Care este limita de concediu fără plată?

Am fost angajat de actualul meu angajator în baza unui contract de muncă din martie 2020. De la începutul angajării mele, am folosit deja un total de 30 de zile de concediu fără plată. Care este limita de concediu fără plată? Poate refuza angajatorul meu să mi-l acorde??

Marek, Jawor

Concediul fără plată ar trebui tratat ca perioada de suspendare a cooperării dintre angajat și angajator. Aceasta înseamnă că angajatul nu trebuie să îndeplinească munca pentru angajator în acest timp, iar angajatorul, la rândul său, nu plătește salariaților salariați pentru acest timp..

Concediu fără plată numai la cererea angajatului

Concediul fără plată poate fi acordat numai la cererea scrisă a angajatului. Angajatorul nu poate trimite un angajat la el fără consimțământul său expres. În plus, angajatul nu trebuie să ofere motivul pentru care vrea să ia acest tip de concediu.

Cât este limita de concediu fără plată??

Concediul fără plată este reglementat de dispozițiile Codului muncii. Cu toate acestea, niciuna dintre ele nu indică limita concediului fără plată care poate fi acordat unui angajat. În practică, aceasta înseamnă că un astfel de concediu poate dura câteva zile, săptămâni sau chiar luni. Important, acordarea acestuia este complet independentă de suma concediului de vacanță pe care îl aveți. Un angajat poate solicita concediu fără plată, indiferent dacă are sau nu dreptul la concediu anual. Vezi si

  • Boală după încetarea raportului de muncă și dreptul la indemnizație de șomaj
  • Beneficiul de boală la încetarea contractului de mandat

Consecințele luării concediului fără plată

După cum sa menționat deja, limita de concediu serviciul gratuit nu a fost definit de nicio reglementare. Cu toate acestea, trebuie amintit că perioada acestui concediu:

  • nu este inclus în numărul de ani de serviciu; 
  • în această perioadă, angajatul nu este supus asigurărilor sociale și de sănătate, ceea ce înseamnă că această perioadă nu este inclusă în pensia de pensionare;
  • după 30 de zile, angajatul își pierde dreptul la asistență medicală gratuită, întrucât nu mai este acoperit de asigurarea de sănătate;
  • angajatul nu are dreptul la plată de boală sau alte prestații, cum ar fi, de exemplu, prestație de boală, indemnizație de îngrijire sau prestație de reabilitare.

Dacă angajatul primește un concediu medical în perioada de concediu neplătit, acesta nu întrerupe perioada concediului

Poate angajatorul să refuze un angajat concediu fără plată??

Prevederile Codului muncii indică la art. 174 § 1: "La cererea scrisă a angajatului, angajatorul îi poate acorda concediu fără plată ".

Această dispoziție indică faptul că angajatorul poate, dar nu trebuie să fie de acord să acorde angajatului concediu fără plată. Astfel, angajatorul este persoana decisivă în acest sens.

Cu toate acestea, trebuie amintit că angajatorul ar trebui să fie întotdeauna ghidat de mesajul art. 8 din Codul muncii: "Nu puteți face uz de dreptul dvs., care ar fi contrar scopului socio-economic al acestui drept sau principiilor coexistenței sociale. Un astfel de act sau omisiune a titularului drepturilor nu este considerat a fi exercitarea legii și nu se bucură de protecția ".

 Este adevărat că angajatorul nu trebuie să justifice refuzul său, dar ar trebui justificat printr-un motiv obiectiv.

 În plus, părțile pot specifica că în timpul concediului fără plată, care durează mai mult de 3 luni, angajatorul are dreptul de a concedia angajatul din acest concediu din motive importante. Vă recomandăm: concediu anual - când să comandați?

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here