Ar trebui ca angajatul să obțină bara de salariu?

În compania anterioară, am primit lunar un bilet de salariu. De câteva luni lucrez într-un loc nou în care nu-l mai primesc. Angajatorul ar trebui să furnizeze un astfel de document în fiecare lună?? 

Gabriela, Olesna

În conformitate cu prevederile aplicabile ale legislației muncii, angajatorul nu este obligat să elibereze salarii lunare salariaților. Cu toate acestea, în reglementările companiei, de exemplu, în reglementările de muncă sau reglementările de remunerare, el poate prevedea o astfel de posibilitate. Bară salarială poate fi comunicat angajaților în diferite moduri, inclusiv în formă electronică.

Cu toate acestea, merită să ne amintim că, conform art. 85 § 5 din Codul muncii, la cererea salariatului, angajatorul este obligat să ofere acces la documentele pe baza cărora a fost calculată remunerația sa. Printre acestea ar trebui să fie:

  • reglementări, incl. muncă, remunerație, bonus sau contract colectiv de muncă;
  • lista denumirii remunerației plătite și a altor beneficii (elemente distincte ale remunerației și deducerilor);
  • foaie de înregistrare a timpului cu solicitări de pauză în schimbul orelor suplimentare;
  • Lista de prezență.

În concluzie, angajatorul nu este obligat să emită fișe de salariu dacă reglementările interne nu au introdus o astfel de posibilitate. Cu toate acestea, la cererea salariatului, acesta este obligat să furnizeze salariatului documente pe baza cărora a fost calculată remunerația sa. Vă recomandăm: Certificat de muncă - informații de bază

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here