Pot să-mi părăsesc slujba fără notificare?

Mulți angajați, atunci când dau angajatorului o notificare de reziliere, se întreabă cum ar trebui calculat termenul. În primul rând, este necesar să se stabilească dacă perioada de preaviz pentru un contract de muncă acoperă o săptămână sau o lună sau un multiplu de o lună, deoarece depinde de modul în care va fi calculată notificarea de reziliere. Dacă perioada de preaviz este de una, două sau trei luni - notificarea începe în prima zi calendaristică a lunii următoare lunii în care a fost depusă notificarea.. În cazul în care notificarea de reziliere este trimisă în prima zi a lunii, difuzarea acesteia (dacă este o notificare lunară) începe în luna următoare.

Prin urmare, perioada de preaviz se încheie în ultima zi a lunii. Dacă este calculat în săptămâni, punctul de plecare pentru perioada de preaviz va fi prima duminică după data depunerii notificării. Perioada de preaviz se încheie după una sau două săptămâni calendaristice, sâmbăta fiind întotdeauna ultima zi a perioadei de preaviz.

Când un angajat poate părăsi locul de muncă fără notificare prealabilă?

Salariile plătite neregulat, punerea în pericol a unui angajat sau încălcarea drepturilor sale de odihnă sunt doar câteva exemple de motive pentru care un angajat poate părăsi locul de muncă fără să spună un cuvânt. În plus, angajatorul este obligat să plătească despăgubiri.

Conform art. 55 § 1-3 din Codul muncii, angajatul are dreptul pleacă de la serviciu fără preaviz, dacă:

  • se va elibera un certificat medical care să ateste efectul nociv al muncii prestate asupra sănătății angajatului, iar angajatorul nu îl va transfera pe angajat în perioada specificată în certificatul medical pe un alt loc de muncă, corespunzător datorită stării sale de sănătate și a calificărilor profesionale;
  • angajatorul a comis o încălcare gravă a obligațiilor de bază față de angajat.

Exemple de astfel de situații pot fi plata cu întârziere a salariilor sau încălcarea demnității personale a angajatului, precum și nerespectarea acestuia pentru o pauză legală de la muncă. În conformitate cu art. 55 § 11, dacă rezilierea contractului se datorează culpei angajatorului, angajatul are dreptul la o compensație în cuantumul remunerației pentru perioada de preaviz a contractului. În cazul rezilierii unui contract de muncă încheiat pentru o perioadă determinată, compensația se datorează în cuantumul remunerației pentru perioada până la care va dura contractul, dar nu mai mult decât pentru perioada de preaviz.

Conform art. 30 § 3 din Codul muncii, încetarea unui contract de muncă fără notificare trebuie făcută în scris. De asemenea, este necesar să se indice motivul acestei decizii. Nerespectarea de către angajat a prevederilor de mai sus este tratată ca părăsirea locului de muncă. Atunci angajatorul nu numai că nu trebuie să plătească despăgubiri, dar are și dreptul de a disciplina angajatul.

Vă recomandăm: concediul medical poate fi scurtat?

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here