Sunt stagiile postuniversitare o formă benefică de angajare?

Plasamentul ar trebui să-l ajute pe tânăr să dobândească abilități și experiență de lucru. Reglementările referitoare la acest tip de muncă pot fi găsite în primul rând în Legea privind stagiile de studii superioare. Conform art. 2 din acest act, o persoană care:

  • a absolvit cel puțin liceul inferior sau școala primară de opt ani
  • la data începerii contractului, ea avea sub 30 de ani.

Important, în timpul stagiului absolvent, puteți rămâne înregistrat la biroul de ocupare a forței de muncă ca persoană șomeră. Vezi si

  • Părăsiți stagiul după absolvirea universității
  • Primul loc de muncă - ce să ne amintim?
  • Stagiu absolvent de la biroul de ocupare a forței de muncă - beneficii pentru stagiar și angajator

În ce perioadă se poate încheia un contract de stagiu absolvent?

Acord pentru stagii postuniversitare poate fi încheiat pentru maximum 3 luni. Este posibil, desigur, să încheiați unul sau mai multe contracte pentru această perioadă, a căror durată totală nu depășește 3 luni. Această regulă se aplică unei companii gazdă per cabinet.

Exemplul 1.

Roman a absolvit o școală tehnică mecanică și ar dori să câștige o experiență profesională. În atelierul unchiului său, el a semnat un contract de stagiu absolvent pentru 3 luni. După aceea, a găsit o altă companie de reparații auto și și-a făcut și stagiul acolo timp de 3 luni.

Responsabilitățile ucenicului

Nu există tipuri de muncă predefinite pe care un ucenic le poate întreprinde în reglementări. De obicei, acestea sunt sarcini de sprijin pentru lucrătorii calificați. Cu toate acestea, merită subliniat faptul că nu este posibil să încheiem un contract pentru efectuarea unor lucrări deosebit de periculoase.

Mai mult, stagiarul este obligat să ofere ucenicului condiții de igienă și siguranță pentru ucenicie, precum și, dacă este necesar, echipament de protecție individuală adecvat..

Timp de lucru ucenic

Chiar dacă contractul pentru stagii postuniversitare prevederile legislației muncii nu se aplică, actul se referă la mai multe dispoziții ale Codului muncii (denumit în continuare Codul muncii). Acestea se referă în special la timpul de lucru și la odihna zilnică și săptămânală. Dupa parerea lor:

  • timpul de lucru al unui ucenic nu poate depăși 8 ore pe zi și o medie de 40 de ore într-o săptămână de lucru de cinci zile (articolul 129 § 1 din Codul muncii);
  • timpul de lucru săptămânal, inclusiv orele suplimentare, nu poate depăși în medie 48 de ore de lucru (art. 131 § 1 din Codul muncii);
  • ucenicul are dreptul la o odihnă neîntreruptă de 11 ore în fiecare zi, în timp ce fiecare săptămână ar trebui să i se ofere o odihnă neîntreruptă suplimentară de 35 de ore, care include și 11 ore de odihnă zilnică (articolul 132 § 1 și articolul 133 § 1 din Codul muncii);
  • dacă ucenicul lucrează cel puțin 6 ore pe zi, atunci în timpul zilei de muncă el sau ea are dreptul la o pauză de 15 minute inclusă în timpul de lucru (art. 134 din Codul muncii).

De asemenea, nu există obstacole pentru ca ucenicul să lucreze noaptea, după cum se indică în trimiterea la art. 1517 din Codul muncii.

Salariul ucenicului

Stagii postuniversitare poate fi efectuat contra cost sau gratuit. Problemele financiare ar trebui reglementate în contractul dintre ucenic și entitatea care îl angajează. Legea privind stagiile postuniversitare conține o prevedere privind limita remunerației lunare a unui ucenic. Acesta nu poate depăși dublul salariului minim în vigoare într-un anumit an calendaristic. Aceasta înseamnă că în 2020 ucenicul nu va primi mai mult de 5.200 RON brut pe lună de muncă. Cu toate acestea, nu există un prag de salariu minim pe care angajatorul trebuie să îl furnizeze dacă părțile încheie un contract plătit.

Este important ca stagiile postuniversitare să nu constituie dreptul de a fi acoperite de asigurări sociale sau asigurări de sănătate. Un ucenic care este înregistrat la biroul de ocupare a forței de muncă are dreptul la asistență medicală gratuită în cadrul Fondului Național de Sănătate. În ceea ce privește impozitul, nu există alocații pentru ucenici în acest caz. Plata în avans PIT se ia întotdeauna din salariul de stagiu absolvent. Ucenicii până la vârsta de 26 de ani nu vor beneficia de scutirea de taxe. Este disponibil numai persoanelor angajate în baza unui contract de muncă și a unui contract de mandat.

La calcularea impozitului reținut la sursă, nu se aplică nici costurile deductibile fiscale, nici creditul fiscal. Impozitul se percepe în cuantum de 17% din suma brută.

Exemplul 2.

După absolvirea școlii profesionale, Marta a decis să practice într-un salon de coafură. Proprietarul i-a oferit un salariu de 2.000 RON pe lună de muncă. În acest caz, Marta va primi 1.660 RON în fiecare lună, iar compania va percepe 340 RON (2.000 x 17% RON) cu plăți în avans pentru impozitul pe venit din salariul său..

După sfârșitul anului în care a avut loc stagiul, persoana care angajează ucenicul ar trebui să elibereze PIT-11. Pe baza sa, ucenicul ar trebui să facă o decontare în declarația fiscală anuală.

Încetarea contractului de stagiu absolvent

Regulamentele prevăd posibilitatea rezilierii anticipate a contractului pentru stagii postuniversitare. Mai mult, dacă contractul a fost încheiat:

  • gratuit - atunci contractul poate fi reziliat în orice moment;
  • contra cost - atunci contractul poate fi reziliat cu o notificare de 7 zile. Contractul pentru stagiile postuniversitare ar trebui să fie reziliat în scris.

Exemplul 3.

Grzegorz a încheiat un acord plătit pentru stagii postuniversitare într-un restaurant. Deja în prima lună de muncă - 21 septembrie - a demisionat. Aceasta înseamnă că contractul se va încheia pe 28 septembrie. Timp de o săptămână, ucenicul ar trebui să-și îndeplinească sarcinile.

După încheierea contractului de ucenicie, puteți solicita un certificat de ucenicie. Angajatorul este apoi obligat să întocmească un astfel de document și să îl predea ucenicului.

Stagii postuniversitare ca formă de angajare

Stagii postuniversitare au multe avantaje. Pe durata contractului, absolventul are posibilitatea de a învăța să practice profesia. Va fi remunerat pentru munca sa dacă este de acord cu compania care îl angajează. Dacă cooperarea dintre părți se dovedește a fi fructuoasă, atunci el va putea cu siguranță să se bazeze pe angajarea în cadrul unui contract de muncă. Vă recomandăm: concediu de odihnă după întoarcerea de la îngrijirea copiilor

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here