Trimiterea unui angajat - când este posibil?

În contract, am locul de muncă la sediul companiei. Din cauza lipsei de angajați într-unul dintre magazine, angajatorul vrea să mă delege într-un oraș situat la 100 km distanță. Trebuie să execut o astfel de comandă oficială? Dacă detașarea unui angajat va fi legală, chiar dacă acesta nu este de acord?

Radoslaw, Świebodzin

În conformitate cu articolul 42 § 4 din Codul muncii, angajatorul poate delega un angajat temporar pentru a efectua alte lucrări decât cele specificate în contract. Cu toate acestea, un astfel de eveniment ar trebui să fie dictat de nevoile specifice ale angajatorului.

Un angajator nu poate trimite un angajat să îndeplinească alte activități mai mult de 3 luni într-un an calendaristic. Aceste 3 luni pot fi desigur împărțite în părți.

Important, un subordonat poate fi delegat să lucreze corespunzător calificărilor și competențelor sale. Dacă postarea unui angajat a avut loc în condiții conforme cu Codul muncii și remunerația nu a fost redusă, atunci angajatul, de regulă, ar trebui să îndeplinească ordinul oficial. Un refuz îi conferă angajatorului dreptul de a rezilia contractul de muncă.

Dacă postarea unui angajat este împotriva reglementărilor, angajatul nu trebuie să fie de acord cu acestea (42 § 4 din Codul muncii). Apoi, el nu poate fi concediat disciplinar în temeiul articolului 52 § 1 punctul 1 din Codul muncii, deoarece aceasta nu constituie o încălcare gravă a obligațiilor de bază ale angajaților de către persoana respectivă. Confirmarea poate fi găsită, printre altele în hotărârea Curții Supreme din 18 noiembrie 1999 (I PKN 370/99). 

Vă recomandăm: abandonarea muncii de către un angajat - ce se întâmplă cu aceasta?

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here