Concediu neplătit - cum afectează suma concediului anual dobândit în primul an de angajare?

Dreptul la odihnă este unul dintre drepturile superioare ale fiecărui angajat angajat în baza unui contract de muncă. Pentru angajații care își încep cariera, concediul anual este de 20 de zile, iar pentru angajații cu 10 ani de experiență - 26 de zile. Cu toate acestea, nu este atât de evident când un angajat începe să lucreze pentru prima dată în viața sa. Apoi, el sau ea are dreptul la o vacanță proporțional cu sfârșitul fiecărei luni lucrătoare. În același timp, perioadele de lucru neîntrerupte în fiecare lună sunt o condiție prealabilă pentru calcularea dreptului la concediu de odihnă. Ce impact va avea asupra concediului anual concediu fără plată?

Problema concediului de odihnă a fost reglementată de dispozițiile art. 152-173 din Legea din 26 iunie 1974 - Codul muncii (denumit în continuare Codul muncii) și concediu fără plată - în prevederile art. 174–1741 din Codul muncii. În conformitate cu dispozițiile menționate anterior, concediul anual în primul an de muncă este un beneficiu unic în anul în care începe viața profesională. Acesta este achiziționat de angajat "de jos ", ceea ce înseamnă că în fiecare lună angajatul are dreptul la 1/12 zile din fondul anual de concediu. Un angajat nou angajat poate lua, de asemenea, concediu fără plată, dar apoi el sau ea va pierde dreptul la concediu de odihnă pentru perioada petrecută în concediu fără plată..

Dreptul la concediu în primul an de angajare

În primul an de muncă, angajatul dobândește dreptul la concediu de odihnă proporțional cu sfârșitul fiecărei luni de muncă profesională efectivă. Tocmai asta se întâmplă atunci când un angajat se angajează pentru prima dată. Apoi, la sfârșitul fiecărei luni de angajare, suma concediului este de 1/12 din dreptul la concediu acordat acestuia după ce a lucrat un an. În majoritatea cazurilor (cu excepția posturilor didactice), acest concediu va fi de 20 de zile într-un anumit an calendaristic. Astfel, angajatul va dobândi un concediu de 1/12 din 20 de zile, adică 1,66 zile de concediu pentru fiecare lună lucrătoare, la sfârșitul fiecărei luni de angajare..

Calculul concediului în sistemul descris mai sus are loc numai în anul calendaristic în care angajatul și-a început primul loc de muncă. Ea va avea dreptul la un concediu cu normă întreagă pentru primul său loc de muncă de la 1 ianuarie a anului următor.

Vă rugăm să rețineți că regula rotunjirii până la întreaga zi de concediu nu se aplică în acest caz. Angajatorul poate, totuși, în beneficiul angajatului, să rotunjească suma stabilită a concediului la ore întregi sau la zile întregi, amintind în același timp că suma concediului angajatului într-un an calendaristic nu trebuie să depășească suma de 20 de zile ( adică 160 de ore) la care are dreptul. Vezi si

  • Concediu fără plată și asigurare de sănătate
  • Beneficii din Fondul de beneficii sociale al companiei - au dreptul la concediu neachitat sau parental?

Cum să numeri luna de lucru?

Dreptul la concediu parțial se obține la sfârșitul fiecărei luni ulterioare de angajare. Cu toate acestea, nu este vorba de luni calendaristice, ci de cele lucrate efectiv, care încep în ziua corespunzătoare datei angajării și se termină în ziua anterioară datei următoare. De exemplu, dacă sunteți angajat pe 15 martie, luna se termină pe 14 aprilie.

Cele de mai sus sunt confirmate de hotărârea Curții Supreme din 21 mai 1991 (dosar ref. Nr. Ziua imediat precedentă zilei al cărei nume sau dată corespunde cu ziua în care a început numărarea perioadei ".

În primul an de angajare, toate perioadele de angajare într-un anumit an calendaristic sunt incluse în perioada de muncă de care depinde dreptul la prima vacanță. Aceasta înseamnă că, dacă un angajat din primul an de angajare și-a schimbat locul de muncă de trei ori și a lucrat în fiecare dintre aceste locuri timp de 2 luni, are 10 zile de concediu pentru ultimul angajator (6 × 1/12 × 20 zile de concediu).

În legătură cu cele de mai sus, se poate întâmpla ca angajatul să nu dobândească deloc dreptul de a pleca în primul an calendaristic de muncă. O astfel de situație va avea loc atunci când angajatul nu lucrează o lună întreagă în primul an de angajare, de exemplu, începe să lucreze pe 2 decembrie.

Ce se întâmplă dacă munca este cu jumătate de normă?

Valoarea concediului în primul an de muncă cu fracțiune de normă este calculată proporțional cu timpul de lucru convenit contractual. Conform art. 1542 din Codul muncii pentru angajații cu jumătate de normă, concediul se acordă în zile, dar se decontează în ore. La acordarea concediului, o zi corespunde a 8 ore de lucru. Pentru un angajat care începe munca pentru prima dată, vor fi 160 de ore de vacanță pe tot parcursul anului.

La acordarea concediului, angajatorul ar trebui să deducă din suma totală a concediului salariatului câte ore se încadrează în programul de lucru stabilit pentru el în acea zi lucrătoare..

Exemplul 1.

Domnul Jan a semnat un contract de muncă de 1/2 ori. Este primul său loc de muncă în viață. Prin urmare, domnul Jan a absolvit învățământul superior, în conformitate cu art. 155 § 1 din Codul muncii, el este creditat cu 8 ani de serviciu. Domnul Jan are dreptul la un concediu de 20 de zile pe parcursul întregului an calendaristic. Cu fiecare lună lucrătoare, domnul Jan obține dreptul la 0,83 zile de vacanță, adică până la 6 ore. și 40 min. părăsi.

Acest lucru se datorează calculelor:

1/2 (loc de muncă cu normă întreagă) × 1/12 (numărul de luni) × 20 (indemnizație de concediu anual) = 0,83 zile.

1/2 (job cu normă întreagă) × 1/12 (luni) × 160 de ore (20 de zile × 8 ore pe zi) = 6,66 = 6 ore 40 min.

După ce a lucrat timp de 3 luni întregi, domnul Jan poate lua 2,5 zile de vacanță, adică 20 de ore de vacanță. Cu toate acestea, ar dori să ia un concediu de vacanță de 5 zile calendaristice. O poate face, pentru că în cazul său este important numărul de ore de concediu. Domnul Jan lucrează de luni până vineri timp de 4 ore, ceea ce înseamnă că pentru 5 zile de concediu de odihnă își va folosi cele 20 de ore.

Concediu fără plată - cine are dreptul?

Un angajat care începe să lucreze pentru prima dată are același drept la concediu fără plată ca și alți angajați cu mai multă vechime. În timpul concediului fără plată, relația de muncă nu se încheie, ci este suspendată temporar. Acest tip de concediu se acordă la cererea angajatului și implementarea acestuia depinde doar de discreția angajatorului. Indiferent de motivele care justifică cererea, angajatorul are dreptul să refuze acordarea concediului. Esența concediului fără plată este eliberarea salariatului de obligația de a îndeplini un loc de muncă, iar angajatorul de obligația de a plăti o remunerație.

Perioada de concediu fără plată este tratată ca o întrerupere a angajării, deci nu este inclusă în perioada de muncă de care depind drepturile angajaților. Aceasta înseamnă că, dacă un angajat ia concediu fără plată în primul an de muncă, acest lucru va afecta dreptul la concediu anual.

Concediu fără plată și concediu anual

Perioada de concediu fără plată nu este inclusă în perioada de muncă de care depind drepturile angajatului, ceea ce înseamnă că în timpul acestui concediu, angajatul nu va avea dreptul la concediu de odihnă. Metoda de determinare a concediului de odihnă după perioada de concediu neplătit depinde dacă angajatul a dobândit deja dreptul la un alt concediu de odihnă pentru un anumit an calendaristic dat sau nu. Dacă dreptul nu a fost încă dobândit, atunci după întoarcerea la muncă din concediu fără plată, angajatul are dreptul la concediu proporțional cu perioada rămasă până la sfârșitul anului. În cazul în care contractul de muncă este un contract de muncă pe durată determinată și se încheie înainte de sfârșitul anului calendaristic, concediul ar trebui să fie proporțional cu perioada rămasă până la sfârșitul angajării.

Exemplul 2.

Domnul Jan și-a început primul loc de muncă cu normă întreagă pe 1 aprilie 2019. În perioada 15 mai - 14 iulie 2019, cu acordul angajatorului, a luat concediu fără plată.

În timpul concediului neremunerat de două luni, domnul Jan nu a dobândit dreptul de a pleca. Drept urmare, în perioada 1 aprilie - 15 mai (1 lună întreagă), domnul Jan avea dreptul la 1/12 din concediu. El nu va mai avea dreptul la o vacanță din nou până pe 31 iulie. Acest lucru se datorează faptului că, pentru a obține 1/12 din dreptul la concediu, este nevoie de o lună întreagă, care în acest caz va consta în perioada de dinaintea începerii concediului fără plată, adică de la 1 la 14 mai și după încheierea acestuia , adică în perioada 15-31 iulie.

Exemplul 3.

Doamna Maria a fost angajată la primul său loc de muncă pe 5 iulie 2019. În perioada 15 iulie - 31 august 2019, a luat concediu fără plată. La 18 septembrie 2019, doamna Maria a reziliat contractul de muncă de comun acord. Până la sfârșitul anului 2019, Maria nu a început să lucreze. De-a lungul anului 2019, Maria a lucrat în total 28 de zile. Aceasta înseamnă că nu a obținut nicio zi de vacanță anul acesta, deoarece nu a lucrat nici măcar o lună întreagă.

Impactul concediului fără plată asupra valorii concediului anual dobândit în primul an de muncă - rezumat

Un angajat care începe munca pentru prima dată în viață, în anul calendaristic în care a început munca, obține dreptul la concediu la sfârșitul fiecărei luni lucrătoare, în cuantum de 1/12 din dreptul la concediu pentru el după muncă pentru anul. Perioada în care angajatul a luat concediul fără plată nu este inclusă în perioada de muncă de care depind angajatul și drepturile sociale, inclusiv dreptul la concediu de odihnă. Pur și simplu, luarea concediului fără plată în primul an calendaristic de muncă amână dreptul la concediu anual pentru fiecare lună de lucru. Vă recomandăm: Sunt drepturile unui angajat care își schimbă locul de muncă reglementate de lege?

Lasă Un Comentariu

Please enter your comment!
Please enter your name here