Concediu electronic de boală și informarea angajatorului despre absență

Am primit un concediu medical de 12 zile calendaristice începând de astăzi. Medicul nu mi-a dat scrisoarea de hârtie și m-a informat că va fi trimisă angajatorului pe cale electronică. Concediul electronic de boală mă eliberează de obligația de a-mi informa angajatorul despre absența mea de boală?? 

Roman, Poznań

De la 1 decembrie 2018, medicii trebuie să elibereze numai certificate medicale electronice e-ZLA. Un mare beneficiu pentru angajați legat de înlocuirea concedierilor pe hârtie cu cele electronice este lipsa necesității de a furniza angajatorului respectivul document în termen de 7 zile, care ar putea fi supărătoare din cauza unei boli lungi sau grave a angajatului. 

Cu toate acestea, modificările introduse nu au afectat obligația de a furniza informații despre absența angajatului de la serviciu. Prevederile ordonanței ministrului muncii și politicii sociale privind metoda justificării absențelor de la muncă și acordarea concediilor de boală angajaților nu s-au modificat după introducerea obligației de a elibera concedii de boală în formă electronică.

În conformitate cu § 2 sec. 2 din regulamentul menționat mai sus "[în] în cazul unor motive care îl împiedică pe angajat să lucreze, angajatul este obligat să notifice imediat angajatorului motivul absenței sale și durata preconizată a absenței, dar nu mai târziu de a doua zi de absență de la serviciu ".

Important, dacă metoda de notificare a angajatorului cu privire la absență nu este indicată în reglementările de muncă, atunci angajatul poate anunța angajatorul despre absența sa:

  • personal,
  • de către o altă persoană,
  • prin telefon sau prin orice alt mijloc de comunicare,
  • prin poștă, unde, în acest caz, data notificării va fi data ștampilei poștale. 

Pe scurt, indiferent de forma concediului medical acordat, angajatul este obligat să anunțe imediat angajatorul despre absența sa de la serviciu, cel târziu în a doua zi de absență din cauza bolii. Vă recomandăm: Când trebuie să vă luați concediul de două săptămâni?

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here