Moștenirea de la copii - când și cât vor primi părinții?

Moștenirea de la copii de către părinți nu este întotdeauna posibil. Ce condiții trebuie îndeplinite pentru ca părinții să își moștenească copilul? Cât din moștenire va merge la ei? Când nu vor primi nimic? Vă explicăm.

Când copilul a lăsat un testament

Dacă testatorul a lăsat un testament, conținutul testamentului determină cine îl va moșteni. Nu există nici un obstacol în a intra în părinți ca moștenitori în testament. De asemenea, este posibil să nu le includeți deloc. Decizia revine testatorului. Un testament valabil poate fi scris doar de o persoană cu capacitate juridică deplină, adică un adult în principiu.

Părinții testatorului sunt persoanele indicate în certificatul de naștere ca tată și mamă. Nu contează dacă părinții au fost căsătoriți sau modul în care s-a stabilit paternitatea.

Părinții omiși în testament - posibilă acțiune rezervată

Ce se întâmplă dacă testatorul a scris un testament și nu i-a inclus pe părinți? Părinții pot solicita o acțiune rezervată de la persoanele care au primit moșia pe baza unui testament. De regulă, partea rezervată este jumătate din ceea ce ar primi persoana îndreptățită dacă nu ar exista voință și ar moșteni în conformitate cu dispozițiile Codului civil..

Părinții care nu sunt întotdeauna omiși în testament vor avea dreptul să ceară o acțiune rezervată. Totul depinde dacă ar moșteni dacă nu ar exista voință. Moștenirea de la copii, când nu a existat voință, descriem mai târziu. Cu toate acestea, se poate spune deja că părinții omiși în testament vor putea revendica o cotă rezervată numai dacă testatorul nu a avut descendenți..

Când părinții nu primesc nimic?

Dacă testatorul nu a lăsat testament, se aplică regulile succesorale prevăzute de Codul civil.
Nu există nicio regulă conform căreia părinții moștenesc întotdeauna ceva de la copiii lor. Când moștenirea de la copii de către părinți nu se va întâmpla? Este suficient ca testatorul însuși să aibă un copil. Dacă testatorul are descendenți, părinții nu vor primi moștenire. Moștenirea revine mai întâi copiilor testatorului și soțului testatorului. Este vorba despre actualul soț care era căsătorit în momentul morții testatorului. Copiii și soțul moștenesc în mod egal. Cu toate acestea, cota soțului nu poate fi mai mică de un sfert din averea totală. Acest lucru se datorează art. 931 § 1 din Codul civil. 

Vezi si

  • Moștenirea de la soț - câți vor primi soțul sau soția și câți copii?
  • Moștenirea legală și testamentară - diferența lor?
  • Moștenirea de la bunici - când un nepot poate obține o moștenire?

Exemplul 1.

Jan K. a murit. A lăsat în urmă o soție, doi copii (fiul și fiica) și părinții săi. Nu a scris un testament. Prevederile Codului civil determină cine moștenește. În primul rând, copiii lui Jan K. și ai soției sale sunt numiți la moștenire - ei moștenesc în părți egale (articolul 931 § 1 din Codul civil). Moștenirea va merge la:

  • fiul lui Jan K - moștenire
  • fiica lui Jan K: - ⅓ moștenire
  • soția lui Jan K - moștenire

Părinții lui Jan K. nu vor moșteni.

Situația va fi similară atunci când, în momentul morții testatorului, copiii testatorului nu sunt în viață, dar nepoții lui sunt în viață. Faptul că și părinții testatorului sunt în viață nu schimbă nimic. Moștenirea merge mai întâi la descendenți. Acest lucru se datorează art. 931 § 2 din Codul civil. Potrivit acestuia, dacă copilul testatorului nu ar trăi pentru a vedea moartea testatorului, cota de moștenire care i-ar fi fost atribuită copilului respectiv revine copiilor săi în proporții egale. Moștenirea copiilor de către părinți într-o astfel de situație nu va avea loc.

Exemplul 2.
Jan K. a murit. Era văduv când a murit, iar singura lui fiică a murit. Cu toate acestea, el a avut doi nepoți. Tatăl lui Jan K. era încă în viață și Jan K. nu a lăsat testament. În această situație, tatăl lui Jan K. nu va moșteni de la fiul său. Întreaga moștenire va reveni nepoților lui Jan K..

Moștenirea de către părinți a copiilor atunci când nu există descendenți

Deci, când părinții pot conta pe moștenirea de la copii, daca nu exista vointa? Numai dacă testatorul nu avea descendenți vii în momentul morții. Este suficient ca cel puțin un copil, nepot sau stră-nepot să fie în viață pentru ca părinții testatorului să nu fie numiți în moșie. Dacă testatorul nu are descendenți, dar are un soț, soțul testatorului și părinții testatorului sunt moșteniți. Pe ce parte din moștenirea de la copilul lor se pot baza părinții? Depinde dacă soțul său este în viață în momentul morții testatorului.

Moștenirea de către părinții și soțul testatorului

Regula este că, dacă testatorul nu are descendenți, soțul și părinții testatorului sunt moșteniți. Acest lucru se datorează art. 932 § 1 din Codul civil. Moștenirea de la copii de către părinți, depinde deci de faptul că copilul nu are descendenți. 

În ce părți moștenesc soțul și părinții testatorului? Soțul testatorului primește jumătate din moștenire. Fiecare părinte primește un sfert din moștenire. 

Exemplul 3.

Katarzyna K. a murit lăsându-și soțul, mama și tatăl. Nu a avut descendenți, nu a scris un testament. Ei primesc o moștenire de la:
soț - moștenire,
mama - 1/4 moștenire,
tată - un sfert din moștenire.

Când unul dintre părinți este mort - ce zici de partea lor de moștenire?

Ce se întâmplă dacă unul dintre părinți este mort în momentul morții testatorului? Ce se întâmplă cu o parte din ea? Cum arată atunci moștenirea de la copii? O parte din moștenirea părintelui decedat revine fraților testatorului. Prin urmare, nu crește partea părții celuilalt părinte sau a soțului testatorului.

Dacă unul dintre frați este mort - ponderea acelui frate merge la descendenții acelui frate.

Exemplul 4.

Marian W. a murit lăsându-și soția și mama. Tatăl lui Marian W. a murit cu câțiva ani mai devreme. Marian W. are o soră. Moștenirea lui Marian W se îndreaptă către:
soții - moștenire,
mama - un sfert din declin
sora (care primește cota „după tată”) - un sfert din moștenire.

Când nu există descendenți, frați și descendenți ai fraților

Dacă apare următoarea situație:

  • testatorul nu are descendenți,
  • soția testatorului este în viață,
  • unul dintre părinții testatorului este în viață,
  • fără frați ai testatorului și nici descendenți ai fraților testatorului

- jumătate din moștenire va cădea între soția testatorului și părintele supraviețuitor al testatorului. Acest lucru se datorează art. 932 § 6 din Codul civil. Potrivit acestuia, "dacă unul dintre părinți nu a supraviețuit moștenirii și nu există frați ai testatorului sau ai descendenților acestora, cota de moștenire a părintelui care moștenește cu soțul testatorului este jumătate din moșie ".

Când toată moștenirea merge la părinți?

ce condiții trebuie îndeplinite pentru ca părinții să fie singurii moștenitori și moștenirea de la copii prin ele a acoperit întreaga cădere?

  • nici un descendent al testatorului (dacă descendenții sunt în viață, părinții nu moștenesc deloc)
  • niciun soț al testatorului
  • ambii părinți ai testatorului sunt în viață - apoi moștenesc moșia în jumătate; dacă unul dintre părinți este mort, partea „lui” va merge la frații testatorului.

Vă recomandăm: Autorizație pentru colectarea remunerației - șablon cu prezentare generală

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here