Zile de îngrijire a copiilor. La cine are dreptul?

Marzena, Cracovia 

Pentru creșterea a cel puțin unui copil cu vârsta sub 14 ani, angajatul are dreptul la zile libere suplimentare, păstrând în același timp dreptul la remunerație..

Zile libere pentru îngrijirea copiilor - dimensiune

Conform art. 188 din Codul muncii, un angajat care crește cel puțin un copil cu vârsta sub 14 ani poate solicita un concediu de muncă timp de 2 zile (pe parcursul unui an calendaristic), păstrându-și dreptul la remunerație. Important, copilul nu trebuie să fie bolnav pentru ca părintele sau tutorele să primească două zile de concediu medical.

Vezi si

  • Demisia din concediul de maternitate pentru tatăl copilului
  • Muncă ilegală. Ce consecințe pentru un angajat fără contract?
  • Contract și contract de muncă - atunci când se amortizează?

Pentru a primi un astfel de permis, trebuie să depuneți o cerere adecvată la locul de muncă. Angajatorul este obligat să acorde concediu liber la data solicitată de angajat. Cu toate acestea, el are și dreptul de a nu fi de acord cu o zi liberă într-o situație în care absența angajatului perturbă semnificativ organizarea muncii în uzină..

Regulamentele prevăd în mod clar două zile libere pentru îngrijirea a cel puțin unui copil, adică în cazul creșterii mai multor copii, acest număr nu crește.

Zile libere pentru îngrijirea copiilor poate fi folosit de oricare dintre părinți. Este posibil să împărțiți concediul - atunci atât mama, cât și tatăl (sau tutorii) vor fi acordați o zi liberă.

Îngrijirea bebelușului în zile sau ore

Dispoziții care acoperă zile libere pentru îngrijirea copiilor sa schimbat ușor în 2016. Până la sfârșitul anului 2015, timpul liber a putut fi colectat doar în zile, în timp ce de acum înainte este posibil să se utilizeze acest privilegiu pe oră. Deci, puteți alege între 2 zile și 16 ore. Angajatul ar trebui să decidă cum dorește să utilizeze concediul declarându-și decizia în prima cerere de concediu pentru îngrijirea copiilor.

Exemplul 1.

Doamna Anna lucrează cu normă întreagă și pe 6 martie a solicitat 3 ore de îngrijire a copiilor. O astfel de concluzie indică faptul că într-un an dat va folosi îngrijirea copiilor pe oră. Doamna Anna a vrut să folosească din nou îngrijirea pe 5 iunie, dar numai pentru întreaga zi. Desigur, el poate folosi întreaga zi pentru a avea grijă de copil, dar aplicația ar trebui să includă numărul de ore care rezultă din programul de lucru al Anei..

Îngrijirea copiilor și munca cu fracțiune de normă

Angajatul are dreptul la zile de îngrijire a copilului, indiferent de numărul de ore în care este angajat. După cum se indică în art. 188 din Codul muncii, durata de îngrijire a copiilor trebuie calculată proporțional cu timpul de lucru. 

Exemplul 2.

Domnul Jerzy este angajat la jumătate de normă și este tatăl a doi fii în vârstă de 4 și 7 ani. Domnul Jerzy are dreptul la 8 ore (16x1 / 2 = 8) de îngrijire a copilului pe an.

Vă recomandăm: Este posibil să lucrați la maternitate?

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here