Concediul de boală întrerupe concediul de pregătire?

Obținerea sau completarea cunoștințelor și abilităților de către un angajat - la inițiativa angajatorului sau cu acordul acestuia - înseamnă îmbunătățirea calificărilor profesionale. Atât angajatorul, cât și angajatul pot propune prelungirea acestora. Dacă angajatul face acest lucru, este necesar acordul angajatorului. Un angajat are dreptul să ridice calificările concediu de antrenament.

Concediu de antrenament

Articolul 103 din Codul muncii enumeră drepturile unui angajat care își ridică calificările profesionale. În conformitate cu această dispoziție, angajatului i se poate acorda concediu de formare și scutire de la întreaga sau parțială a zilei de lucru. Art. 103 (1) din Codul muncii
Puterile unui angajat care ridică calificări profesionale.
§ 1. Creșterea calificărilor profesionale se înțelege ca obținerea sau completarea cunoștințelor și abilităților de către un angajat, la inițiativa angajatorului sau cu acordul acestuia..
§ 2. Un angajat care își ridică calificările profesionale are dreptul la:
1. concediu de pregătire;
2. o eliberare din întreaga sau parțială zi de lucru pentru timpul necesar pentru a ajunge la timp pentru clasele obligatorii și pentru durata acestora.
§ 3. Angajatul își păstrează dreptul la remunerație pentru perioada concediului de instruire și pentru timpul concedierii din întreaga sau parțială zi de lucru. Pentru a profita de concediul de instruire, angajatul nu trebuie să îndeplinească condiții suplimentare, cum ar fi, de exemplu, să aibă o vechime suficientă la un anumit angajator. Concediul de formare este disponibil pentru:

  • 6 zile - pentru un angajat care susține examenele extramurale sau examenul de înmatriculare sau confirmă calificările profesionale;
  • 21 de zile în ultimul an de studii - pentru pregătirea tezei de diplomă, precum și pregătirea și susținerea examenului de diplomă.

Vezi si

  • Când ar trebui să plătească angajatorul plata pentru concediu?
  • Bani de sărbători - este posibil?
  • Sfârșitul concediului - cum să te întorci la muncă și să nu înnebunești?
Important, concediul de instruire se acordă în zilele cu timp de lucru pentru angajat în conformitate cu programul în vigoare pentru angajat. Angajatul își păstrează dreptul la remunerație pe durata concediului de instruire și pentru timpul concedierii din întreaga sau parțială zi de lucru. A fi nefolosit concediu de antrenament cu toate acestea, angajatul nu va primi un echivalent.

Datorită îmbunătățirii calificărilor profesionale, angajatorii încheie adesea un contract de formare, care se referă la drepturile și obligațiile reciproce ale ambelor părți la relația de muncă. Pot include, printre altele dispoziții privind o durată mai mare a concediului de formare decât cea indicată în Codul muncii sau consecințele enumerate ale eșecului examenului de către un angajat.

Concediul de formare profesională nu se acordă unui angajat care nu a solicitat angajatorului consimțământul pentru îmbunătățirea calificărilor profesionale, dar a solicitat, de exemplu, concediu de pregătire pentru un examen de absolvire.

Boala muncitorului

Dovada incapacității de muncă a angajatului din cauza bolii este un certificat medical. Permite stabilirea dreptului angajatului la prestații legate de o boală, șederea într-un spital sau altă instituție medicală. Atunci când un angajat nu are un certificat medical, absența sa de la serviciu nu poate fi scuzată și nu există nicio bază pentru plata unei indemnizații de boală sau a unei indemnizații. Pe de altă parte, un angajat care este incapabil de muncă și a primit un concediu medical are dreptul la o plată medicală plătită de:

  • 33 de zile sau
  • 14 zile pentru persoanele cu vârsta peste 50 de ani.

Începând cu a 34-a zi sau a 15-a zi de incapacitate de muncă, prestația de boală este plătită de ZUS. Cu toate acestea, în companiile care angajează mai mult de 20 de persoane, angajatorul va plăti și acest beneficiu.

Boala întrerupe concediul de odihnă??

Dacă angajatul se află în concediu și se îmbolnăvește, concediul trebuie întrerupt, iar plata bolii sau prestația de boală trebuie plătită în perioada bolii. Zilele de vacanță neutilizate sunt returnate în piscina de vacanță, pe care angajatul le poate lua la o altă dată. Art. 166 din Codul muncii
Acordarea părții nefolosite a concediului de odihnă.
O parte din concediul neutilizat din cauza:
1. incapacitate temporară de muncă din cauza bolii,
2. izolarea datorată unei boli infecțioase,
3. efectuarea de exerciții militare sau instruire militară sau prestarea serviciului militar teritorial pe bază de rotație timp de până la 3 luni,
4. concediu de maternitate
- angajatorul este obligat să furnizeze la o dată ulterioară.

Cazurile menționate mai sus sunt singurele care întrerup concediul de odihnă și impun angajatorului obligația de a-l acorda la o dată ulterioară.

Boli și concediu pentru antrenament

In ceea ce priveste concediu de antrenament, Nu există prevederi în Codul muncii care să definească clar modul în care îl afectează boala unui angajat. Cu toate acestea, ar trebui să se presupună că, în perioada bolii, angajatul nu este în măsură să susțină examenele sau să se pregătească pentru susținerea acestora. Prin urmare, majoritatea angajatorilor recunosc că, atunci când un angajat aflat în concediu de formare se îmbolnăvește, concediul este întrerupt și plata sau prestațiile de boală sunt plătite pentru perioada bolii. Pe de altă parte, angajatul poate colecta zile neutilizate de concediu de instruire în altă perioadă.

Exemplul 1.

În septembrie 2019, domnul Jan a semnat un acord cu angajatorul privind îmbunătățirea calificărilor profesionale. În iunie 2020, din cauza bolii sale, nu a susținut examenul și nu a luat concediul de pregătire. În septembrie 2020, va relua examenul. La cererea acestuia, angajatorul poate acorda 6 zile de concediu de instruire în acest scop.

Dacă un angajat nu se prezintă la examen din cauza unei boli - ceea ce la rândul său va duce la faptul că acesta nu-l va trece - poate avea anumite consecințe. Într-o astfel de situație, este cel mai convenabil să se stipuleze în contractul de îmbunătățire a calificărilor profesionale că angajatorul poate rezilia contractul în cazul, de exemplu, de a repeta un an sau un semestru de studiu sau în cazul eșecului examenului de către angajat. Datorită acestui fapt, nu va trebui să acorde concediu de instruire unui angajat care susține același examen pentru a doua oară.

Exemplul 2.

Domnul Adam a semnat un acord cu angajatorul privind îmbunătățirea calificărilor profesionale, prin care angajatorul a stipulat că, în cazul în care nu va trece examenul la timp, acordul de formare va fi reziliat. În iulie, din cauza bolii, angajatul nu a susținut examenul, prin urmare i-a fost reziliat contractul de formare și angajatorul nu trebuie să-i acorde concediu de formare.

Rezumat - concediu de instruire

Un angajat care își ridică calificările profesionale poate lua concediu de formare în anumite situații. Acest concediu se acordă numai dacă angajatorul este de acord cu instruirea angajatului. Acest consimțământ este adesea exprimat prin încheierea unui contract de instruire, în care pot fi făcute înscrieri suplimentare, de exemplu, referitoare la boala angajatului la data examenului. Vă recomandăm: Dreptul la asistență medicală de la Fondul Național de Sănătate - de la data la care se datorează pentru un nou loc de muncă?

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here