Munca unui adolescent numai cu acordul părinților?

În unele cazuri, preluarea muncii poate fi asociată cu necesitatea obținerii consimțământului persoanelor adecvate - acesta va fi cazul, de exemplu, în cazul tinerilor angajați. Codul muncii indică în mod clar în ce circumstanțe un minor ar trebui să solicite părinților permisiunea de a lucra într-o anumită companie. Verifica daca munca juvenilă ar trebui să aibă loc numai cu acordul părinților săi?

Adolescent în dreptul muncii

Un angajat poate fi adult - acest lucru este menționat în mod explicit în art. 22 § 2 din Codul muncii. Pe de altă parte, reglementările actuale permit, în unele cazuri, angajarea unor persoane mult mai tinere, deși trebuie remarcat faptul că acest lucru se face în condiții speciale. Acești lucrători sunt denumiți minori.

Conceptul de minor în dreptul polonez este definit în diferite moduri. În conformitate cu art. 190 § 1 din Codul muncii, un adolescent în sensul acestui cod este o persoană care are 15 ani și nu are peste 18 ani.

De regulă, orice persoană cu vârsta sub 15 ani nu poate fi angajată ca angajat. Cu toate acestea, există câteva excepții de la această regulă:

  • o persoană care a absolvit școala primară de 8 ani și are vârsta sub 15 ani poate fi angajată în condițiile specificate pentru adolescenți în anul calendaristic în care împlinesc 15 ani sau în scopul formării profesionale sub formă de formare profesională;
  • o persoană care nu a absolvit școala primară de 8 ani și nu a împlinit vârsta de 15 ani, poate fi angajată în condițiile specificate pentru adolescenți în scopul pregătirii profesionale sub formă de pregătire pentru un anumit loc de muncă.

Art. 191 § 1 din Codul muncii
Pot fi angajați numai minori care:
- au absolvit cel puțin opt ani de școală primară;
- furnizați un certificat medical care să ateste că munca unui anumit tip nu le pune sănătatea în pericol. Vezi si

  • Tânăr muncitor - tot ce trebuie să știi
  • Un adolescent adult - care sunt drepturile sale?
  • Studiați și lucrați - este posibilă această combinație??

Munca în tineret și consimțământul părinților

Angajarea tinerilor se realizează în condiții speciale - scopul acestui regulament este de a proteja sănătatea unei astfel de persoane și de a le permite să își continue educația. De asemenea, ar trebui să ne amintim că minorul nu are capacitatea juridică deplină și rămâne sub autoritatea părintească sau în grija tutorilor legali desemnați până la vârsta de 18 ani. Toate acestea înseamnă că angajarea unui adolescent se bazează pe dispoziții specifice din Codul muncii.

Un tânăr care are sub 15 ani și dorește să înceapă un loc de muncă în baza unui contract de muncă poate face acest lucru numai cu acordul reprezentanților lor statutare (cu toate acestea, cu condiția ca Codul muncii să permită unei astfel de persoane să intre într-o relație de muncă ). 

Dacă adolescentul nu a terminat școala primară de 8 ani, este necesară și o autorizație suplimentară de la directorul unei astfel de instituții.

Cum să consimți la munca unui tânăr?

Atunci când încheierea unui contract de muncă de către un tânăr necesită acordul reprezentanților săi statutari, permisul trebuie acordat în scris.

Ar trebui să conțină următoarele informații:

  • detalii despre minorul care urmează să înceapă munca - numele, prenumele, adresa și numărul PESEL;
  • detalii despre părinții / tutorii legali ai minorului - nume, prenume, adresă, număr de telefon de contact, precum și tipul și numărul cărții de identitate (pașaport sau carte de identitate);
  • formula - Sunt / suntem de acord cu munca copilului / secției mele

    ...

    ...

    ...

    ...

    ...

    .;

  • detalii exacte despre locul de muncă care urmează să angajeze tânărul;
  • semnătura / semnăturile reprezentantului / reprezentanților legali ai minorului.

Cine este de acord cu munca unui minor?

Problema de bază în ceea ce privește acordarea unui tânăr de a se angaja cu câștiguri este părintele care are dreptul să depună o declarație relevantă. Dacă ambii au responsabilitatea părintească, consimțământul ar trebui acordat în comun. Conform conținutului art. 97 § 2 din Codul familiei și tutelei, părinții decid în comun asupra problemelor importante ale copilului, în caz de dezacord între ei, instanța tutelară.

În mod similar, în cazul consimțământului exprimat de către tutorii legali - dacă există doi, fiecare va trebui să depună o declarație adecvată.

Desigur, lipsa autorității părintești sau limitarea exercitării acesteia în raport cu un părinte înseamnă că doar un părinte își dă consimțământul pentru muncă - cel care are autoritatea deplină asupra copilului..

Prevederea art. 3045 din Codul muncii, conform căruia desfășurarea muncii sau a altor activități lucrative de către un copil până la vârsta de 16 ani este permisă numai în beneficiul unei entități care desfășoară activități culturale, artistice, sportive sau de publicitate și necesită acordul prealabil al reprezentantul legal sau tutorele copilului, precum și permisele inspectorului de muncă competent.

Inspectorul de muncă competent eliberează un permis la cererea entității specificate în această dispoziție, cu condiția, totuși, că munca copilului nu reprezintă o amenințare la adresa vieții, sănătății și dezvoltării psihofizice și nu pune în pericol respectarea acestuia obligația școlară..

Munca unui adolescent în baza unui contract de drept civil

Munca unui adolescent în baza unui contract de mandat sau a unei sarcini specifice necesită și consimțământul reprezentanților săi statutari? Se pare că este. Încheierea unui contract de drept civil cu un minor este permisă din punct de vedere juridic, cu condiția, totuși, ca părinții sau tutorii săi să știe despre acest lucru..

În cazul de față, consimțământul nu trebuie să fie exprimat în scris, se poate face și oral. Este necesar un permis pentru a încheia un contract de drept civil atunci când minorul are 13 ani sau mai mult. Desigur, în ceea ce privește copiii mai mici, doar părinții sau tutorii legali decid pe deplin cu privire la angajarea lor (copiii sub 13 ani nu pot încheia deloc contracte).

Merită să ne amintim că munca unui minor pe baza unui mandat sau a unui contract cu sarcini specifice nu este limitată în ceea ce privește numărul de ore de activități efectiv efectuate. Contrar contractului de muncă, minorul își poate furniza serviciile în principiu pentru orice număr de ore.

Munca tinerilor și lipsa consimțământului părinților

Lipsa acordului părintesc necesar înseamnă că contractul semnat nu va avea efecte juridice - dacă minorul se angajează într-un astfel de caz, îl va face ilegal..

Cu toate acestea, nu toți adolescenții vor avea nevoie de acordul părinților sau al tutorilor legali pentru a începe munca. În conformitate cu art. 22 §3 din Codul muncii, o persoană cu capacitate juridică limitată poate intra într-un raport de muncă și poate întreprinde acțiuni în legătură cu această relație fără consimțământul reprezentantului legal. Cu toate acestea, dacă relația de muncă este contrară binelui acelei persoane, reprezentantul legal poate rezilia raportul de muncă cu acordul instanței de tutelă.

Un minor câștigă o capacitate juridică limitată după vârsta de 13 ani - durează până când acesta ajunge la vârsta majoratului. În acest caz, consimțământul reprezentanților statutare pentru a îndeplini munca este necesar numai dacă adolescentul are vârsta sub 15 ani. § 19 din Regulamentul Consiliului de Miniștri din 28 mai 1996 privind formarea profesională a adolescenților și remunerația acestora
În timpul uceniciei, un młodocian are dreptul la remunerație calculată ca procent din remunerația medie lunară în economia națională în trimestrul anterior, începând cu prima zi a lunii următoare după anunțul de către președintele Oficiului Central de Statistică din Jurnalul Oficial al Republicii Polonia "Monitor Polski ".
Procentul de remunerare este:
- în primul an de învățământ - nu mai puțin de 5%;
- în al doilea an de învățământ - nu mai puțin de 6%;
- în al treilea an de învățământ - nu mai puțin de 7%. Vă recomandăm: Când trebuie să vă luați concediul de două săptămâni?

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here