Ar trebui ca schimbarea condițiilor de muncă să fie scrisă?

Am lucrat pe bază de timp redus, fiind în concediu parental. În această perioadă, am primit o mărire. După întoarcerea sa, contractul a fost încheiat cu normă întreagă. Angajatorul m-a informat că nu trebuie să semnăm o anexă pentru a modifica salariul și este suficient să calculăm salariul proporțional cu timpul de lucru. Este adevărat că nu trebuie confirmată în scris o modificare a condițiilor de muncă?

Matylda, Frombork  

Conform practicii, necesitatea ca angajatorul să aducă modificări condițiilor de muncă ar trebui făcută în scris numai în cazul unei modificări a condițiilor de muncă și de plată, ceea ce are ca rezultat o deteriorare a condițiilor contractuale pentru angajat. Consimțământul implicit al angajatului este de obicei presupus în cazul unei îmbunătățiri, adică a unei creșteri salariale. 

Merită să fim atenți la hotărârea Curții Supreme din 21 octombrie 2003 (numărul de referință I PK 512/02), potrivit căruia schimbarea condițiilor de muncă inclusiv remunerația angajatului, necesită consimțământul său expres sau implicit pentru eficacitate. Cu toate acestea, judecata nu reglementează dacă fiecare schimbarea condițiilor de muncă iar plata trebuie făcută (confirmată) în scris, indiferent dacă este o schimbare favorabilă sau nefavorabilă. 

În plus, în conformitate cu art. 29 din Codul muncii, contractul de muncă trebuie să specifice părțile la contract, tipul contractului, data încheierii acestuia și condițiile de muncă și de remunerare, adică ar trebui să includă, în special, informații despre remunerarea pentru muncă, indicând componentele remunerației. Rezultă că remunerația este un element necesar în contractul de muncă și acest lucru ar trebui menționat într-o scrisoare.

Prin urmare, se recomandă semnarea unei anexe la contractul de muncă care să informeze despre o modificare favorabilă a condițiilor de muncă. În practică, însă, cele mai frecvente situații sunt că salariul angajatului este majorat fără a fi pregătite documente suplimentare.

Vă recomandăm: să nu lucrați o lună întreagă și să remunerați

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here