Îmbrăcăminte de lucru - Obligația angajatorului sau a angajatului?

La început, merită explicate două concepte diferite: îmbrăcăminte de protecție și Îmbrăcăminte de lucru. Termenul „îmbrăcăminte de protecție” înseamnă îmbrăcăminte care acoperă sau înlocuiește îmbrăcămintea personală și protejează lucrătorul împotriva pericolelor mecanice, chimice, termice și meteorologice. Ar trebui să protejeze angajatul împotriva acestor factori în timp ce lucrează. La rândul său, „îmbrăcămintea de lucru” este îmbrăcămintea destinată muncii, în timpul căreia există murdări abundente cu substanțe inofensive pentru sănătate, factori care determină deteriorarea mai rapidă a îmbrăcămintei sau produsul necesită o curățenie specială. Vezi si

  • Plata cu întârziere a remunerației pentru angajat
  • Întârzierea la serviciu justifică concedierea??

Îmbrăcămintea de lucru în lumina prevederilor Codului muncii

Codul muncii (articolul 2377 § 1) reglementează obligația de a oferi angajaților haine de lucru și încălțăminte care îndeplinesc cerințele standardelor poloneze, dacă:

  • îmbrăcămintea proprie a angajatului poate fi deteriorată sau murdărită semnificativ sau
  • datorită cerințelor tehnologice, sanitare sau de securitate și sănătate în muncă.

Reglementările de mai sus nu indică poziții sau tipuri specifice de muncă, dar cele mai importante sunt condițiile în care este prestată. Angajatorul ar trebui să definească regulile de dotare a angajaților cu haine și încălțăminte de lucru în regulamentele interne.

Angajatorul, în consultare cu angajații, poate defini locurile de muncă din uzină unde este permisă utilizarea propriilor haine de lucru și încălțăminte care îndeplinesc cerințele de sănătate și siguranță. Cu toate acestea, utilizarea propriilor îmbrăcăminte este interzisă în următoarele cazuri:

  • pozițiile în care se desfășoară lucrări legate de funcționarea directă a mașinilor și dispozitivelor tehnice și
  • efectuarea de lucrări care determină murdărirea intensă sau contaminarea îmbrăcămintei și încălțămintei de lucru cu agenți chimici sau radioactivi sau cu materiale biologic infecțioase.

Îmbrăcăminte de lucru sau echivalent

Codul muncii, în ciuda faptului că angajatul își poate folosi propriile îmbrăcăminte și încălțăminte, obligă în același timp angajatorul să plătească angajatului un echivalent pentru îmbrăcămintea deteriorată. Astfel, este eliberat de obligația de a furniza lucrătorului haine de lucru în natură. Cu toate acestea, acest lucru este posibil numai dacă sunt îndeplinite două condiții:

  • angajatorul a specificat în actul societății care specifică atribuirea de îmbrăcăminte și încălțăminte de lucru angajaților, în cazul în care este permisă angajaților să își folosească propriile haine și încălțăminte de lucru,
  • angajatul în cauză este de acord să își folosească propriile haine de lucru și încălțăminte în schimbul unui echivalent în numerar.

În consecință, angajatorul dvs. ar trebui să vă ofere Îmbrăcăminte de lucru, sau plătiți un echivalent pentru folosirea propriilor haine. În niciun caz motivul concedierii dvs. nu ar trebui să fie refuzul dvs. de a lucra, deoarece angajatorul dvs. a fost cel care nu și-a îndeplinit obligațiile impuse. Vă recomandăm: să lucrați ilegal. Ce consecințe pentru un angajat fără contract?

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here