare în prezent nu prevede obligația unui angajat de a prezenta un certificat medical care să indice modul în care este hrănit copilul ei. De asemenea, femeia nu este obligată să prezinte dosare medicale sau alte documente - în acest sens, declarația făcută de ea este suficientă pentru a profita de pauzele de la locul de muncă. În același timp, angajatorul nu poate introduce o reglementare la locul de muncă care să fie mai puțin favorabilă angajaților decât prevederile legislației muncii, prin urmare angajatorul nu poate adăuga, de exemplu, la reglementările muncii o prevedere privind obligația de a prezenta un certificat medical.. În conformitate cu prevederile Codului muncii, femeile însărcinate și femeile care alăptează nu pot îndeplini munca:

  • împovărătoare;
  • periculos;
  • dăunătoare sănătății care le poate afecta negativ sănătatea, sarcina sau alăptarea.

Drepturile părinților în Codul muncii - îngrijirea unui copil bolnav

În conformitate cu prevederile Codului muncii, fiecare angajat care crește un copil cu vârsta sub 14 ani are dreptul de a fi eliberat de la muncă timp de 16 ore de lucru sau două zile într-un an calendaristic (așa-numita îngrijire a unui copil sănătos) ..

Dacă copilul se îmbolnăvește, angajatul poate folosi concediul medical pentru a-l îngriji. O astfel de eliberare poate fi utilizată atât de mamă, cât și de tatăl copilului.

Valoarea scutirii depinde de vârsta copilului:

  • 60 de zile pentru un copil sub 14 ani;
  • 14 zile pentru un copil mai mare de 14 ani.

Deținerea unei asigurări de boală oferă părintelui unui copil bolnav posibilitatea de a obține o indemnizație de îngrijire, a cărei valoare este de 80% din baza de calcul a indemnizației. Vă recomandăm: Alocație de îngrijire pentru un membru al familiei și inspecții de la ZUS

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here