Îngrijirea copiilor la schimbarea locului de muncă în cursul anului, cum se calculează?

De la 1 aprilie mi-am schimbat locul de muncă din 1/2 în normă întreagă. Aș dori să știu dacă am dreptul la îngrijirea copiilor și în opțiunea orară? Dacă da, câtă concediu voi putea folosi - îngrijirea copiilor pentru un copil cu vârsta de până la 14 ani?

Halina, Lubomierz

Ingrijirea bebelusului

Conform art. 188 din Codul muncii (denumit în continuare Codul muncii), un angajat care crește cel puțin un copil până la vârsta de 14 ani are dreptul de a fi eliberat de la muncă timp de 2 zile într-un an calendaristic, cu dreptul de a remuneraţie. Aceasta se numește îngrijirea bebelușului. În conformitate cu modificările care au intrat în vigoare la începutul anului 2016, ingrijirea bebelusului poate fi folosit și pe bază orară. Angajatul îl informează pe angajator cu privire la metoda de utilizare a îngrijirii - fie pe oră, fie în zile întregi - în prima cerere pentru aceasta într-un anumit an calendaristic. Vezi si

  • Îngrijirea unui copil cu vârsta de până la 14 ani și un plan de vacanță

Tutelă în cazul muncii cu fracțiune de normă

Potrivit Ministerului Familiei, Muncii și Politicii Sociale, articolul 188 din Codul muncii indică faptul că cantitatea de îngrijire este proporțională cu timpul de lucru al angajatului. Mai mult, ministerul subliniază că nu există o definiție legală a unui algoritm pentru calcularea acestei scutiri, prin urmare, atunci când se determină cantitatea de îngrijire, ar trebui să se presupună că trebuie corectată. Se presupune că o oră incompletă de concediu medical este rotunjită la o oră completă.

Exemplul 1.

Domnul Adam este angajat la 1/3 din timp și decide să plătească pentru îngrijirea orară a copiilor. Într-un an calendaristic, el va putea folosi 6 ore de concediu medical pentru fiecare copil (16 ore x 1/3 din timp). Completați jumătate de oră la cea mai apropiată oră întreagă. Angajat cu jumătate de normă ingrijirea bebelusului acordat pe bază de oră este proporțional cu numărul de locuri de muncă cu normă întreagă.

Îngrijirea copiilor și schimbarea locului de muncă

Calculul numărului de ore de îngrijire a copiilor pentru schimbarea unui loc de muncă pe parcursul unui an devine mai complicat. Pentru a răspunde la întrebarea pusă la început, este necesar să se calculeze dreptul de concediere separat pentru perioada în care salariatul a fost angajat la jumătate de normă și separat, când lucrează deja cu normă întreagă. Apoi scade numărul de ore utilizate din rezultat.

Exemplul 2.

Pe 1 aprilie, Halina și-a schimbat locul de muncă din 1/2 în complet și în martie a profitat de 4 ore de îngrijire. Pentru perioada din ianuarie până la sfârșitul lunii martie, doamna Halina avea dreptul la 8 ore (16 ore x 1/2 timp = 8 ore). Cu toate acestea, atunci când condițiile de angajare se schimbă, adică din aprilie, ea dobândește dreptul la 16 ore pentru tranziția cu normă întreagă. Cu toate acestea, scade din această sumă numărul de ore utilizate deja în acel an (16 ore - 4 ore = 12 ore). Aceasta înseamnă că dna Halina va putea aplica pentru 12 ore de îngrijire a copiilor.

Exemplul 3.

Dna Kalina a fost angajată pentru o perioadă de probă de la 1 februarie până la sfârșitul lunii aprilie pentru un loc de muncă la jumătate. În ianuarie, a lucrat 3/4 din timp pentru un alt angajator și a folosit 2 ore de îngrijire a copilului pentru un copil cu vârsta de până la 14 ani. În perioada 1 ianuarie - 31 ianuarie, doamna Kalina va avea dreptul la un concediu de absență de 12 ore (16 ore x 3/4 cu normă întreagă = 12 ore), care este o indemnizație anuală pentru un angajat angajat pe tot parcursul anului pentru 3/4 cu normă întreagă. Dacă, în perioada 1 februarie până la sfârșitul lunii aprilie, doamna Kalina lucrează mai puțin cu jumătate de normă (a existat o schimbare de la 3/4 la 1/2 ora), atunci va dobândi dreptul la îngrijire 8 ore (16 ore x 1/2 timp = 8 ore). Scade din această sumă numărul de ore utilizate deja într-un anumit an. Aceasta înseamnă că doamna Kalina va putea folosi încă 6 ore de îngrijire a copiilor (8 ore - 2 ore = 6 ore).

Exemplul 4.

Până în luna mai, doamna Jagoda a lucrat de 3/4 ori (16 ore x 3/4 timp = 12 ore) și a folosit 10 ore de concediu. Ulterior, postul ei a fost redus la 1/3 (16 ore x 1/3 din post = 5,33 ore, rotunjit la 6 ore). În consecință, doamna Jagoda nu mai poate beneficia de îngrijirea copiilor, deoarece a folosit 10 ore de îngrijire a copiilor, lucrând de 3/4 ori.

Cu toate acestea, trebuie amintit că nu există o reglementare relevantă în lege, astfel încât dacă angajatorul nu calculează cantitatea de îngrijire pe copil în modul prezentat aici, nu va fi o greșeală. În primul rând, conform art. 188 § 3 din Codul muncii, angajatorul este obligat să calculeze de fiecare dată cuantumul îngrijirii pentru un copil proporțional cu timpul de lucru, având în vedere că într-un an calendaristic durata totală a acestui concediu nu trebuie să depășească 16 ore.. Suma de îngrijire per copil nu poate depăși 16 ore într-un an calendaristic.

Îngrijirea copiilor și norma zilnică inferioară

Angajații cu standarde mai scăzute ale timpului de lucru - vorbim, de exemplu, despre angajații cu dizabilități, al căror timp de lucru nu poate depăși 7 ore pe zi - au, de asemenea, dreptul la ingrijirea bebelusului timp de două zile sau 16 ore. Aceasta înseamnă că, chiar dacă programul lor de lucru este de 7 ore pe zi, ei pot lua 16 ore libere în timpul unui an calendaristic. Acest lucru se datorează faptului că Codul muncii nu prevede conversia cantității de îngrijire în ore, în funcție de standardul zilnic de lucru al angajatului. Un astfel de angajat este încă angajat cu normă întreagă, dar acest angajat cu normă întreagă este mai mic decât în ​​reglementările aplicabile în general.

Pentru a rezuma, angajatul decide cum să utilizeze scutirea într-un anumit an calendaristic în prima cerere depusă în acel an. Cu toate acestea, în cazul îngrijirii copiilor furnizate în mod parțial pentru un angajat cu jumătate de normă, acesta se determină proporțional cu timpul de lucru al acestui angajat. Vă recomandăm: Concediul pentru îngrijirea copiilor este plătit??

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here