Îngrijirea copiilor cu vârsta de până la 14 ani și plan de vacanță

Angajatorul, atunci când a creat planul de vacanță pentru noul an, mi-a sugerat să decid cum să folosesc îngrijirea pentru care am dreptul pentru un copil cu vârsta sub 14 ani. Trebuie să iau astfel de decizii la începutul anului??

Malwina, Tarnobrzeg

Un angajat care crește cel puțin un copil cu vârsta sub 14 ani are dreptul la 2 zile sau 16 ore libere într-un an calendaristic, păstrând în același timp dreptul la remunerație. Dacă ingrijirea bebelusului ar trebui să fie inclus în planul de vacanță? Răspundem mai jos.

Ce este un plan de vacanță?

Este obligația angajatorului de a acorda angajatului un concediu în anul calendaristic în care angajatul a dobândit dreptul la acesta. Prin urmare, indiferent de numărul de angajați, el este obligat să creeze un plan de vacanță. Cu toate acestea, conform art. 163 § 11 din Codul muncii (denumit în continuare Codul muncii), această obligație nu se aplică angajatorilor care:

  • organizația sindicală la locul de muncă nu funcționează și angajatorul poate demisiona el însuși din planul de vacanță,

  • o organizație sindicală era activă și a fost de acord că nu există un plan de vacanță.

Un plan de vacanță este un document care ar trebui să ia în considerare toate concediile de vacanță prevăzute de angajator într-un anumit an calendaristic, adică concediu:

  • la care angajatul dobândește dreptul la începutul anului calendaristic (articolul 152 § 1 din Codul muncii),

  • pentru „primul loc de muncă” (articolul 153 din Codul muncii),

  • suplimentar (Art. 158 din Codul muncii),

  • restante - neutilizate în anii precedenți (Art. 168 din Codul muncii).

De regulă, planul de concediu nu ia în considerare zilele de concediu "la cererea " angajatului (Art. 167 (2) din Codul muncii).

Programul de concediu trebuie stabilit pe baza cererilor angajaților, dar în așa fel încât să asigure cursul normal al muncii (art. 163 din Codul muncii). Aceasta înseamnă că solicitările angajaților nu sunt obligatorii pentru angajator și neacceptarea lor nu necesită nicio justificare. Cu toate acestea, angajatorul trebuie să ia în considerare cererile angajaților atunci când:

  • solicită concediu anual imediat după concediul de maternitate (art. 163 § 3 din Codul muncii),

  • ia concediu "la cerere ",

  • tinerii angajați care frecventează școala au vacanțe școlare din acest motiv.

La crearea unui plan, este necesar să se ia în considerare concediul de odihnă al angajatului care durează cel puțin 14 zile (articolul 162 din Codul muncii) și termenul limită pentru luarea concediului restant.

Regulamentele nu specifică data până la care trebuie pregătit un plan de vacanță. Cu toate acestea, se consideră că ar trebui să aibă loc nu mai târziu de 31 decembrie a anului precedent, deoarece angajatul poate lua concediul la care are dreptul de la 1 ianuarie..

De regulă, programul de vacanță este obligatoriu pentru angajat și angajator. Prin urmare, este sursa obligației angajatorului de a acorda concediul în termenul prescris și constituie baza unei cereri pentru îndeplinirea acestei obligații. Este important, totuși, că nu este o obligație absolută și este posibil să amânați concediul de odihnă.

Ingrijirea bebelusului

Articolul 188 § 1 din Codul muncii prevede că un angajat care crește cel puțin un copil cu vârsta de până la 14 ani are dreptul la un concediu anual de muncă de 16 ore sau 2 zile, pentru care își păstrează dreptul la remunerație. Numai unul dintre părinții sau tutorii copilului poate exercita acest drept.

Important, așa-numitul îngrijirea unui copil nu este disponibilă separat pentru fiecare copil timp de 2 zile sau 16 ore. Un angajat cu, de exemplu, trei copii cu vârsta de până la 14 ani poate folosi doar 2 zile sau 16 ore din acest concediu într-un an calendaristic.

Angajatul poate decide dacă dorește să folosească îngrijirea copiilor în termeni de zile sau ore. Angajatorul îl informează pe angajator cu privire la metoda de utilizare în prima cerere de îngrijire, depusă într-un anumit an calendaristic (articolul 188 § 2 din Codul muncii).

Îngrijirea copiilor în planul de vacanță

Dispozițiile Codului muncii în vigoare în prezent nu definesc clar modul în care unui angajat ar trebui să i se acorde această formă de eliberare de la muncă. Cu toate acestea, conform poziției Inspectoratului șef de muncă din 14 iulie 2017, obligația angajaților de a indica datele la care intenționează să utilizeze concediul în cauză contrazice scopul acestui drept. Acest lucru se datorează faptului că scopul îngrijirii unui copil sub 14 ani este de a facilita reconcilierea responsabilităților familiale și profesionale pentru angajații care îngrijesc un copil. Prin urmare, includerea datelor pentru utilizarea îngrijirii copiilor în planul de concediu elaborat la începutul anului poate duce la încălcări ale dispozițiilor privind drepturile angajaților legate de filiație.

Decizie privind modul de utilizare a îngrijirii copiilor

Angajatorul nu are dreptul să solicite indicații despre modul de utilizare a concediului pentru îngrijirea copilului. O astfel de decizie este luată de angajat prin depunerea primei cereri de concediu de acest tip în acest an calendaristic și această metodă determină tipul de utilizare a îngrijirii în restul anului până la sfârșitul acesteia. O modificare a modului de utilizare a concediului de îngrijire nu poate avea loc până în anul calendaristic următor. În acest sens, angajatul poate alege cea mai avantajoasă opțiune.

Majoritatea angajatorilor sunt obligați să creeze planuri de vacanță. Cu toate acestea, ei nu planifică toate zilele libere ale angajatului. Concediul la cerere și 2 zile de îngrijire a copiilor nu sunt incluse în plan. Vă recomandăm: Sunt drepturile unui angajat care își schimbă locul de muncă reglementate de lege?

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here