Salariu pentru decesul angajatului pentru membrii familiei

Moartea unui angajat nu este niciodată o situație ușoară. Dacă s-a produs în timpul relației de muncă, pentru angajator înseamnă și anumite obligații care trebuie îndeplinite. Cu ce ​​se poate baza familia unui angajat decedat? În ce circumstanțe are dreptul plata despăgubirii după decesul angajatului pentru familie? Cât de mult poate fi acest beneficiu? La aceste întrebări și la alte întrebări se răspunde în articolul de mai jos.

Care este plata postumă?

Plata indemnizației după decesul angajatului este o prestație suplimentară în numerar plătită de angajatorul defunctului în condițiile Codului muncii. Prestația de deces se plătește indiferent de subvenția pentru înmormântare. Subvenția pentru înmormântare se plătește persoanelor care au suportat costurile de înmormântare ale unei persoane care a fost asigurată la ZUS sau KRUS. Codul muncii prevede în mod explicit că relația de muncă dintre părțile la contract expiră automat în ziua decesului angajatului. Regulamentele indică, de asemenea, cine are dreptul la drepturile de proprietate ale angajatului decedat. Art. 63 (1) § 2 din Codul muncii
După decesul angajatului, drepturile de proprietate sunt transferate în părți egale soțului / soției și altor persoane care îndeplinesc condițiile necesare pentru a obține o pensie de urmaș în conformitate cu prevederile privind pensiile de la Fondul de asigurări sociale. În absența acestor persoane, aceste drepturi vor fi moștenite.

Când este datorată indemnizația de concediere după decesul unui angajat?

Angajatorul este obligat să plătească indemnizația de deces familiei angajatului dacă decesul angajatului a avut loc în timpul relației de muncă. Nu este relevant dacă decesul a fost cauzat de o boală sau de un accident. Indemnizația de despăgubire după decesul unui angajat se plătește și după încetarea raportului de muncă, în cazul în care angajatul a fost în curs de a primi prestații de boală.

Cine are dreptul la despăgubiri după decesul angajatului?

Prevederile Codului muncii determină cine are dreptul la o indemnizație de concediere după un angajat decedat. Art. 93 § 4 din Codul muncii
Următorii membri ai familiei angajatului au dreptul la prestația de deces:
1) soțul,
2) alți membri ai familiei care îndeplinesc condițiile necesare pentru a obține o pensie de urmaș în conformitate cu prevederile privind pensiile de la Fondul de asigurări sociale. În conformitate cu prevederile de mai sus, următorii copii au dreptul la plata despăgubirii după decesul angajatului:

  • până la 16 ani; 
  • peste 16 ani pentru a finaliza educația școlară, până la vârsta de 25 de ani; 
  • incapabil să lucreze și să trăiască independent, indiferent de vârstă sau
  • complet incapabil să lucreze până la vârsta de 16 ani sau în timpul educației școlare - dar nu mai mult decât până la 25 de ani.

Copiii acceptați pentru întreținere și creștere au, de asemenea, dreptul la plata despăgubirii, cu condiția ca admiterea să aibă loc cu cel puțin un an înainte de moartea angajatului. Excepția va fi atunci când decesul angajatului s-a produs ca urmare a unui accident de muncă - atunci această perioadă nu se aplică.

Beneficiul poate fi acordat și părinților angajatului, inclusiv tatălui vitreg și mamei vitrege și persoanei care adoptă dacă sunt incapabili de muncă sau au peste 50 de ani sau cresc cel puțin unul dintre copiii, nepoții și frații cu drept de pensie după angajatul decedat.. Plata indemnizației după decesul angajatului în conformitate cu reglementările, nu are dreptul la coabitanții persoanei decedate, adică la parteneri cu care persoana a avut o relație informală. Vezi si

  • Subvenție funerară - ce formalități așteaptă beneficiarii?

Plata indemnizației după decesul unui angajat - valoarea prestației

Persoanele care au dreptul la o indemnizație de deces pentru un angajat se pot aștepta la fonduri în sume diferite. Cuantumul indemnizației de concediere nu este fix, la fel ca în cazul acordării înmormântării. Depinde în primul rând de vechimea în muncă a angajatului. Și așa în cazul în care angajatul era angajat:

  • mai scurt de 10 ani - dreptul la o lună de remunerație,
  • cel puțin 10 ani - trei luni de remunerație,
  • cel puțin 15 ani - dreptul la remunerație de șase luni.

Perioada de angajare a unui angajat include toate perioadele de muncă cu un anumit angajator, cu toate acestea, pauzele de angajare nu contează.

În mod excepțional, anii de muncă ai salariatului decedat ar trebui adăugați la anii lucrați cu un alt angajator, dacă

  • locul de muncă a fost preluat sau 
  • prin aplicarea legii, actualul angajator este succesorul legal al angajatorului anterior.

Beneficiul după decesul unui angajat poate fi mai mare decât cel specificat în Codul muncii, dar numai dacă este stipulat în dispoziții separate cuprinse în reglementările de muncă ale unei întreprinderi date..

Suma prestației este împărțită în mod egal între toate persoanele îndreptățite să o primească. În cazul în care o persoană decedată din familia sa avea o singură persoană îndreptățită să primească o prestație de deces, prestația va fi plătită în cuantum de 50% din suma totală. Cu toate acestea, dacă nu există persoane îndreptățite să perceapă despăgubiri după decesul angajatului, prestația nu este plătită. Această sumă nu este, de asemenea, inclusă în proprietate.

Exemplul 1.

În companie a avut loc un accident, care a dus la moartea unuia dintre angajați. Persoana decedată avea 12 ani de experiență de lucru în această fabrică. A trăit într-o relație informală, dar a avut și doi copii din prima ei căsătorie. În acest caz, numai descendenții defunctului (2 copii) au dreptul la plata postumă. Cuantumul prestației va fi egal cu suma a 3 plăți salariale ale angajaților. Fiecare copil va avea dreptul la 50% din valoarea acestei prestații în numerar.

Calculul cuantumului prestației de deces

Pentru ca prestația de deces să fie calculată corect, este necesar să se respecte regulile de calcul care se aplică la calcularea echivalentului în numerar pentru concediul de vacanță neutilizat. În practică, aceasta înseamnă că beneficiul după decesul unui angajat poate consta din două elemente:

  • componente fixe - calculate din luna dobândirii dreptului la plata indemnizației,
  • componente variabile - fiind media ultimelor 3 luni de muncă.

Dacă angajatul nu a lucrat întreaga perioadă de 3 luni, remunerația efectiv plătită pentru această perioadă este împărțită la numărul de zile lucrătoare pentru care a avut dreptul la remunerație. Rezultatul acestei acțiuni se înmulțește cu numărul de zile în care angajatul a trebuit să lucreze (rezultat din programul de timp de lucru aplicabil acestuia). Prestația de deces nu este venitul dintr-o relație de muncă sau din orice alt titlu de asigurare obligatorie și, prin urmare, nu este impozitat. De asemenea, această sumă nu este supusă contribuțiilor ZUS.

Cine plătește prestația de deces?

Angajatorul este obligat să plătească indemnizația de despăgubire după decesul angajatului. Excepția este atunci când angajatorul și-a asigurat angajatul pe viață. Apoi, în caz de deces, plata indemnizației este plătită de compania de asigurări. Aici, trebuie acordată o atenție specială faptului că, dacă prestația de deces de la asigurător este mai mică decât cea rezultată din vechimea angajatului, angajatorul este obligat să compenseze această sumă..

Dacă dreptul la moarte în moarte poate fi prescris?

Dreptul la beneficiu așa cum este plata despăgubirii după decesul angajatului, poate expira. Conform reglementărilor, limitarea are loc la trei ani de la data la care se datorează plata indemnizației.

Plata indemnizației după decesul unui angajat - sumar

Prevederile Codului muncii oferă familiei angajatului decedat dreptul la o prestație suplimentară sub forma unei prestații de deces. Scopul său este de a oferi sprijin financiar rudelor decedatului care se pot afla într-o situație dificilă de viață din cauza lipsei de venituri suplimentare. Vă recomandăm: Sunt drepturile unui angajat care își schimbă locul de muncă reglementate de lege?

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here