Concediu de boală lung și ajutor de reabilitare

Un angajat care se află într-un concediu medical îndelungat nu este lipsit. Pentru primele 33 de zile de boală sau 14 zile (în cazul unui angajat de peste 50 de ani), angajatorul plătește pentru absența de boală - este o plată de boală.  

Pentru perioada de incapacitate de muncă care durează în total mai mult de 33 de zile într-un an calendaristic (în cazul unui angajat care a împlinit 50 de ani - durează în total mai mult de 14 zile într-un an calendaristic), angajatul este dreptul la o indemnizație de boală. Alocația se plătește din fonduri ZUS. Cu toate acestea, angajatul nu va primi întotdeauna un transfer direct de la ZUS. Cine plătește fondurile fizic depinde dacă angajatorul nostru este sau nu plătitorul de beneficii. 

Plătitor de beneficii - ce înseamnă?

Dacă o companie este plătitoare de beneficii este stabilită de statutul său de angajare din 30 noiembrie. Dacă plătitorul (de exemplu, angajator, client) înregistrează mai mult de 20 de asigurați pentru asigurarea de boală la 30 noiembrie, acesta devine plătitorul de prestații. Vezi si

  • Certificat de muncă - informații de bază
  • Asigurare de sănătate după absolvire

Dacă angajatorul în cauză este plătitor de prestații, acesta este obligat să plătească prestații de boală. Pe de altă parte, ZUS plătește beneficii:

  • persoanele asigurate ale căror contribuabili plătesc nu mai mult de 20 de persoane asigurate la asigurarea de boală;
  • persoanele asigurate care desfășoară activități neagricole și persoanele care cooperează cu acestea;
  • persoane asigurate care sunt clerice;
  • persoanele care au dreptul la prestații pentru perioada de după încheierea asigurării;
  • persoane asigurate supuse asigurării de boală în Polonia din cauza angajării la un angajator străin.

Controlul frunzelor lungi de boală

În cazul în care angajatorul este îngrijorat de durata lungă a concediului de boală al angajatului său și are îndoieli cu privire la aceasta, el poate verifica absența. 

Angajatorii au dreptul de a inspecta utilizarea corectă a concediilor de boală de către angajați din cauza bolii sau a nevoii de îngrijire a unui copil bolnav sau a unui alt membru al familiei bolnave, în conformitate cu art. 68 din Legea din 25 iunie 1999 privind prestațiile în numerar din asigurările sociale în caz de boală și maternitate.

Angajatorii au dreptul de a inspecta utilizarea corectă a concediilor de boală de către angajați din cauza bolii sau a nevoii de îngrijire a unui copil bolnav sau a unui alt membru al familiei bolnave, în conformitate cu art. 68 din Legea din 25 iunie 1999 privind prestațiile în numerar din asigurările sociale în caz de boală și maternitate.

Controlul utilizării corecte a concediului medical datorat bolii constă în stabilirea faptului dacă angajatul nu prestează o muncă plătită în perioada concediului medical sau dacă nu folosește concediul medical în niciun alt mod, incompatibil cu scopul său.

Dacă concediul medical a fost eliberat din cauza necesității de a îngriji un copil bolnav sau un alt membru al familiei bolnave, se va controla dacă, în afară de angajat, nu există alți membri ai gospodăriei care să poată asigura îngrijirea necesară (acest lucru nu se aplică la îngrijirea unui copil sub 2 ani).

În cazul în care angajatorul raportează că o anumită concediere ar trebui inspectată, ZUS conduce procedurile. Inspecția poate fi, de asemenea, inițiată chiar de către birou, fără a raporta nereguli de către angajator. ZUS emite o decizie după inspecție. Această decizie poate fi atacată în instanță. Pot fi depuse în scris sau oral pentru înregistrare, prin intermediul unității ZUS care a emis decizia. Aveți la dispoziție o lună pentru a depune contestație de la data primirii deciziei.

Concediu medical lung

Un concediu medical îndelungat nu poate duce întotdeauna la concedierea unui angajat. De regulă, nu puteți concedia un angajat bolnav. Cu toate acestea, angajatul poate beneficia de o indemnizație de boală pentru maximum 182 de zile și, dacă după aceea este încă bolnav, ar trebui să meargă la un control și să solicite o indemnizație de boală..

A beneficia de o prestație de reabilitare garantează, de asemenea, protecția angajatului împotriva concedierii, dar numai timp de 3 luni de la primirea acestei prestații. Numai după această perioadă, angajatorul poate concedia salariatul în conformitate cu procedura specificată la art. 53 din Codul muncii (adică fără preaviz din cauza absenței pe termen lung de la muncă).

Beneficiu de reabilitare  

Un angajat poate primi prestația de reabilitare timp de până la 12 luni. Decizia privind acordarea unei prestații de reabilitare este emisă de un medic care certifică ZUS.

Un angajat care a epuizat perioada de prestație de boală (182 de zile) și este încă incapabil de muncă, iar tratamentul suplimentar și promisiunea de reabilitare pentru a-și recâștiga capacitatea de muncă, are dreptul la prestație. Prin urmare, trebuie îndeplinite următoarele condiții:

  • perioada de primire a indemnizației de boală a expirat;
  • angajatul este încă incapabil să lucreze;
  • este posibil ca tratamentul sau reabilitarea suplimentară să recâștige capacitatea de lucru.

Valoarea unui astfel de beneficiu este:

  • 90% din baza de calcul a indemnizației de boală pentru primele 3 luni;
  • 75% din baza de calcul a indemnizației de boală pentru perioada rămasă;
  • 100% din baza de calcul a prestației de boală dacă prestația este primită în timpul sarcinii. 

Beneficiul poate fi acordat o dată sau parțial. Dacă angajatul nu este de acord cu decizia, el sau ea poate depune o obiecție la comisia medicală ZUS în termen de 14 zile de la data primirii deciziei. Obiecția poate fi depusă în scris sau oral pentru înregistrare. 

Concediu medical lung - rezumat

De regulă, un angajat nu poate fi concediat dacă este în concediu medical. După 182 de zile de boală, angajatul poate solicita o indemnizație de reabilitare. A beneficia de o prestație de reabilitare garantează, de asemenea, protecția angajatului împotriva concedierii, dar numai timp de 3 luni de la primirea acestei prestații. După această perioadă, angajatorul poate concedia salariatul, dar nu este obligatoriu. 

Vă recomandăm: Sunt drepturile unui angajat care își schimbă locul de muncă reglementate de lege?

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here