Poate angajatorul să plătească salariile angajatului într-un alt cont bancar?

Angajatul nu poate renunța la remunerația pentru munca prestată, iar remunerația în sine rezultă direct din prevederile Codului muncii și este o consecință a stabilirii unui raport de muncă. Aceasta înseamnă că angajatorul este obligat să plătească salarii pentru munca prestată, iar angajatul nu își poate transfera dreptul la remunerație către un terț. Va rămâne legal dacă angajatorul plătește salariul angajatului pe un alt cont bancar?

Remunerația este protejată

Însuși angajarea în cadrul unui contract de muncă creează o relație între angajat și angajator, care în Codul muncii se numește relația de muncă. În consecință, această dependență generează o serie de obligații și drepturi - atât din partea angajatului, cât și a angajatorului. Art. 22 § 1 din Codul muncii

"Prin încheierea unei relații de muncă, angajatul se angajează să efectueze o muncă de un anumit tip pentru angajator și sub îndrumarea acestuia și la locul și ora desemnate de angajator, iar angajatorul - să angajeze angajatul pentru remunerație ".

Vezi si

  • Când executorul judecătoresc ia salariul ?
  • Salariul angajaților în timpul unei epidemii
În primul rând, angajatul primește dreptul inalienabil de a primi remunerație pentru munca pe care a prestat-o, ceea ce înseamnă că nu poate transfera banii câștigați unei terțe părți. Această posibilitate se obține numai după plata remunerației direct în cont sau după primirea numerarului la casierie. Mai mult, Codul muncii reglementează faptul că plata remunerației ar trebui să aibă loc cel puțin o dată pe lună, la o dată fixă ​​și prestabilită..

Plata în numerar sau în cont?

În 2019, reglementările care reglementează plata remunerației s-au schimbat. Până în 2018, formularul său implicit era o plată în numerar, dar dacă angajatul dorea ca salariul său să fie transferat în cont, el trebuia să depună o declarație corespunzătoare. În momentul de față, plata remunerației se face în contul de plată indicat de angajat, cu excepția cazului în care angajatul a depus - pe suport de hârtie sau electronic - o cerere pentru plata remunerației personal.

Poate salariul unui angajat să afecteze un alt cont?

Codul muncii nu interzice angajatorului să transfere remunerația în contul rudelor angajatului. Cu toate acestea, pentru a putea face acest lucru, el ar trebui să primească o autorizație corespunzătoare de la angajat.

Data, locul 

 Angajatorul XYZ

Subsemnatul, prin prezenta, acord procura către .................. care deține o carte de identitate ............. și eu sunt solicit transferul salariului meu în contul bancar păstrat de persoana autorizată, cu numărul: ..........................

Autorizația este valabilă de la ................... până la ......................

 Anna Kowalska

Prin urmare, dacă un angajat dorește ca remunerația să fie transferată în contul bancar al altei persoane, acesta ar trebui să depună o procură corespunzătoare în scris. Poate fi acordat într-un timp oportun sau nedeterminat. Ar fi optim - în special pentru departamentul de resurse umane și salarizare - să se obțină (pe lângă procură) o cerere pentru transferul remunerației într-un alt cont, indicând din ce lună urmează să se efectueze plata și până la ce dată este depusă cererea a aplica.

Exemplul 1.

Angajatul dorește ca angajatorul să-și transfere salariul în contul soțului său. În acest scop, el a emis autorizația corespunzătoare. Într-o astfel de situație, angajatorul ar trebui să accepte cererea angajatului și să transfere remunerația la numărul de cont indicat. Pentru ca angajatorul să transfere salariile în contul altei persoane, acesta ar trebui să aibă acordul angajatului în scris.

Instrucțiunea de a transfera remunerația angajatului în contul, de exemplu, al unui soț sau soție, prezintă anumite riscuri. În cazul însușirii de fonduri de către o rudă apropiată, disputa cu privire la creanță va fi între angajatul respectiv și persoana care și-a însușit banii. Într-o astfel de situație, angajatorul nu va fi parte la creanțe reciproce dacă este transferat salariul angajatului la timp și la contul indicat de acesta. Angajatul poate oricând să anuleze comanda sau să schimbe contul în care urmează să fie transferat salariul. Cu toate acestea, este important să se întâmple suficient de devreme pentru a permite supraveghetorului să o citească și să facă modificările corespunzătoare în sistem, prin ordonarea corectă a transferului remunerației în contul corespunzător..

Sechestrul executorului judecătoresc și schimbarea contului

Angajații emit adesea o instrucțiune scrisă pentru ca remunerația lor să fie transferată în contul unei persoane dragi, deoarece în acest mod vor să evite executorii judecătorești să intre în contul lor bancar. Deși executorul judecătoresc nu are de fapt dreptul să pună sub sechestru contul altei persoane care nu este debitor, problema nu este rezolvată pe deplin. Este demn de menționat că, dacă un angajat este supus executării executorului judecătoresc, atunci dacă angajatul schimbă numărul de cont, angajatorul ar trebui să notifice autorității de executare acest fapt.. Angajatorul nu are dreptul să furnizeze executorului judecătoresc datele proprietarului contului care nu este angajat sau debitor, întrucât aceasta reprezintă o încălcare a dispozițiilor privind protecția datelor cu caracter personal. Cu toate acestea, el este obligat să furnizeze informații despre schimbarea contului de către angajat.

Important, din punctul de vedere al angajatului, nu contează ce cont dă angajatorul, dacă este autorizat să transfere suma corespunzătoare creditorului. Prin urmare, plata mai mică după deducerea executorului judecătoresc va fi aplicată indiferent de faptul că angajatul schimbă contul.

Exemplul 2.

Domnul Arkadiusz are ocupația unui executor judecătoresc. El și-a notificat angajatorul despre o modificare a numărului său de cont bancar. La rândul său, angajatorul l-a informat pe executorul judecătoresc despre acest lucru. Noul cont al angajatului va fi afectat de salariul mai mic după ce angajatorul a dedus o taxă de executare.

Transferați în contul greșit - ce să faceți?

Există situații în care angajatorul, ca urmare a unei greșeli, transferă salariile într-un alt cont bancar - de exemplu într-un cont vechi sau închis de către angajat. În acest caz, angajatul ar trebui să rămână calm, deoarece nu i se va pierde salariul. Un astfel de incident trebuie raportat imediat angajatorului dvs., iar persoana care este responsabilă pentru transferurile de salarizare din companie va repeta transferul. Cu toate acestea, trebuie să țineți cont de faptul că, ca urmare a unei greșeli, un astfel de transfer poate ajunge la angajat cu o întârziere de câteva zile.

Transfer în mai multe conturi - este posibil?

Este permis ca salariul să fie transferat în mai multe conturi ale unui angajat. În cazul în care angajatorul este de acord cu această formă de transfer de remunerare, ar trebui să ia în considerare faptul că, în general, va suporta toate costurile acestor operațiuni..

Angajatorul poate conveni cu angajatul că va fi de acord să efectueze un alt transfer numai dacă angajatul suportă costurile transferului. Cu toate acestea, angajatorul ar trebui să rețină că, în acest caz, trebuie să obțină consimțământul de la subalternul său pentru o deducere voluntară. Supraveghetorul nu este obligat să accepte plata salariilor pe mai multe conturi indicate de angajat.

Un angajator care a primit o instrucțiune scrisă de la angajatul său cu privire la remunerația care urmează să fie transferată în contul altei persoane ar trebui să accepte o astfel de cerere, deoarece Codul muncii nu exclude o astfel de posibilitate. Cu toate acestea, el ar trebui să-și amintească faptul că, în cazul în care angajatul său are o sechestru a executorului judecătoresc, autoritatea de executare ar trebui să fie informată imediat cu privire la schimbarea contului.

Vă recomandăm: Neplata salariului la timp - consecințe legale

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here