Cheltuielile de călătorie sunt venitul angajatului?

Luna trecută, angajatorul meu m-a trimis într-o călătorie de afaceri timp de 35 de zile. Datorită faptului că călătoria durează peste o lună, bagajul meu era mult mai mare decât bagajul permis (peste 32 kg). Voi fi rambursat pentru cheltuielile de călătorie de afaceri, cum ar fi excedentul de bagaje? O eventuală întoarcere va fi considerată venitul meu?

Grażyna, Żary

Ce este o călătorie de afaceri?

Conform art. artă. 77 (5) § 1 din Codul muncii, o călătorie de afaceri este considerată a fi executarea unui ordin oficial în afara orașului în care se află locul de muncă permanent al angajatului sau locul de angajare. O călătorie de afaceri se numește adesea și călătorie de afaceri. Cu toate acestea, conform hotărârii Curții Supreme (Curtea Supremă din 22 februarie 2008, I PK 208/07), pentru ca o călătorie să fie considerată o călătorie de afaceri, aceasta trebuie:

  • în afara localității sediului angajatorului sau în afara locului de muncă permanent,

  • la cererea angajatorului,

  • în vederea îndeplinirii sarcinii comandate de angajator.

Toate aceste condiții trebuie să apară cumulativ. De asemenea, este important ca delegația să fie un eveniment incident și să nu dureze mai mult de 3 luni.

Un ordin de plecare a activității ar trebui să includă elemente precum:

  • scopul călătoriei, inclusiv:

    • locuri (locuri),

    • sarcinile care trebuie îndeplinite de către angajat, 

  • locul unde începe și se termină călătoria, 

  • Durată, 

  • mijloc de transport, 

  • informații despre primirea de către angajat a unui avans pentru a acoperi cheltuielile de călătorie și suma posibilă a acestuia.

Luând în considerare hotărârea Curții Supreme din 20 februarie 2007 (cazul nr. II PK 165/06), nu plecarea fiecărui angajat poate fi considerată și tratată ca o călătorie de afaceri. Prin urmare, este foarte important ca elementele de mai sus să fie îndeplinite și că angajatul are dreptul la prestații de călătorie.

Acest lucru se datorează faptului că postarea este adesea confundată cu o călătorie de afaceri. Se presupune că, atunci când locul de muncă indicat în contractul de muncă se schimbă, acesta este denumit detașare. În acest scop, angajatorul și angajatul semnează un acord de modificare. În practică, se presupune că afișarea durează mai mult de 3 luni. Lucrătorul detașat nu are dreptul la o dietă și la rambursarea cheltuielilor pentru o călătorie de afaceri. Atunci când un angajat își schimbă locul de muncă permanent, acesta este detașat.

Cheltuieli de călătorie de afaceri - rambursarea de la angajator

De regulă, angajatorul rambursează angajatului toate costurile necesare legate de o călătorie de afaceri până la suma documentată. Vezi si

  • Perioadele de odihnă ale angajaților - care este dimensiunea lor?
  • Angajat readus la muncă - are dreptul la "treisprezece "?
  • Stresul legat de muncă - cum să îl rezolți?

În conformitate cu § 2 din Regulamentul ministrului muncii și politicii sociale privind călătoriile de afaceri datorate călătoriilor de afaceri, un angajat are dreptul la:

1) diete,

2) rambursare:

a) călătorii,

b) naveta prin transport local,

c) înnoptări,

(d) alte cheltuieli documentate necesare care au fost stabilite sau recunoscute de angajator.

În conformitate cu regulamentul discutat, costurile legate de o călătorie de afaceri includ taxe pentru bagaje, drumuri cu taxă și autostrăzi, parcarea într-o zonă de parcare cu plată, locuri de parcare și alte cheltuieli necesare direct legate de călătoriile interne sau străine..

§ 18 din regulamentul menționat mai sus indică faptul că angajatorul poate (dar nu trebuie) să consimtă la rambursarea costului transportului bagajelor personale de până la 30 kg cu avionul, inclusiv greutatea bagajelor plătite în prețul biletului , dacă călătoria în străinătate durează mai mult de 30 de zile sau dacă țara de destinație este o țară non-europeană.

Este important ca angajatul să deconteze costurile unei călătorii de afaceri nu mai târziu de 14 zile de la data finalizării călătoriei. Pentru decontarea costurilor de călătorie, el ar trebui să furnizeze documente relevante, cum ar fi: facturi, facturi, bilete, care confirmă cheltuielile individuale (acest lucru nu se aplică cheltuielilor per diem acoperite de sume forfetare). Atunci când angajatul nu este în măsură să prezinte un document adecvat, atunci el / ea depune o declarație scrisă cu privire la cheltuielile efectuate și motivele lipsei de documentare a acestuia.

În cazuri justificate, angajatul poate depune, de asemenea, o declarație scrisă despre circumstanțele care afectează dreptul la indemnizații, sume forfetare și rambursarea altor costuri de călătorie sau suma acestora..

Costurile călătoriei de afaceri și veniturile angajaților

În cazul în care angajatorul acoperă costurile excedentului de taxe pentru bagaje (peste limita de 30 kg) în timpul unei călătorii de afaceri de peste 30 de zile, rambursarea acestor cheltuieli constituie venitul angajatului în sensul Legii PIT, care nu este supus scutire de impozit în conformitate cu art. 21 sec. 1 punct 16 lit. și legea. Rambursarea taxelor de bagaj în exces constituie venitul angajatului din relația de muncă menționată la art. 12 sec. 1 din Legea PIT.

Costurile returnate angajatului care depășesc limita sunt impozitate.

Costuri legate de o călătorie de afaceri și ZUS

În conformitate cu Regulamentul Ministerului Muncii și Politicii Sociale din 18 decembrie 1998 privind normele detaliate pentru determinarea bazei de calcul al contribuțiilor de asigurări sociale, sumele plătite pentru acoperirea cheltuielilor pentru o călătorie de afaceri sunt gratuite, până la tarifele stabilite în regulamente separate. Cu toate acestea, într-o situație în care angajatorul stabilește sume mai mari, contribuțiile ZUS ar trebui calculate pe surplus.

În cazul unei călătorii de afaceri a unui angajat, ar trebui specificat dacă este vorba de o delegație sau o delegație. Acest lucru este foarte important, deoarece angajatul are dreptul la rambursare pentru călătoria de afaceri. În cazul unei călătorii lungi, angajatorul poate fi de acord să ramburseze costul transportului bagajelor personale de până la 30 kg cu avionul. Vă recomandăm: cine are dreptul la prestația părintească?

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here