Când ar trebui să îmi plătească angajatorul indemnizația de vacanță?

Fiecare persoană angajată în baza unui contract de muncă are dreptul la concediu anual, care este un drept netransferabil al angajaților. Dispozițiile Codului muncii (denumit în continuare Codul muncii) definesc în mod clar că concediul este dreptul angajatului și angajatul - chiar dacă dorește - nu poate renunța la acesta.

Art. 152. § 1. din Codul muncii
"Un angajat are dreptul la un concediu anual, neîntrerupt, plătit, denumit în continuare concediu ".

Concediu anual - primul loc de muncă

Când o persoană începe să lucreze pentru prima dată, regulile pentru obținerea dreptului la concediu anual diferă. Vezi si

  • Concediu special - când poate fi folosit?
  • Concediu de weekend - dacă ar trebui acordate zilele de concediu?

La primul loc de muncă, angajatul câștigă dreptul la concediu anual în valoare de 1/12 din dreptul la concediu după fiecare lună lucrată. O astfel de persoană dobândește dreptul la suma totală a concediului acordat „în avans” în fiecare an calendaristic ulterior.

Durata concediului anual

Suma concediului anual este în practică limita concediului disponibil pentru un anumit angajat, în funcție de:

  • vechimea și educația persoanei respective și
  • durata contractului angajatului.
Art. 154 § 1 din Codul muncii
Durata concediului este:
1,20 zile - dacă angajatul este angajat de mai puțin de 10 ani,
2. 26 de zile - dacă angajatul este angajat de cel puțin 10 ani.

Pentru durata de serviciu specificată la art. 154 din Codul muncii includ perioadele de angajare ale unui angajat în baza unui contract de muncă (indiferent de numărul locurilor de muncă cu normă întreagă) și perioadele de studii.

Durata serviciului, de care depinde durata concediului, este inclusă pentru finalizarea:

  • școală profesională de bază sau echivalentă - durata învățământului prevăzută în curriculum, dar nu mai mult de 3 ani;
  • școală profesională secundară - durata învățământului prevăzută în curriculum, dar nu mai mult de 5 ani;
  • școală profesională secundară pentru absolvenții școlilor profesionale de bază (echivalente) - 5 ani;
  • liceu general - 4 ani;
  • scoala postliceala - 6 ani;
  • universitate - 8 ani.
Atunci când perioadele de muncă prevăzute în contractul de muncă coincid cu perioada de studii, perioadele de concediu de odihnă nu se adaugă, dar se alege opțiunea care este mai favorabilă angajatului..

Exemplul 1.

În 2014-2019, Karolina a combinat munca în baza unui contract de muncă cu studiile la Universitatea de Economie din Wrocław. După ce și-a susținut masteratul, Karolina are dreptul la 8 ani de experiență profesională pentru absolvirea învățământului superior, ceea ce afectează durata concediului. Perioada de angajare la angajator se va adăuga la perioada de educație numai din momentul apărării.

Indemnizație de plată pentru vacanță - când să o plătiți

De regulă, concediul anual se acordă la cererea angajatului. Prevederile Codului muncii indică o situație în care angajatorul poate dispune angajatului să folosească concediul în termenul stabilit de acesta. Este o perioadă de preaviz în care angajatul este chiar obligat să o folosească.

Aceasta înseamnă că, dacă persoana angajată nu folosește pe deplin concediul de odihnă la care are dreptul până la sfârșitul relației de muncă, atunci angajatorul este obligat să o perceapă indemnizație de vacanță.

Angajatul nu poate renunța la dreptul la concediu de odihnă în favoarea unui echivalent de vacanță. Indemnizația de vacanță se acordă salariatului numai dacă în perioada de încetare a contractului de muncă nu folosește pe deplin concediul de vacanță care i se cuvine..

Important, echivalentul vacanței ar trebui să fie plătit angajatului în ultima zi de angajare și, dacă contractul se încheie într-o vacanță, plata va avea loc în prima zi lucrătoare următoare zilei încetării acestuia..

Lăsați echivalentul - eliberarea din plată

Este posibil să nu plătiți angajatului un echivalent pentru vacanța neutilizată? De regulă, angajatorul este întotdeauna obligat să plătească indemnizație de vacanță un angajat care nu și-a folosit concediul înainte de încheierea cooperării în temeiul unui contract dat. Există o excepție de la regula de mai sus.

Art. 171 § 3 din Codul muncii
"Angajatorul nu este obligat să plătească echivalentul în numerar menționat la § 1, dacă părțile decid să utilizeze concediul în timp ce angajatul se află în relația de muncă în temeiul unui alt contract de muncă încheiat cu același angajator imediat după încetarea sau expirarea contractul anterior pentru un loc de muncă cu acest angajator ".

Conform prevederilor actuale ale legii, angajatorul, în acord cu angajatul, nu poate plăti angajatului echivalentul pentru concediu neutilizat, dacă angajatul este de acord să folosească zilele libere în următoarea perioadă de angajare cu același angajator.. Un angajat nu poate folosi concediul pentru care a dobândit drepturi de la un angajator în cadrul cooperării cu un alt angajator.

Echivalent de vacanță - cum să-l calculați?

Pentru a calcula echivalentul de vacanță al unui angajat, este necesar să cunoașteți coeficientul echivalent de vacanță, care se determină separat pentru fiecare an calendaristic. Acest coeficient exprimă numărul mediu lunar de zile lucrate într-un anumit an. Coeficientul echivalent de vacanță în 2020 este 21.08.

Pentru a calcula indemnizația de vacanță:

  1. Stabiliți baza dimensiunii sale.

Baza alocației de vacanță include:

  • salariul mediu al unui angajat specificat la o rată fixă ​​lunară,
  • componente de remunerare variabile:
    • componente pentru perioade de cel mult o lună,

    • ingrediente pentru perioade mai lungi de o lună.

Remunerația fixă ​​ar trebui să fie egală cu remunerația din luna dobândirii dreptului la echivalent (se ia în considerare remunerația lunară completă, chiar dacă cooperarea se încheie în cursul lunii).

Componente variabile de remunerare pentru perioade care nu depășesc o lună, plătite în cele 3 luni anterioare lunii în care angajatul a dobândit dreptul la indemnizație de vacanță. Suma ingredientelor ar trebui să fie calculată în medie.

Componentele de remunerare variabile pentru perioade mai lungi de o lună sunt incluse în suma medie a acestor componente, dar sunt colectate pentru perioada de 12 luni calendaristice anterioare lunii dobândirii dreptului la echivalent..

  1. Baza dimensiunii echivalente trebuie împărțită la raportul echivalentului și apoi împărțită la standardul zilnic de timp de lucru al angajatului.

  1. Rezultatul ecuației de mai sus trebuie înmulțit cu numărul de ore de vacanță neutilizată.

Exemplul 2.

Domnul Karol este angajat într-o companie de mobilă din ianuarie 2019. Din cauza situației financiare precare a companiei, contractul său pentru o perioadă determinată a fost reziliat cu o perioadă de preaviz la 30 iunie 2020. Datorită perioadei de cooperare, domnul Karol are o perioadă de preaviz de o lună.

După calcularea proporțională a cuantumului concediului, angajatul avea dreptul la 12 zile de concediu (20 zile / 12 x 7) pe durata contractului în 2020 (ianuarie-iulie), din care a folosit doar 7 zile. Salariul de bază al angajatului este de 3.000 RON brut și a fost majorat în ultimele 3 luni de muncă prin bonusuri legale pentru o anumită lună de muncă:

  • Aprilie - 100 RON brut
  • Mai - 150 RON brut
  • Iunie - 150 RON brut

Media bonusurilor din ultimele 3 luni este de 400/3 RON = 133,33 RON

1. Bază pentru calcularea echivalentului: 3000 RON brut + RON 133,33 = RON 3133,33

2. Baza trebuie împărțită la factorul:

3133,33 RON / 21,08 = 148,64 RON,

atunci rezultatul ar trebui împărțit la standardul zilnic de lucru:

148,64 RON / 8 = 16,58 RON

3. Echivalentul pentru 1 oră de concediu trebuie înmulțit cu numărul de ore pe zi de concediu neutilizat:

5 zile x 8 ore = 40 ore

40 ore x 16,58 RON = 663,20 RON

Angajatul va avea dreptul la 663,20 RON din echivalentul vacanței.

În concluzie, angajatorul este obligat să plătească indemnizație de vacanță un angajat care, în perioada de preaviz sau înainte de expirarea contractului de muncă, nu a avut timp să-și folosească toate zilele de vacanță. Vă recomandăm: Când aveți dreptul la o acțiune rezervată?

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here